tv3.lv

airBaltic jāpaliek valsts īpašumā, uzskata populārākās partijas

Kad nacionālo aviokompāniju airBaltic vēl vadīja Bertolds Fliks, gandrīz katrai politiskajai partijai bija savs viedoklis gan par nodokļu maksātāju naudas ieguldīšanu uzņēmumā, gan privāto akcionāru ambīciju ierobežošanu. Taču kopš airBaltic teju pilnībā pieder valstij un pēdējo divu gadu laikā uzrāda peļņu, uz jauno Saeimu kandidējošiem spēkiem airBaltic nav vairs pat priekšvēlēšanu diskusiju objekts. Video piecu pagaidām populārāko partiju nostāja.

2014. gada 14. septembrī 2:30

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Visām partijām vienojošais ir, ka valstij pēc būtības ir jāpaliek kā galvenajam airbaltic akciju turētājam, lai arī turpmāk Latvija būtu vienīgā Baltijā ar savu nacionālo aviokompāniju.

Nacionālajā aviokompānijā airBaltic valstij pieder 99.8% akciju. Ko ar tām darīt un kāds ir skatījums uz jaunā stratēģiskā investora atrašanu, neviena no popularitātes reitinga augšgalā esošajām partijām to neskaidro savās priekšvēlēšanu programmās. Tiekoties ar vēlētājiem Latvijas reģionos, cilvēki nebija izrādījuši pastiprinātu interesi par airBaltic. Uz jauno Saeimu kandidējošai Zaļo zemnieku savienībai (ZZS) vispār neesot šobrīd noformulēta viena vienota pozīcija partijas iekšienē.

 “Ieliekot šo vienu vai otru atziņu par šo tēmu, tas ir zināms signāls arī potenciālajiem investoriem, ko esošie un ko nākošie valdības locekļi domā ar to airBaltic darīt. Tāpēc es būtu ļoti uzmanīgs pašreiz ar šo airBaltic likteņa noteikšanu kaut kādos dokumentos. Vēl jo vairāk, ka mēs skaidri nezinām, ar ko tā rāpšanās no bedres beigsies,” norāda ZZS Saeimas deputāta kandidāts Augusts Brigmanis.

Zaļie zemnieki vēlētos redzēt akciju pārdošanu atklātā izsolē, lai mazinātu aizdomas un šaubas par valsts ieguvumu. Tikmēr pārējās reitinga līderes fokusējas uz apzināti mērķēta investora atrašanu. Tās ir arī vienisprātis, ka valsts līdzdalība airBaltic jāsamazina līdz 51%. Vienotība uzstāj uz aviokompānijas pārdošanu pēc iespējas ātrāk. Šobrīd finanšu rādītāji esot labi, bet bez privātā investora piesaistes tie ilgtermiņā var pasliktināties.

 “Cilvēku skaits ir tik cik viņš ir, un mēs nevaram paplašināt airBaltic darbību, un mēs redzam arī pasažieru skaits neaug. Tas nozīmē, mums ir jāsameklē stratēģisks partneris, kas spēs piegādās jaunus klientus, pasažierus, gan jaunus galamērķus, pretējā gadījumā airbaltic stagnēs, un šis pasažieru skaits samazināsies, un nav tendence palielināties,” uzskata Vienotība Saeimas deputāta kandidāts Anrijs Matīss.

Vienotības, tāpat kā Ingunas Sudrabas No Sirds Latvijai precizē, ka airBaltic jaunajam līdzīpašniekam vajadzētu būt kādas Centrālāzijas vai arābu valsts aviokompānijai. Tas ļautu Rīgu savienot ar vēl nebijušiem galamērķiem, un palielinātu mazinošo tranzītpasažieru skaitu Rīgas lidostā.

“Ir nepieciešams sakārtot gan parādu kopumu, gan attiecīgās tiesvedības, un tikai tad var runāt par jebkura stratēģiskā investora meklēšanu, kurš vēlētos tad jau pirkt šādu uzņēmumu. Attiecīgi šobrīd, manā skatījumā, šis uzņēmums nav tik pievilcīgs, lai piesaistītu stratēģisko investoru, bet, protams, tas nav vienas dienas darbs. Tas noteikti ir jādara,” skaidro No Sirds Latvijai Saeimas deputāta kandidāts Valters Belēvičs.

Saskaņa norāda, ka ja valsts saglabā vairākuma akcionāra statusu aviokompānijā, tajā ir pieļaujama arī turpmāka valsts naudas ieguldīšana, taču tai jābūt pārdomātai.

 “Ir nepieciešams skaidri saprotams mehānisms, kāda būs šo līdzekļu atdeve. Nav iespējama tā piekoptā prakse, kas bijusi līdz šim, kad valsts iegulda, piemēram, miljardu, saņem atpakaļ 100 miljonus. Liepājas Metalurgā ieliek galvojumā tur 70 miljonus, saņem atpakaļ mazāk. Tas pats ir attiecināms arī uz airbaltic,” uzskata Saskaņas Saeimas deputāta kandidāts Andrejs Elksniņš.

Savukārt Nacionālā Apvienība uzskata, ka svarīgāk par paša airBaltic peļņu esot uz Latviju atvesto pasažieru un uzņēmēju atstātā nauda mūsu ekonomikā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tā netiešā pievienotā vērtība, kas rodas ap to, ka cilvēkiem ir viegli nokļūt šeit un satiksme labi nodrošināta, ir vērtīgāka nekā airbaltic peļņa, jo viens ir kapitālsabiedrības peļņa, bet otrs ir kopējais valsts ieguvums. Šie netiešie ieguvumi ir lielāki nekā šie peļņa rādītāji,” uzskata Nacionālās Apvienības Saeimas deputāta kandidāts Imants Parādnieks.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm