Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Cer sagādāt lētus, jaunus dzīvokļus īrei

Lēti, jauni un visiem vienādi dzīvokļi īrei. Ekonomikas ministrijā (EM) taps divi tipveida ēku projekti, kas, kā paredzams, veicinās jaunu un krietni pieejamāku dzīvokļu būvi Latvijā. Nekustamo īpašumu attīstītāji norāda, ka šis ir ceļš pareizajā virzienā, bet tik maziem solīšiem, ka jēgas no tā gandrīz nebūs.

2020. gada 20. jūlijā 7:55

Jaunas dzīvokļu ēkas Latvijā tiek būvētas, bet ļoti maz. Aizvadīto nepilnu 30 gadu laikā uzbūvētās dzīvokļu ēkas ir tikai 4% procenti kopējā daudzuma. Turklāt dzīvokli nopirkt jaunā ēkā var atļauties visai maz cilvēku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Jāsaka, ka tas nolūks kopumā ir veicināt mājokļu pieejamību Latvijā.” Ekonomikas ministrijas Valsts sekretārs Edmunds Valantis norāda, ka ministrijā top divu tipu ēku projekti, kas, paredzams, veicinās lētāku dzīvokļu pieejamību. Tiks radīti divi tipveida ēku projekti, tajos paredzēts pēc iespējas izmantot Latvijā ražotus materiālus, projekti būs pieejami ikvienam attīstītājam bez maksas.

“Ja šāds būvprojekts ir pieejams, tad nav katrai mājai jāizstrādā jauns būvprojekts, tas ir viens. Otrs, izstrādājot šādus projektus, ir iespēja radīt labu risinājumu tieši, lai veicinātu vietējo būvmateriālu ražošanu,” saka Ekonomikas ministrijas Valsts sekretārs.

Piemēram, viens no tipveida projektiem būšot daudzdzīvokļu ēka no Latvijā ražotiem koka paneļiem. Abu tipveida būvprojektu izstrādei ekonomikas ministrija tērēs 426 000 eiro. Lai īstenotu šo ieceri, ministrija organizēs iepirkumu.

Ministrijas aprēķini liecina, ka ēkas būvprojekta izstrāde no kopējām būvniecības izmaksām veido līdz pat 8%. Tad lūk šī būs tā daļa, kas, attīstot tipveida būvprojektu, ļaus ietaupīt. Papildus ir paredzēts arī nolīdzsvarot dzīvokļu īres likumu, tas ēkas saimniekam ļaus vieglāk tikt vaļā no nemaksātājiem.

“Šie te tipveida projektiņi īres mājām ir tāds maziņš solītis, protams, pareizā virzienā, bet tas neko nerisina principāli.” Attīstītāju “YIT Latvija” vadītājs Andris Božē norāda, ka projektēšanas izmaksas nav lielākas par 4%. Savukārt, par koka daudzstāvu ēkām runājot, tās visur skaitās dārgas un ekskluzīvas mājas. Latvijā vēl neviena nav uzbūvēta kaut vai tāpēc, ka ir nesaprotami sarežģītas prasības.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Šādu māju būvniecībai, pirmkārt, nav ekonomiskā pamatojuma. Dzelzsbetona ēku būvniecība ir ērtāka, ātrāka, efektīvāka un labāka izmaksu ziņā,” pauž “YIT Latvia” valdes priekšsēdētājs.

Esot vairāki citi veidi, kā attīstītājiem samazināt izmaksas. Piemēram, neaplikt vēl būvniecībā esošas daudzstāvu ēkas ar nekustamā īpašuma nodokli.

Ministrijas ieceri kritiski izvērtē “Bonava Latvija” valdes priekšsēdētājs Mareks Kļaviņš. Viņš vērš īpašu uzmanību dzīvokļu īpašuma likumam, tas paredz, ka uz viena zemes gabala var būt tiki viena ēka, lai būtu iespēja to dalīt dzīvokļu īpašumos.

“Rīgā tie zemesgabali ir dažādi, un kādreiz ir ļoti izdevīgi likt divas ēkas uz viena zemes gabala, izveidot vienu rotaļu laukumu abām ēkām, vienu atkritumu novietni šīm abām ēkām, bet to nevar darīt, jo dzīvokļu likums liedz tās ēkas dalīt dzīvokļu īpašumos,” vērš uzmanību ”Bonava Latvija” valdes priekšsēdētājs.

Attīstītāju alianse ir iesniegusi priekšlikumus Saeimā, vēl nav zināms, vai tos atbalstīs. Savukārt ekonomikas ministrijas iecere par tipveida projektiem jau ir guvusi zaļo gaismu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma