tv3.lv

Covid‑19 krīze: Latvijai draud EK pārkāpuma procedūra par pārvadājumu liegumu

Jau kopš krīzes sākuma Latvijas robežas ir viens no karstākajiem tematiem gan sabiedrībā kopumā, gan starp politiķiem. Slēgt vai atstāt vaļā, cik stingri ierobežot un kontrolēt? Šo jautājumu atkal aktualizējis satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

2021. gada 4. janvārī 21:57

Patlaban spēkā esošais valdības lēmums paredz piemērot īpašu formulu, lai noteiktu, uz kurām valstīm drīkst doties brīvi, uz kurām drīkst doties, taču atgriežoties jāievēro pašizolācija, un uz kurām nedrīkst doties.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Starptautiskie pasažieru pārvadājumi caur lidostām, ostām, ar autobusiem un dzelzceļa transportu nav atļauti uz tām valstīm, kurās kumulatīvais Covid-19 gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju divkārt pārsniedz Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomiskās zonas un Apvienotās Karalistes vidējo.

Kritisks par šo ir Satiksmes ministrs Tālis Linkaits, kurš norāda uz, viņaprāt, absurdām situācijām. Piemēram, no 21. decembra bija aizliegti reisi uz Zviedriju, bet no šodienas, kad šīs valsts kumulatīvais rādītājs ir pat augstāks nekā iepriekš, atļauti – jo Eiropas vidējais rādītājs pieaudzis vairāk. Tāpat atļauta satiksme ar Apvienoto Karalisti, lai gan tur infekcija izplatās ļoti strauji.

“Latvija ir palikusi vienīgā Eiropas Savienības valsts, kas izmanto īpašu regulējumu starptautisko pārvadājumu aizliegšanai,” norāda Linkaits.

Pašreizējā formula pamatīgi apgrūtina dzīvi pārvadātājiem. Vienlaikus no šā gada vairs nav spēkā atkāpes regulai par starptautiskajiem pārvadājumiem. Tas Latvijai draud ar Eiropas Komisijas (EK) pārkāpuma procedūru. Ministra ieskatā robežām jābūt vaļā, bet tās jākontrolē daudz stingrāk, arī sauszemes robeža.

“Aizliegums pēdējā laikā ir veicinājis tādus puslegālus veidus, kādā cilvēki nokļūst no vienas valsts uz otru. Kā mēs zinām, jau kops pavasara nepastāv tiešie pārvadājumi ar Krieviju un Baltkrieviju, bet redzam, ka šo valsti pilsoņi šeit aktīvi parādās, nokļūstot caur trešajām valstīm.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Linkaits arī uzsver, ka aviopārvadājumos ir krietni vieglāk izsekot pasažieriem. Kā norāda satiksmes ministrs, konkrētās formulas atcelšana jau novembrī saskaņota krīzes operatīvās vadības grupā, kā arī apspriesta koalīcijas padomē, taču jautājums netiks likts valdības dienaskārtībā.

Vai kādas izmaiņas pašreizējā kārtībā gaidāmas, koalīcijā vienprātības nav. Piemēram, Nacionālā apvienība sparīgi iestājas pret atvērtām robežām krīzes apstākļos.

“Gala lēmums būtu jāpieņem sadarbības sanāksmē, visiem vienojoties un izrunājot tās lietas, kas  vienam vai otram politiskajam spēkam ir pretējas,” teic kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA).

“Veselības ministrija ir paudusi rezervētu viedokli par to, vai būtu atceļama pieeja. Kombinējot ar citiem drošības pasākumiem, šis jautājums būtu jādiskutē,” saka veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

“Lai lemtu atļaut lidojumus uz visām valstīm, noteikti iepriekš jānosaka obligāti Covid-19 testi,” pauž labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV).

Ministru prezidents pieļāva, ka šo jautājumu varētu apspriest valdībā tuvākajā laikā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm