Asociācija: Iespējams, dārzkopības un bērnu preču tirgotājiem tāpat kā grāmatu pārdevējiem jāvēršas Satversmes tiesā

Valdībā vēl aizvien nav panākta vienošanās ļaut tirgot preces bērniem un dārzkopībai, kādēļ, iespējams, to tirgotājiem tāpat kā grāmatu pārdevējiem jāsniedz pieteikums Satversmes tiesai, uzskata Latvijas Tirgotāju asociācijā (LTA).

2021. gada 1. februārī 17:00

LTA apsveic Jāņa Citskovska vadītās Operatīvās vadības grupas priekšlikumu valdībai atvērt grāmatnīcas un noņemt sortimenta ierobežojumus jauktajos veikalos, kuros tirgo higiēnas un pārtikas preces. “Diemžēl vēl nav panākta labvēlība bērniem un augiem (precēm bērniem un dārzkopībai). Iespējams, šo preču tirgotājiem – tāpat kā grāmatu tirgotājiem – jāsniedz pieteikums Satversmes tiesai,” dalās pārdomās LTA.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lasi vē: Tirgotāji grasās apstrīdēt Covid-19 dēļ noteiktos tirdzniecības ierobežojumus Satversmes tiesā

Asociācijā atgādina, ka grāmatu tīkls “Zvaigzne” pagājušo piektdien vērsies Satversmes tiesā saistībā ar Covid-19 dēļ valstī noteikto grāmatu tirdzniecības aizliegumu klātienē. “Uzskatām, ka šis pirmais solis jāsper nekavējoties – grāmatu aizliegums un sortimenta ierobežojumi jānoņem – nākamajā dienā pēc valdības sēdes. Savukārt, pārējie preču ierobežojumi noņemami pēc iespējas tuvākās dienās un nedēļās,” uzskata asociācijā.

LTA tirdzniecībai Covid-19 apstākļos min piemērus no citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm. Francijā, Igaunijā, Lietuvā, Luksemburgā, Polijā atļauta brīva tirdzniecība, ievērojot ierobežojumu – 10 kvadrātmetri uz vienu pircēju. Kā norāda LTA, saslimstība ar Covid-19 Francijā, Igaunijā, Lietuvā, Luksemburgā un Polijā patlaban ir mazāka nekā Latvijā, kur platības ierobežojums uz vienu pircēju divreiz lielāks.

“Šos [priekšlikumus] preču tirdzniecības sakārtošanā nekādā gadījumā nav jāsaista ar vēl drakoniskākām prasībām tirdzniecībā, kā piemēram, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā apspriestām papildus prasībām ogļskābās gāzes koncentrācijas mērīšanai, atļauto apmeklētāju skaita samazināšanai, obligātai regulārai personāla testēšanai, pastāvīgai atbildīgā par epidemioloģisko drošību dežūrai katrā tirdzniecības objektā,” akcentē LTA.

LTA veiktā aptauja uzrāda, ka tikai 12% iedzīvotāju katru dienu apmeklē veikalus, savukārt, pēc aizliegtām pirmās nepieciešamības precēm aizlieguma atcelšanas dienā dosies tikai 10% aptaujāto, kamēr puse jeb 50% pat nesteigsies. Tas nozīmē, ka veikalos nebūs drūzmēšanās aizlieguma atcelšanas dienā, vērš uzmanību LTA. Tajā arī norāda, ka veikalu apmeklējuma laiks ir vienmērīgi sadalīts – no rīta turp dosies 14% pircēju, savukārt dienas vidū, darbdienas beigās un vakarā – vienmērīgs sadalījums – pa 22%.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat LTA uzsver, ka neapstiprinās arī Latvijas valdības pārstāvju teiktais par ilgo uzturēšanos veikalā. Kā liecina LTA aptauja, 40% pircēju veikalā pavada mazāk par 15 minūtēm, 55% – 16-30 minūtes un tikai 5% vairāk par pusstundu. Veikalu uzskata par drošu vietu 85% pircēju, par nedrošu – 11%, bet 4% ir neapmierināti ar citu pircēju distances neievērošanu vai baidās no aizrādījumiem vai sodiem. Liela daļa komentāros atzīmē, ka jūtas nedroši sabiedriskajā transportā, kurā desmit reizes sliktākos apstākļos kā veikalā pavada vidēji 45 minūtes.

Ieskaties arī šeit: Tirgotāju asociācija: Steidzami jāatceļ jebkādi preču tirdzniecības ierobežojumi

Latvijas Tirgotāju asociācija

“Balstoties uz situācijas izvērtējumu tirdzniecības objektos, iedzīvotāju aptauju un ES dalībvalstu pieredzi, kā arī labvēlīgākas epidemioloģiskās situācijas Latvijā pret atļautās tirdzniecības valstīm, Latvijas Tirgotāju asociācija atkārtoti aicina valdību sākt atcelt preču tirdzniecības ierobežojumus darba dienās jau šonedēļ un neizvirzīt nekādas papildu tehniskās prasības nozarei.”

LTA dibināta 1912. gadā, bet tās darbība atjaunota 1994. gadā. Pašlaik tajā brīvprātīgi apvienojušies vairāk nekā 600 uzņēmēju, kuri nodarbojas ar tirdzniecību, ēdināšanu un pakalpojumu sniegšanu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm