Covid‑19 krīze: datoru trūkuma dēļ simtiem bērnu nevar piedalīties mācību procesā

Skolās attālināti būs jāmācās vēl ilgi. Un tas bija prognozējams jau sen, taču joprojām tūkstošiem skolēnu nav pienācīga tehniskā nodrošinājuma. Daudzas pašvaldības ceļ trauksmi, ka datoru trūkums skolēniem nereti liedz piedalīties attālināto mācību procesā. Tā, piemēram, Liepājā šī problēma skar simtiem bērnu.

2021. gada 29. janvārī 20:25

Valdība pērnā gada augustā Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) piešķīra 3,9 miljonus eiro, Par šo naudu ministrija iegādājusies 6261 portatīvo datoru skolu un skolēnu vajadzībām. Tomēr, kā izrādās, ar to visiem nepietiek, jo visā valstī vairāki tūkstoši skolēnu nevar pilnvērtīgi piedalīties mācību procesā. Liepājā vien tie ir vairāki simti izglītojamie.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Pavasarī 116 viedierīces mēs saņēmām no IZM, ko nodevām ģimenēm rudenī, piešķīra divām skolām 38 datorus, un tad mēs gada nogalē nolēmām visu rezerves fonda atlikumu novirzīt viedierīču pasūtīšanai. Ir ļoti augusi cena, dators, kurš iepriekš maksāja ap 300 eiro, šobrīd maksā 600; otrs – piegādes termiņi ļoti gari, iepirkumu mēs veicām gada nogalē, bet vēl šodien neko neesam saņēmuši, bet bērniem visā šajā laikā ir jāmācās. Pat ja mēs šobrīd vēl nolemtu iedot naudu, tad reāli mēs saņemtu aprīlī, maijā, tā ir dzīves realitāte. Liepājas pašvaldībā šobrīd vairāki simti bērnu nevar piedalīties mācību procesā,” saka Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis.

Liepājas 5. vidusskolas direktore stāsta, ka šobrīd trešdaļa sākumskolas, 20% pamatskolas un 10% vidusskolas audzēkņi nevar piedalīties mācību procesā, tas raisa bažas par to, kā šie audzēkņi varēs pabeigt mācību gadu.

“Ministrija pieņem lēmumus nedomājot, kā to realizēt, un nenodrošinot ar resursiem, tāda ir realitāte. To mēs vēl tikai redzēsim. Es domāju, ka sekas izjutīsim ilglaicīgā posmā. Gan attālinātais mācību process un šis ne īpaši sagatavotais kompetencēs balstītais mācību process atstās sekas, un zināšanu līmenis starp skolēniem būs ļoti būtisks,” saka Draudzīgā aicinājuma Liepājas 5. vidusskolas direktore Inta Korņējeva.

Arī latviešu valodas, literatūras skolotāja Kristīne Novada stāsta, ka skola cenšas pielāgoties. Tiem, kuriem nav datoru, tiek sagādātas darba lapas drukātā veidā, tomēr ir skaidrs, ka, atsākoties mācību procesam, nevienlīdzība starp audzēkņiem būs izteikti jūtama.

“Ģimenē nav pieejams dators, vai tas ir sliktas kvalitātes. Viņš nevar pieslēgties šim mācību procesam. Un tajā mirklī noteikti ir grūti sabalansēt to mācību procesu visiem – gan tam vienam, kurš sēž pie datora, gan tam, kurš tikai redz un neko nevar izdarīt,” vērš uzmanību skolotāja.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šis jautājums tika pārrunāts arī pašvaldību savienības tikšanās reizē ar premjeru Krišjāni Kariņu (JV), kurš gan nemācēja atbildēt, kāpēc šis jautājums nav atrisināts: “Man tas ir jautājums IZM. Mēs diezgan naudu veltījām datoru iegādei, es īsti nezinu, kas ir noticis – tā nauda ir kaut kur aizgājusi, vai viss ir izsmelts, vai ir vēl vajadzības, ja mums vajadzētu vēl 10 000 ierīces. Tas ir vieglākais, ko mēs varam risināt. Izglītības ministrijai būtu jānāk ar šo lūgumu, jo jūs jau neesat tieši valdībā pārstāvēti.”

Tikmēr izglītības ministrija TV3 Ziņām rakstveidā atbildēja, ka valsts šajā situācijā nevarot nodrošināt katra individuālās vajadzības: “Ja tehnisku vai citu objektīvu iemeslu dēļ skolēna dalība attālinātajās mācībās ar skolas noteiktajiem mācību līdzekļiem vai pedagogu izvēlētajām metodēm nav iespējama, sadarbībā starp vecākiem, skolu un pašvaldību ir jāatrod atbilstošs risinājums skolēna obligātās izglītības ieguves turpināšanai.”

Vienlaikus ministrija atbildē norāda, ka nav saņēmusi datus, cik viedierīču patiešām trūkst un cik ir novecojušas. Līdz 1. februārim skolas lūgtas šo informāciju precizēt. Ministrija norāda, ka šogad par desmit ar pusi miljoniem eiro izglītības iestāžu digitalizācijai plānots iegādāties vēl 20 000 datortehnikas vienības. Taču kad šīs viedierīces sasniegs skolas – nav zināms.

Tikmēr mācību gads rit uz priekšu. Kā norāda Liepājā – pat ja pašvaldība šobrīd rastu vēl finansējumu savā budžetā, ātrākais, kad skolēni varētu saņemt datorus, ir mācību gada beigās.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm