Saturs turpinās pēc reklāmas

Vispirms pozitīvs, tad negatīvs: vienas laboratorijas Covid‑19 testu pretrunas raisa neizpratni

Cik ticama ir Covid-19 statistika – šādu jautājumu uzdod labklājības ministre. Iemesls šaubām ir sociālajos aprūpes centros konstatētās pretrunas Covid-19 testos. Vieniem un tiem pašiem cilvēkiem testa rezultāti pilnīgi pretēji. Skaidrojuma meklēšanai iesaistīta neitrālā trešā puse – Nacionālā references laboratorija. Iespējams, tā jau ceturtdien varētu viest skaidrību šajā jautājumā.

2021. gada 31. martā 20:26

”Centrālās laboratorijas” sākotnējie uztriepju testi trīs sociālās aprūpes centros ”Ērgļi”, ”Tērvete” un ”Lode” uzrādīja Covid-19 pozitīvus rezultātus. Tā kā šiem iemītniekiem nebija nekādu simptomu, aprūpes centri lēma veikt eksprestestus. Tajos pretējs rezultāts – negatīvs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Lasi vēl – Ģimenes ārsti: Pacientiem ir daudz jautājumu par ”AstraZeneca” vakcīnām

Tika izsaukta ”Centrālā laboratorija” vēlreiz paņemt uztriepju paraugus. Rezultāti – Covid-19 negatīvs. Tātad pretēji šīs pašas laboratorijas pirmajam pozitīvajam testam ar to pašu metodi tiem pašiem cilvēkiem. Satraukumu pauž par sociālajiem centriem atbildīgā labklājības ministre, kas testu rezultātus nosauc par pretrunīgiem, apšaubāmiem.

“Tā situācija šķiet vairāk nekā dīvaina, un tas, ka tam nepievērš pienācīgu uzmanību. Piemēram, sociālās aprūpes centra Tērvete vadītāja teica, ka šis jau viņiem ir trešais šāds gadījums. Viņi ar to sadzīvoja, bet paldies viņiem visiem, ka izlēma neklusēt un to informāciju nodot mums, lai pievērstu uzmanību,” saka labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV).

Lai arī bijuši divi negatīvie rezultāti, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) tomēr lika pansionātos noteikt stingru karantīnu, pēc pirmā testa pozitīvos un kontaktpersonas izolēt uz desmit dienām. Tie ir papildu izdevumi.

“Noteikti vajadzēja braukt un testēt ceturto, piekto un sesto reizi, lai tomēr tiktu skaidrībā. Ar viņiem vispār neviens nav sazinājies, neviens nav interesējies un viņi ir nesaprašanā,” saka Petraviča.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Lai noskaidrotu, kāpēc Centrālās laboratorijas testi vieniem un tiem pašiem cilvēkiem uzrādīja pretrunīgus rezultātus, Nacionālais veselības dienests uzdevis pārbaudi veikt nacionālās References laboratorijai, kas ir Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) struktūra. Rezultāt publiskots būs ceturtdien.

”Nacionālās references laboratorijai Nacionālais veselības dienests lūdz sniegt informāciju par ”Centrālās laboratorijas testēšanas kvalitāti un minēto testu rezultātu interpretāciju un par nepieciešamajiem korektīvajiem pasākumiem, lai novērstu apšaubāmo testa rezultātu skaitu,” teic Nacionālā veselības dienesta pārstāve Ginta Ozoliņa.

References laboratorijā uzskaita virkni teorētisko iemeslu, kāpēc varētu rasties diametrāli pretēji testu rezultāti.

”Paraugu paņemšanas kvalitāte, paraugu atbilstoša marķēšana, uzglabāšana un transportēšana. Ja, piemēram, paraugs ir paņemts nekvalitatīvi, tad pēc tam nevar izdalīt RNS, un var parādīties ”negatīvs”, ka vīruss nav atrasts,” pauž RAKUS laboratorijas dienesta vadītāja Nataļja Rešetņaka.

“Centrālā laboratorija” rakstveida atbildē akcentē, ka izmeklējumi visos paraugos veikti precīzi atbilstoši vadlīnijām. Taču, kāpēc pretruna vienas laboratorijas divās testēšanas reizēs gadījusies, “Centrālā laboratorija” savu versiju vēl neizteica.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Labklājības ministrei ir bažas, kā šādi – kļūdaini – testi var mainīt kopējo un arī lokālo Covid-19 statistiku: “Statistika ir greiza, un tās ietekmē ne tikai sociālo aprūpes centru situāciju, bet statistiku valstī kopumā.”

Pretrunīgo rezultātu dēļ ir sekas. Vienam no pansionāta iemītniekiem atlikta audzēja operācija. Pietrūkst aprūpes darbinieku, jo daļa aizsūtīta pašizolācijā kā kontaktpersonas. Tāpat tas var ietekmēt vakcinācijas procesu.

“Pirmo vakcīnu ir saņēmuši. Tagad ir saslimuši, un būtu tie trīs mēneši it kā jānogaida. Ko viņiem darīt? Viņi ir neizpratnē. Arī es nevaru atbildēt uz šo jautājumu. Neviens Labklājības ministrijā nevaram,” neizpratnē ir Petraviča.

Tāpat no Covid testiem atkarīga arī skolu darbība – epidemioloģiski drošās pašvaldībās mācības sākumskolā drīkst notikt klātienē.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Saturs turpinās pēc reklāmas