Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sekas pēc Latvijas nokļūšanas “pelēkajā sarakstā” būtu neatgriezeniskas

Izklausās nepatīkami, bet tas, ka vienā jaukā dienā mēs ārzemēs nevaram norēķināties ar kredītkarti, mūsu uzņēmumiem nākas nežēlīgi ilgi gaidīt naudu par savām precēm un ir pagalam grūti norēķināties ar partneriem ārvalstīs, var kļūt par realitāti tajā brīdī, kad Latvija nonāks tā sauktajā “pelēkajā sarakstā”.

2018. gada 16. decembrī 22:26

Un tas var notikt, ja pavisam īsā laikā nespēsim ar darbiem, nevis vārdiem, pierādīt, ka spējam cīnīties ar naudas atmazgāšanu, korupciju un finanšu noziegumiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tas, ko Latvijas politiķi nespēja izdarīt gadiem, tagad jāpaveic dažu mēnešu laikā – efektīva naudas atmazgāšanas, terorisma finansēšanas novēršanas sistēma, korupcijas apkarošana ne tikai vārdos, bet arī darbos. Pretējā gadījumā Latviju vairāk nekā 30 pasaules ietekmīgāko valstu valdības, tai skaitā – ASV, Lielbritānija, Vācija, arī Krievija, no 2020. gada uzskatīs kā draudīgu vietu, kur nepietiekami efektīvi cīnās ar naudas atmazgāšanu, proti, starpvaldību organizācija finanšu darījumu darba grupa Latviju iekļaus tā dēvētajā “pelēkajā sarakstā”, kurā savukārt ir obligāti jāieskatās pasaules finanšu sistēmas dalībniekiem. Un tad jau par ”valsti no pelēkā saraksta” tiks brīdināti un zinās visi – regulatori, uzraugi, bankas, maksājumu tīkli, investori, reitingu aģentūras.

Lai gan laika maz, bet darāmā – pāri galvai, reformas draud iestrēgt. Tā kā nav jaunas valdības, kavējas arī nākamā gada budžeta izveide, Kontroles dienests palicis bez papildu naudas, kuru solīja aizejošā valdība, tai skaitā 16 jaunu darba vietu izveidei un algām.

Nav arī pārliecības, ka situācijas nopietnību apzinās Saeimā jaunievēlētie politiķi, kuri jau mainījuši vairākus priekšgājēju lēmumus, tai skaitā finanšu uzraudzības jomā, bet valdības veidošanas sakarā vairāk runā par amatiem, nevis prioritātēm.

Nesenie izteikumi Saeimas Budžeta komisijā liecina, ka dažiem politiķiem ir arī vēlme apšaubīt “Moneyval” vai FATF paustā nozīmību vai arī nepieciešamību stiprināt tiesībsargājošo iestāžu kapacitāti.

Intervijā LNT TOP10 Saeimas atbildīgās komisijas politiķi pauda sapratni, ka gatavošanās “Moneyval” nākamajam vērtējumam ir viens no svarīgākajiem jautājumiem jaunajai valdībai. Budžeta komisijas vadītājs Mārtiņš Bondars (“Attīstībai/Par!”) uzsver, ka aizejošās valdības sāktais kurss naudas atmazgāšanas novēršanas sistēmas reformu virzienā turpināsies.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Deputāts uzskata, ka jau nākamā gada pirmajā pusē jābūt pilnīgai izpratnei pār naudas izcelsmi, ir jāstiprina Kontroles dienests. “Arī papildu nauda tikšot piešķirta. Atbalstīts viss, lai Latvija būtu 100% pārliecināta par tās naudas izcelsmi, ka tā nauda tīra, ka nauda nekalpo noziedzīgiem mērķiem un ka mūsu sadarbības partneri visā pasaulē var justies droši, ka nauda, kura nāk no Latvijas, ir tīra nauda.”

Vienlaikus jau vairākas ietekmīgas amatpersonas izteikušas daudzus, dažbrīd – gan atšķirīgus minējumus, par to, kādas sekas Latviju sagaida, ja mūs iekļaus “pelēkajā sarakstā”, kad uz Latviju skatīsies kā uz augsta riska valsti tāpat kā mēs tagad raugāmies uz sarakstā esošajām 13 valstīm, to vidū: Serbiju, Bahamām, Jemenu, Tunisiju, Pakistānu, Etiopiju.

Patieso seku apjaušanu apgrūtina fakts, ka Latvija šajā sarakstā būtu pirmā Eiropas Savienības, eirozonas un Ekonomikās sadarbības un attīstības organizācijas jeb OECD valsts. Tomēr tas nebūs šķērslis sāpīgām sekām.

LNT TOP10 aptaujāto ekspertu teiktais liecina, ka iekļūšana sarakstā un iespējamie apgrūtinājumi var kalpot par vienu no būtiskiem vai dažās situācijās – pat par pēdējo pilienu jau tā problēmu un ierobežojumu pilnajā traukā, lai investori būtiski mazinātu savu klātbūtni Latvijā vai pat no tās aizietu. Investori, kā zināms, ir daudz sūdzējušies par OIK, nodokļu slogu, dārgajām uzraudzības izmaksām. Investoriem Par Latvijas nokļūšanu “pelēkajā zonā” pat domāt negribas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma