Brīvo arodbiedrību savienība pieprasa atcelt Covid‑19 sertifikāta prasību visiem strādājošajiem

2022. gada 14. februārī 22:53

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) prasa atcelt noteikumus, kas neļauj strādāt cilvēkiem bez vakcinācijas sertifikāta. Viņuprāt, šis atvieglojums būtu jāattiecina uz pilnīgi visās nozarēs strādājošajiem. Tikmēr koalīcijas politiķi tam nav gatavi.

1. martā stāsies spēkā noteikumi, kas paredz, ka darba devējiem jāatlaiž tie darbinieki, kuri vispār nav potējušies un trīs mēnešus bijuši atstādināti no darba pienākumiem. Ņemot vērā valdības plānu sertifikātu izmantošanu būtiski mazināt, LBAS uzskata, ka šis regulējums būtu jāatceļ, tādējādi ļaujot strādāt arī nevakcinētajiem.

“Ja jau šobrīd ir skaidra valsts politika par to, ka sertifikāti tiks atcelti, nevis vai, bet kad, tad ir nesamērīgi, negodīgi un netaisnīgi normatīvajos aktos pieļaut darbinieku atlaišanu nekavējoties, iestājoties trīs mēnešu atstādināšanas termiņa beigām. Rodas jautājums – kāda jēga ir atlaist darbinieku, ja pēc pusmēneša vai mēneša šie sertifikāti tiks atcelti,” pauž LBAS priekšsēdētāja vietniece Gita Oškāja.

Savienībā uzskata – sertifikāti kā prasība jāatceļ visās nozarēs strādājošajiem. “Mēs esam par to, ka šobrīd nav nekāda pamata darbiniekus nepielaist pie darba tikai tāpēc vien, ka viņam nav šā sertifikāta uz šo brīdi. Ekonomika var nebūt tā bārenīte, kura gaida, bet viņai var dot brīvību un iespēju strādāt pilnā apjomā, un arī valstij, pašvaldībai un sociālajam budžetam saņemt pilnā apmērā to naudu nodokļos, kas tai pienākas,” saka LBAS priekšsēdētājs Egils Baldzēns.

Vienlaikus organizācijā pauž – kā piesardzības pasākumi būtu jāsaglabā respiratoru nēsāšana, telpu vēdināšana, dezinfekcija un distances ievērošana. Koalīcijā politiķi gan ir citās domās un vienojušies, ka sertifikāts joprojām būs nepieciešams vairākās nozarēs strādājošajiem.

“Nepārprotami šie sertifikāti būs vajadzīgi veselības aprūpē, sociālajā aprūpē un izglītībā un citur, kur arī klientiem būs vajadzīgi sertifikāti pakalpojumu saņemšanai. Privātā sektorā, piemēram, darba kolektīvos, kas nav saistīti ar kontaktu ar klientiem, tās būs tipiskas situācijas, kur prasību pēc sertifikāta valsts vairs neizvirza,” saka veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Attiecībā uz nevakcinētajiem darbiniekiem, kuri līdz šim nepotēšanās dēļ bija atstādināti no darba pienākumu veikšanas, politiķi vienojušies, ka lēmumu par viņu atlaišanu darba devēji varēs pieņemt līdz 1. aprīlim. Kopumā nodarbināto vidū ir vakcinēti aptuveni 96 procenti strādājošo.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm