Eiroparlamentārieši atbalsta ES‑Kanādas tirdzniecības nolīgumu; viss, kas Tev jāzina par CETA!

Eiropas Parlaments (EP) trešdien atbalstījis ES-Kanādas visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (CETA). Tā mērķis – veicināt preču un pakalpojumu tirdzniecību un investīcijas. Provizoriski  šī būtiskā vienošanās stāsies spēkā 2017. gada aprīlī.

2017. gada 15. februārī 14:15

“Akceptējot CETA, mēs protekcionisma un stagnācijas vietā izvēlamies atvērtību, izaugsmi un augstus standartus. Mums ar Kanādu ir līdzīgas vērtības, un tā ir partneris, uz ko varam paļauties. Kopīgi varam “mūru” vietā “būvēt tiltus” – mūsu iedzīvotāju labklājībai! CETA būs kā “bāka” nākamajiem tirdzniecības darījumiem visā pasaulē,” pēc balsojuma teica par CETA atbildīgais EP deputāts Artis Pabriks (EPP, Latvija).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vienošanās atbalstīta ar 408 balsīm “par”, 254 “pret” un 33 EP deputātiem atturoties.

Veicinot tirdzniecību

CETA atcels nodevas biežāk tirgotajām precēm un pakalpojumiem. Tāpat tiks savstarpēji atzīti sertifikāti plašam produktu lokam. Kanāda arī atvērs tās publisko iepirkumu tirgu, kas jau atvērts Eiropā – ES pakalpojumu sniedzējiem, sākot ar kuģniecību, telekomunikācijām un inženieriju līdz vides jomai un grāmatvedībai būs pieeja Kanādas tirgum.

Aizsargājot lauksaimniecību un sociālos standartus

CETA sarunās Eiropas Savienība Kanādas tirgū nodrošināja aizsardzību 140 Eiropas ģeogrāfiskās izcelsmes pārtikas produktiem un dzērieniem. Lai aizsargātu vides un sociālos standartus un nodrošinātu, ka tirdzniecība un investīcijas tos pat veicina, iekļautas ilgtspējīgas attīstības normas.

Lai mazinātu iedzīvotāju bažas, ka darījums dod pārāk daudz varas starptautiskajām kompānijām un ka valdībām nebūs iespēju ar saviem likumiem aizsargāt veselību, drošību un vidi, jau CETA preambulā un arī tai pievienotajā deklarācijā ES un Kanāda apstiprina vietējās pašregulācijas tiesības.

Izņēmumi

CETA neatcels nodevas publiskajiem, audiovizuālajiem un transporta pakalpojumiem un arī dažiem lauksaimniecības produktiem kā pienam, mājputnu gaļai un olām.

Caurspīdīgāka investīciju aizsardzība

Atbildot uz Eiropas parlamentāro spiedienu, pretrunīgais investoru-valsts strīdu risināšanas mehānisms tika aizstāts ar Investīciju tiesas sistēmu, lai nodrošinātu valdības kontroli pār arbitru izvēli un pastiprinātu caurspīdību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

ES-Kanādas Stratēģiskās partnerības nolīgums

EP deputāti arī deva savu piekrišanu ES-Kanādas Stratēģiskās partnerības nolīgumam. Papildinot CETA, šī darījuma mērķis – veicināt ES-Kanādas divpusējo sadarbību tādos ne-tirdzniecības jautājumos kā ārējā un drošības politika, cīņa pret terorismu un organizēto noziedzību, ilgtspējīga attīstība, izpēte un kultūra. Tas pieņemts ar 506 balsīm “par”, 142 “pret” un 43 atturoties.

Nākamie soļi

Provizoriski CETA būs spēkā pirmajā nākamā mēneša dienā pēc tam, kad puses viena otru būs informējušas par iekšējo procedūru pabeigšanu. EP deputāti kā agrāko iespējamo datumu paredz 2017.gada 1.aprīli.

Tā kā Eiropas Komisija to 2016.gada jūlijā kvalificējusi kā vienošanos ar dalītu atbildību, tas jāapstiprina arī nacionāliem un reģionāliem parlamentiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm