Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Mediķi rosina aizliegt īres elektroskūterus izmantot brīvdienu naktīs
Sākoties skola, pieaug mediķu bažas par elektroskūteru radīto traumu pieaugumu. Šie braucamrīki pamazām okupē ielas un trotuārus, apdraudot ne vien pašus braucējus, bet arī apkārtesošos. Kamēr šo ierīču iznomātāji domā par braucamrīku ātruma samazināšanu skolu un bērnudārzu tuvumā, ārsti rosina drastiskas normas, piemēram, liegt nomas pakalpojumus nedēļas nogalēs un naktīs, kā arī noteikt ķiveru izmantošanu par obligātu.
“Tas ir pieurbts klāt, fiksējošs aparāts, kas palīdz noturēt kaula fragmentus vietā, lai veicinātu dzīšanu. Ar to nav tik vielgi pārvietoties, nepieciešama ilgstoša rehabilitācija. (TV3: Tās skrūves ir ārā no miesas?) Jā! Skrūves nāk ārā no miesas, un ārpus ķermeņa ir savienotas savā starpā, lai turētos.”
Bērnu slimnīcas ķirurgs Timurs Zurmutai rāda vienu no vairākiem attēliem, kuros redzamas traumas, kuras guvuši bērni, kurus notriekuši elektroskūteru vadītāji. Darba mediķiem ļoti daudz. Starp cietušajiem kā braucēji, tā gājēji.
“Skūteru daudzums pieaug! Un to redzam uz ielas, gan tas, ka cilveki biežāk pērk, dāvina skūterus, nepērk ķiveres klāt. Mums pie skūtera, kuru vari noīrēt, nav ķiveres. Nesen biju Izraēlā, tur gan pie katra šāda skūtera klāt ir ķivere un ķiveres nēsāšana ir obligāta,” norāda mediķis.
Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā stāsta, ka elektroskūteristi bieži iegūst augstas enerģijas traumas, kādas ir cilvēkiem, krītot no, piemēram, trešā stāva. Lielākās šausmas – nedēļas nogalēs, vakaros, naktīs, no rītiem. Jaunas sievietes izdauza zobus, kritušie lauž galvaskausus, kājas, iegūstot traumas uz mūžu, pēc pāris gadiem jāliek protēzes vai jāmokās ar artrītu.
“Lielākā problēma, ka cilvēki lieto alkohola reibumā, braucot lielā ātrumā. Otrs variants – viņi tiešām uzbrauc virsū gājējiem, kas nav gatavi, nesagrupējas, traumējas. Tie pacienti, kas ir notriekti uz ielām, ir ļoti sašutuši, viņi ienīst visus elektroskūteristus,” pauž Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas ārsts Justs Sauka.
Mediķis rosina drastiskus elektroskūteru ierobežojumus: “Piektdienās, sestdienās, svētdienās pēc plkst. 22.00 šiem elektroskūteriem jāaizliedz braukt! Jo mēs jau zinām, kādā kondīcijā viņi brauc ar tiem skūteriem.”
Policijā skaidro, ka elektroskūteru avāriju skaits pieaudzis pamatīgi – šogad, salīdzinot ar 2020. gadu, negadījumu un tajos ievainoto cilvēku skaits audzis pieckārtīgi.
Lielākoties negadījumi rodas pašiem vadītājiem neveiksmīgi krītot, otrajā vietā sadursmes ar citiem transportlīdzekļiem, trešajā vietā uzbraukšana gājējiem.
Policijā atbalsta aicinājumu noteikt ķiveru lietošanu par obligātu, bet tas ir jāizlemj pašiem komersantiem. Likumsargi sola turpināt reidus, pārbaudot elektroskūteru braucējus.
“Tas būtu drošāk, noteikti! Bet jāredz iespēju, kā to nodrošināt. Zinām, ka nomas elektroskrejriteņi ir pieejami tūristiem, kā nodrošināt, ka viņš to varētu lietot un pie tās tikt. Protams, ja būs kādi specifiskie reidi, akcijas, tad mēs par to informēsim, noteikti arī aktīvajā rudens sezonā ieplānosim šādu reidu intensīvāk nedēļas nogalēs, pārdomātās vietās,” norāda Valsts policijas pārstāvis Juris Jančevskis.
Viens no lielākajiem elektroskūteru pakalpojuma sniedzējiem “Bolt” negrasās ieviest obligātu ķiveru lietošanu, ne arī nodrošināt tās klientiem – pieredze ārzemēs rādot, ka šādi ierobežojumi atbaida klientus, turklāt ķiveres ātri nozog. Arī nedēļas nogalēs, vakaros darbību ierobežot negrasās, bet apsver iespēju samazināt ierīces maksimālo ātrumu, tas jau darīts Igaunijā.
“Daudzi cilvēki brauc tieši vakaros, piemēram, pēc nakts maiņu darba. Ja runājam par iespēju paņemt skūteri piektdienas, sestdienas vakarā, iespēja, ka cilvēks ir iereibis, ir lielāka. Ko mēs izdarījām – no plkst. 23.00 vakarā līdz sešiem rītā samazinājām ātrumu par 30%. Mēs samazinājām ātrumu līdz 17 kilometriem stundā. Negadījumu skaits samazinājās par 25%,” saka “Bolt” reģionālais skrejriteņu pakalpojuma vadītājs Baltijā Eimantas Balta.
Sākoties jaunajam mācību gadam, “Bolt” no septembra līdz sezonas noslēgumam ierobežos maksimālo braukšanas ātrumu skrejriteņiem līdz 15 kilometriem stundā pie lielākās daļas skolu un bērnudārzu, kā arī parkos.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!