tv3.lv

Covid‑19 krīzes ietekmē eksporta apjomi kritušies jau pa 20 līdz 30%

2020. gada 13. aprīlī 20:40

Pasaules tirdzniecības organizācija šogad prognozē smagu starptautiskās tirdzniecības kritumu.

Jaunākās prognozes liecina, ka globālās tirdzniecības apjomi pandēmijas rezultātā būs iedragāti daudz smagāk nekā 2008. gada finanšu krīzes laikā. Turklāt šī krīze skārusi gandrīz visas ražošanas nozares.

Kokapstrādes nozare bija viens no galvenajiem eksporta dzinējspēkiem pēc iepriekšējās krīzes. Pērn koksnes un tās izstrādājumu eksporta vērtība Latvijā sasniedza 2,3 miljardus eiro jeb augstāko līmeni 25 gadu periodā, ko veicināja straujš koksnes cenu kāpums pasaulē. Tomēr pandēmijas dēļ arī šī nozare saskaras gan ar pieprasījuma, gan piedāvājuma problēmām.

Ērgļos bāzētais uzņēmums ”Moon Wood” kokapstrādes nozarē darbojas kopš 2014.gada. Ražotnē kopumā nodarbināti apmēram 40 darbinieki. Kā stāsta kompānijas vadītāja Lelde Čaviņa – situāciju atvieglo tas, ka uzņēmumam vairs nav kredītsaistību. Par nākotni gan valda neziņa. Uzņēmēju gan satrauc apgrozījuma kritums un kavēšanās ar norēķiniem.

“Izejmateriāliem ir kritušās cenas un nedaudz pamazām krītas arī gatavai produkcijai. Paši esam piesardzīgāki uz apmaksu un tādām lietām, bet kopumā pagaidām gribētos teikt, ka nosacīti stabili, cik stabili var būt šinī situācijā. Skatoties nākotnē, bažas, protams, ir par to, ka ir neziņa, nekas nav paredzams un izrēķināms vai saprotams,” saka Čaviņa.

Covid-19 pandēmijas ietekmi kokapstrādes uzņēmums patlaban izteikti neizjūt, jo ir pietiekamā apjomā apaļkoka krājumi, līdz ar to eksporta apjomi nav samazinājušies, tomēr nākotnē situācija var mainīties, jo eksporta apjomi ir atkarīgi no ekonomiskās situācijas tajās valstīs, uz kurām gala produkcija tiek eksportēta.

“Mēs pārsvarā ražojam palešu izejmateriālus, un gala produkti iet uz dažnedažādām vietās, tas ir gan Āzijas tirgus, gan Eiropa. Transports konteineriem ir sadārdzinājies uz pusi gandrīz. Mēs esam ļoti atkarīgi no citiem daudziem faktoriem, atliek šķeldas vai skaidas noņēmējam pateikt to, ka viņi pārtrauc šķeldas vai skaidas iepirkšanu, un, teiksim, tā tajā brīdī mums arī ir jāstājas nost,” norāda uzņēmuma ”Moon Wood” ražošanas daļas vadītājs Guntars Spaile.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pasaules tirdzniecības organizācija lēš, ka globālais tirdzniecības apgrozījums šogad varētu samazināties pat par 32%. Arī Latvijā kritums, visticamāk, būs mērāms divciparu skaitlī. Vieniem lielie pasūtītāji aptur ražošanas, citiem pārtrūkst piegādes ķēdes, vēl citi pasūtītāji iesaldē projektus.  Tāpēc vairāk nekā 30 ražotājus pārstāvošās organizācijas vērsušās pie valdības, norādot, ka  atbalsta sniegšanā nevar šķirot uzņēmumus – mazs vai liels, vietējā tirgū strādājošs vai eksportējošs, tirgotājs, ražotājs.

“Šobrīd, kad ir tiešām tāda krīzes situācija, kuru var definēt kā kara situāciju, kad ļoti daudz ir neskaidrību, daudz nav skaidrības par nākotni. Pirmais, ko izdarīt šodien, tagad un tūlīt un kā šo te sūci kuģim, kas var nogrimt – mums būtu tālāk jādomā ļoti nopietnu cita veida pieeju, elastīgu pieeju darba likumā, lai uzņēmums tiešam var sagrupēties, saņemt visus iekšējos spēkus, lai turpinātu ražot, turpinātu eksportēt arī pie šiem ļoti, ļoti skarbajiem apstākļiem,” norāda Latvijas Darba devēju konfederācija.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) dati liecina, ka kopš ārkārtējās situācijas izsludināšanas eksporta apjomi kritušies jau par 20 līdz 30%, un šī brīža prognozes liecina, ka situācija pasliktināsies vēl vairāk – jo patlaban uzņēmēji vēl izpilda iepriekš noslēgtos līgumus. Tomēr vienlaikus esot redzama neliela gaisma tuneļa galā – par Latviju šobrīd interesi izrāda Āzijas tirgi.

“Mēs gaidām informāciju no ražotajiem, kuriem ir problēmas ar realizāciju, tāpēc mums ir atvērta šī karstā telefona līnija, kur var pieteikt to savu problēmu. Šobrīd rodas jaunas iespējas Āzijas valstīs, kuras mūsu ražotājiem līdz šim nav bijušas. Ir runa par Japānu, Dienvidkoreju, kuriem Covid-19 krīze, tas piķis ir pārvarēts, un viņi ir iemācījušies strādāt šajos apstākļos, un viņi interesējas par precēm un pakalpojumiem. Šis ir tas brīdis, kad mēs varam pārorientēties un diversicficēt, un aizsniegt to salīdzinoši tālo un neiepazīto Āziju, kur līdz šim nebija interese,” saka LIAA direktors Kaspars Rožkalns.

Latvijas darba devēju konfederācijas jaunākie dati par situāciju uzņēmēju vidū liecina, ka 90% gadījumu kompānijās krīt pieprasījums, samazinās apgrozījums, turklāt 77% sāk domāt par darbinieku atlaišanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aktuālākās ziņas, datus un faktus par Covid-19 izplatību Latvijā un pasaulē lasi ŠEIT!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm