tv3.lv

Kopš e‑izsoļu ieviešanas trīskāršojies tajās nopelnītās naudas apjoms

Kopš nekustamo īpašumu izsoles vairs nevada cilvēks ar āmurīti, bet gan bezkaislīga datorsistēma, tajās iekasētā summa trīskāršojusies. Ierēdņi to skaidro ar faktu, ka izsoles kļuvušas daudz pieejamākas visai Latvijas sabiedrībai ne tikai nekustamo īpašumu mākleriem. Tomēr nevar par zemu novērtēt arī faktu, ka solīšana anonīmajā interneta vidē būtiski apgrūtina iepriekšēju vienošanos starp pircējiem pārāk daudz nesolīt.

2016. gada 25. martā 22:02

Pirms pusgada Latvija beidzot atteicās no novecojušās kārtības nekustamo īpašumu izsoles rīkot ar āmurīti un pārcēla tās uz digitālo pasauli. Ja līdz tam par izsolēm tika paziņots Latvijas vēstnesī, un interesentiem noteiktā laikā bija jāspēj ierasties noteiktā vietā, tad tagad pietiek ieiet e-izsoļu lapā internetā. Rezultāts bija tūlītējs un acīmredzams.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Edvīns Balševčs, Tiesu administrācijas direktors:

Elektroniskās izsoles strādā no pagājušā gada jūnija mēneša un tie cipari tieši no izpildpiedziņas lietām ir pieauguši aptuveni trīs reizes. Tas ir diezgan iespaidīgi.

Konkrētos skaitļos – no 149 miljoniem 2014. gadā izsolēs ieņemtā summa pieaugusi līdz 581 miljonam 2015. gadā. Gadījumos, kad maksātnespējas, nenomaksātu rēķinu vai soda naudu dēļ cilvēkiem nākas šķirties no saviem nekustamajiem īpašumiem, tie tiek pārdoti izsolēs. Jo dārgāk īpašums tiek pārdots, jo labāk – tas palielina iespējas tikt vaļā no saistībām. Tomēr līdz šim bieži vien pārdošanas summas bija smieklīgi mazas, jo pircēji iepriekš savā starpā bija vienojušies daudz nesolīt. E-izsoļu ieviešana šādu praksi visnotaļ apgrūtina.

Foto

Andris Spore, Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētājs:

Gan cilvēkiem tika draudēts, gan ieinteresēti ar citām lietām. Protams, kas nav pierādāms, tas nav pierādāms, bet tai pat laikā to varēja nojaust un tas arī faktiski notika. Izsolēs nekustamo īpašumu iegādājās nosolot no sākumcenas tikai vienu soli.

Viņš gan uzsver, ka tik vienkārši šie skaitļi nebūtu interpretējami – iekasēto summu nosaka arī citi faktori, piemēram, tas cik iekārojami īpašumi nonākuši ūtrupē. Jāpiebilst, ka kopš šī gada sākuma elektroniski tiek izsolīti ne tikai tiesu izpildītāju, bet arī maksātnespējas administratoru pārvaldītie dzīvokļi un mājas. Nākotnē ieplānots, ka elektroniski izsolāmo objektu klāsts tiks paplašināts, iekļaujot tajā arī, piemēram, automašīnas vai mēbeles.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm