tv3.lv

Noplakusi iecere par plastmasas pārstrādes ražotni Aizkrauklē

2019. gada 13. aprīlī 21:38

Pretējo sabiedrības viedokļu dēļ noplakusi Zviedrijas uzņēmuma iecere Aizkrauklē veidot plastmasas otrreizējās pārstrādes ražotni. Iedzīvotāju neapmierinātības dēļ investors veicis korekcijas pārstrādes ciklā, plānotās ražotnes vietā izveidojot vien kārtējo atkritumu šķirošanas laukumu.

Plastmasas otrreizējas pārstrādes līniju bija plānots atvērt Aizkraukles industriālajā zonā – bijušās telefona aparātu rūpnīcas telpās. Tuvākā dzīvojamā māja no šejienes atrodas nepilna puskilometra attālumā.

LNT aptaujāto Aizkraukles iedzīvotāju viedokļi par plastmasas otrreizējas pārstrādes ražotnes izveidi dalās.

Zviedrijas uzņēmums ”Recipo” izrādīja vēlmi Aizkrauklē pārstrādāt no citām valstīm ievestās datoru un citu elektronisko izstrādājumu plastmasas detaļas, kuras tiktu smalcinātas, šķirotas, attīrītas un termiski pārstrādātas granulās. Tas radītu pilsētā 25 darba vietas, daļa no kurām būtu augsti kvalificētas. Tāpēc Aizkraukles novada dome sākotnēji bija devusi zaļo gaismu projektam.

“Viena no pašvaldības prioritātēm tā ir šī te uzņēmējdarbības attīstība, un, beigu beigās, mēs nevaram būt izvēlīgi, mēs nevaram šeit laist iekšā tikai kaut kādus konkrētas ražošanas, kuras mums patiksies, un šķirot viņas pēc kaut kādiem principiem. Ja mums tajā konkrētajā teritorijā ir atļauts konkrētais darbības veids, tad mums nav juridiska pamata liegt šādai ražotnei ienākt,” uzsver Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Einārs Zēbergs (Vidzemes partija).

Tomēr pēc tam, kad vietējā avīzē ”Staburags” tika publicēts pazīstamā profesora Ivara Kalviņa atzinums, kurā viņš norādīja uz projekta nepilnībām un iespējamo negatīvo ietekmi uz cilvēku veselību, dome palūdza Madonas reģionālās vides pārvaldi piesārņojošas darbības atļaujas izsniegšanu apturēt.

Madonas reģionālā vides pārvaldes vērtējumā, prognozējamais izmešu daudzums nepārsniedz maksimāli pieļaujamas emisijas. Tomēr, uzzinot par iedzīvotāju neapmierinātību, pats zviedru uzņēmums veica korekcijas pārstrādes ciklā, ražotnes vietā izveidojot vēl vienu šķirošanas laukumu, kādu Latvijā jau esot daudz. Par to nav sajūsma ne vides inspektori, ne Aizkraukles novada dome.

“Mums jau pieredze ir ļoti liela no iepriekšējiem daudziem gadiem. Par to, ka sākam ar drusciņu strādāt un pēc tam palielinām, palielinām savu ražošanu, un pēc tam brīnāmies, ka mums nav kur likt atkritumus, notekūdeņus un tā tālāk. Tā kā mēs uzmanāmies par šim lietām,” saka Madonas reģionālās vides pārvaldes direktors Jānis Lūkins.

Tiklīdz būs saņemts neatkarīgo ekspertu atzinums, Aizkraukles novada dome par šo jautājumu balsos vēlreiz.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm