tv3.lv

“Dzirdēts, ka vakcīnas dod tiem, kas vairāk maksā!” Eiropā neizpratne par “Astra Zeneca” nespēju pildīt solījumus

2021. gada 26. janvārī 19:45

Latvijas vakcinācijas plāns pret Covid-19 draud atkal “iebuksēt”. Diplomātiskajos gaiteņos Eiropas Savienībā aug neapmierinātība par solījumu nepildīšanu no vairāku Covid-19 vakcīnu ražotāju puses. Izskan pat bažas, ka, aizbildinoties ar ražošanas jaudu trūkumu, vakcīnas patiesībā tiek tirgotas citām valstīm. Vai Eiropas valstīm ir iespēja ar draudiem reāli ietekmēt vakcīnu ražotājus?

Lielbritānijas farmācijas kompānija “AstraZeneca” brīdinājusi, ka Covid-19 vakcīnas piegādes Eiropas Savienības valstīm būs mazākas, nekā sākotnēji bija gaidāms. Iemesls – “samazinātas ražošanas jaudas Eiropas piegāžu ķēdē”, bez plašākiem komentāriem. Par vakcīnu piegādēm Latvijai šodien runāja Ministru kabinetā, tiesa gan, detalizētu vakcinācijas grafiku neapsprieda, jo aizvien ir ļoti daudz neskaidrību.

Lasi vēl – Pavļuts: Pie normālas dzīves mēs nevarēsim atgriezties vismaz turpmāko pusgadu

“”Astra Zeneca” ir paredzējusi trīs piegādes, kopā 73 000 devu, kas ir maza daļa kopējā apjoma, ar ko sākotnēji rēķinājāmies. Cik lielu apjomu saņemsim martā, nezinām. Tas mums ļaus veikt sociālās aprūpes centru vakcināciju, vecāka gadagājuma cilvēki,” saka veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Ārlietu ministrs, kurš šodien ir darba vizītē Francijā, telefoniski skaidroja, ka “Astra Zeneca” saņēmis dāsnu Eiropas finansiālo atbalstu, kas arī ir galvenais iemesls, kādēļ Eiropas diplomāti ir saniknoti par pēkšņajām izmaiņām plānos. Vai tiešām ražotāji stāsta taisnību, apgalvojot, ka problēmas ir ar ražošanu – uzticības tam diplomātiskajos gaiteņos nav.

“Mēs dzirdam, ka nepieciešams uzlabot ražošanas jaudas, vienkārši nevar pieražot tik daudz, cik nepieciešams. Kas, manuprāt, jāvērtē kritiski, es tam nevaru noticēt. Ir dzirdēts, ka vakcīnas dod tiem, kas vairāk maksā. To kompāniju, kas saņēmušas Eiropas finansējumu, gadījumā tas ir negodīgi, un ir jāreaģē,” norāda ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Vai Eiropas valstīm ir iespēja ar draudiem reāli ietekmēt vakcīnas ražotājus, proti, veicināt ātrāku zāļu ražošanu, ir atklāts jautājums. Farmācijas nozarē ilgus gadus esošais uzņēmējs Kirovs Lipmans uzskata, ka uzņēmējs rīkojas atbilstoši reālajai situācijai un noteikti nav ieinteresēts problēmās, kas rastos, mēģinot vakcīnas “pa kluso” pārdot bagātākām valstīm – sodi un sankcijas būtu ļoti bargi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tas var būt tikai vienā gadījumā, kad ražotne netiek galā, Eiropas Savienība nekad mūžā nepieļaus to, ka tā vakcīna aiziet kaut kur citur, ne Eiropā. Jāpārbauda tās kompānijas ražošana, ja tur nav tehnisku iemeslu vai negadījuma, tad var cīnīties ar viņiem. Ja tīri tehniski, tad neko nevar izdarīt – jāgaida, kamēr uzlabosies! Nedomāju, ka ražošana pieļaus sūtīt pie arābiem vai vēl citām valstīm,” stāsta Lipmans.

Jāpiemin, ka “AstraZeneca” vakcīnu jau izmanto Lielbritānijā, bet Eiropas Savienība to vēl nav apstiprinājusi, visticamāk, Eiropas Zāļu aģentūra lemt par apstiprināšanu varētu 29. janvārī.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm