tv3.lv

Ekonomikas ministrija izskata variantus nepārtikas veikalu atvēršanai

2021. gada 6. janvārī 20:28

Tirdzniecības vietu un pakalpojumu sniedzēju darbības liegumu pagarinās līdz 25. janvārim, taču pēc tam, kā vēlas ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV), varētu visu atkal atļaut. Kā to izdarīt epidemioloģiski droši – visas dienas garumā sprieda eksperti. Ekonomikas ministrija precīzas detaļas neatklāj, taču Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācija un Latvijas Tirgotāju asociācija uzzinājusi vairākas versijas. Tās viņus neapmierina.

Starp Ekonomikas ministrijas piedāvājumiem, kā tirdzniecības vietās ar platību no 1500 vai 2000 kvadrātmetru kontrolēt cilvēku skaitu, izskan minējumi par speciālu elektronisku ierīču izvietošanu virs durvīm.

Taču pret to jau iebildušas abas tirgotāju asociācijas. Veikalniekiem finanses jau tā iedragātas, un neredz iespēju tērēt naudu tehnoloģiju iepirkšanai.

“Tās ir izmaksas vismaz 500 eiro uz tirdzniecības vietu. Jautājums – kāpēc? Tu man netici? Tāpēc, ka policistam ir grūti saskaitīt,” saka Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs Henriks Danusēvičs.

“Cik ilgā laikā to vispār ir iespējams izdarīt, par kādām cenām, un vai tas samazinās vīrusa izplatību? Eiropas prakse liecina, ka pārtikas veikalos šādas sistēmas ar likuma palīdzību netiek ieviestas,” teic Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis.

Lielveikalu pārstāvji uzskata, ka var turpināt līdzšinējo praksi – pircēju plūsmas kontrolēšanu ar ierobežotu skaitu grozu un ratu. Ja to nav pieejami, tad veikalā netiek. Taču pircēju uzskaites ierīču iegāde varētu nebūt vienīgie papildu izdevumi, – no Ekonomikas ministrijas secinājušas tirgotāju asociācijas.

Tāpat pienākums būtu izvietot videokameras, lai Valsts policija attālināti varētu pieslēgties un kontrolēt notiekošo. Tad policija nedotos uz šīm tirdzniecības vietām klātienē. Un, ja videokamerās pamanītu pārkāpumus, tos fiksētu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ja skatāmies uz pārtikas veikaliem, tad vajadzība pieslēgt kameras un tērēt naudu, kur tas nav nepieciešams, īsti nav pareizi. Es nevaru komentēt par tirdzniecības centriem, vai tie var pieslēgt video kameras policijai, bet pārtikas veikalos ar dažādām platībām šāda prasība īsti nav nepaciešama, jo tas apsargs lielajos veikalos kontrolē kustību,” saka Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors.

Apmaiņā pret nepārtikas preču veikalu tirdzniecības centru darba atjaunošanu Ekonomikas ministrija kā epidemioloģisko prasību rīt valdībā varētu rosināt palielināt vienam pircējam nepieciešamo kvadratūru – no 15 kvadrātmetriem līdz 25. Arī šī prasība neapmierina pārtikas tirgotājus. Iemesls – pārtikas veikalu vidējais piepildījums ir 70% no šobrīd atļautā.

Tirgotāji cer, ka valdība atcels esošo prasību – veikalā drīkst iepirkties tikai pa vienam. “Tu nevari ar pavadītāju iet uz veikalu. Ne tu vari vecāku cilvēku pavadīt, ne ar bērnu, kuram ir vairāk par 12 gadiem. Nu, kas par absurdu,” neizpratnē ir Latvijas Tirgotāju asociācijas vadītājs.

Veikalniekiem satraukumu arī radījis no Ekonomikas ministrijas dzirdētais priekšlikums aizliegt tirgotājiem reklamēt savas akcijas, zemāku cenu piedāvājumus. Tas radot cilvēku papildu plūsmu. Pārtikas tirgotāju asociācija uzskata gluži pretēji. Ja cilvēki jau laikus zina, kas cik maksā, tad veikalā pavadīs mazāk laika, nevis pētīs visas preces pēc kārtas. Taču par kādām epidemioloģiskām drošības prasībām izšķirsies valdība apmaiņā pret nepārtikas preču veikalu atvēršanu un vai vispār tas tik darīts pēc 25.janvāra, zināms būs ceturtdien. Epidemiologi aicina esošos ierobežojumus vēl neatcelt.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm