tv3.lv

“Zebra” skaidro: kā cīnīties ar tumsu jeb droša pārvietošanās pa ceļiem tumšajās stundās

2020. gada 19. novembrī 22:33

Ziemā visai daudz sanāk braukt tumsā – no rītiem un vakarā. Kā tad pareizi rīkoties ar automašīnas gaismas ierīcēm – gan ar tām, kas ārpusē, gan – iekšpusē?

Pirmkārt, ir jāatceras pavisam vienkārša un naiva lieta – jābūt tīriem priekšējiem lukturiem. Dažs labs uzreiz ņem lupatu un berž nost netīrumus. Bet tā nu gan nav laba doma, ja vēlaties ar savu mašīnu braukt ilgāk nekā mēnesi. Šādi rīkojoties, plastmasas lukturus gluži vienkārši ātri vien saskrāpēsiet. Vienkāršāk ir noskalot lukturus ar ūdeni.

Nākamais punkts pirms brauciena uzsākšanas – vajadzētu tikt galā ar tām gaismām, kas ir automašīnas iekšpusē. Svarīgākais, kas mums brauciena laikā ir jāredz, atrodas ārpus automašīnas – ceļa priekšā. Ja spilgtākais punkts atradīsies automašīnas salonā, tad redze tiks noslogota, acis ātri vien nogurs.

Lai panelī esošās gaismiņas tomēr neatrautu mūsu acis no ceļa, pirms braukšanas jānoregulē lampiņu un diožu spilgtums, pielāgojot to, piemēram, krēslas vai nakts režīmam. Tas pats attiecas arī uz radio, CD atskaņošanas un GPS iekārtām ar displejiem un lielām spilgtām pogām.

Kas attiecas uz pie vējstikla piestiprināmām viedierīcēm, būtu prātīgi tām atrast atbilstošu vietu. Ideālā variantā to var izvietot uz priekšējā paneļa, lai netraucē redzamību. Tomēr bieži vien daudzi to liek stikla vidū, būtiski samazinot skatu, jo stikla augšdaļā pa vidu jau ir atpakaļskata spogulis. Tāpēc drošāk likt vietā, kur jau šad un tad aizsedzam skatu, proti, automašīnas vadītāja saulessarga rajonā. Atcerieties, ka arī viedierīcēm vēlams noregulēt spilgtumu.

Visbeidzot- braucot tumsā, pats svarīgākais ir pēc iespējas garākus ceļa gabalus braukt ar tālajām gaismām. Ja kāds brauc pretī – slēdzam ārā. Kad to darīt? Kad saprotat, ka auto ir diezgan tuvu vai arī pretimbraucošās automašīnas šoferis sāk mirkšķināt ar tālajām gaismām, norādot, ka viņš tiek apžilbināts. Kad slēgt atpakaļ? Ne ātrāk par brīdi, kad esat nonākuši līdzās pretimbraucošajam transportlīdzeklim.

Vēl viena būtiska lieta, ja kāds veic apdzīšanu, nevajag būt briesmīgi laipnam – neizslēdziet savas tālās gaismas. Ļaujiet otram šoferim redzēt, kas notiek priekšā. Tā ir ļoti pieklājīga lieta. Pēc veiktā manevra varat droši slēgt ārā tālās gaismas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm