“Zebra” jautā ārstiem, kāpēc uz ceļiem mēdz būt dzērājšoferi?

“Mierīgs, dūmakains sestdienas rīts. Visas piektdienas vakara “ballītes” ir beigušās, bet promiles ir palikušas, un dažs labs vēl mēģina kaut kur braukt,” iesākas raidījums “Zebra”.

19. janvārī 23:01

Tas nav viss. Pēkšņi seko jezga, policija kaut kur ātri brauc un pēkšņi notver automobili, kurā vairs nav šofera. Izrādās, vadītājs mierīgi pastaigājas pa trotuāru un apgalvo, ka tā neesot viņa automašīna un viņam vispār neesot tiesību. Baigais viltnieks. Ja tas būtu bijis redzams kamerā, varētu viņu nosodīt, bet gadās arī tā kā šoreiz, kad cilvēks vienkārši aiziet. Citiem gan negadās tā, vēl kāds kādu laiku nebrauks.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ko par braukšanu alkohola reibumā saka ārsti?

Esot reibuma stāvoklī, cilvēks ir nekritisks. Tobrīd, kad viņš sāka dzert pirmo glāzi, viņš, iespējams, neplānoja kaut kur braukt. Bet, izdzerot noteiktu alkohola apmēru, paškritikas līmenis mazinās un cilvēks spēj pieņemt impulsīvus, nekritiskus lēmumus atkarībā no tā brīža emocionālā fona.

Ārste stāsta, ka sods – apcietinājums vai dzēruma izgulēšana slimnīcas gultā – ļauj vadītājam atskurbt un atgriezties pie kritiskās domāšanas.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters stāsta, ka Krimināllikums attiecībā uz dzērājšoferiem ilgi nebija caurskatīts, bet pērn 25. novembrī ir stājušies grozījumi Krimināllikumā, kas nosaka kriminālatbildību dzērājšoferiem, kurus pieķer vadot transportlīdzekli reibumā no 0,5 promiles, kā arī dzērājšoferim var atņemt mašīnu.

Kāpēc cilvēks dzer alkoholu un pēc tam brauc?

Psiholoģe Marija Ābeltiņa skaidro, ka joprojām mūsdienās ir cilvēki, kas neizprot braukšanas reibumā risku un pārvērtē savus spēkus, tāpat klejo arī daudz dažādi mīti, kas nav patiesi, par alkohola reibuma mazināšanu. Tas ir nepatiesi, nepareizi, jāatkārto un jākliedē nepatiesā informācija – patiesībā ir labi modelēti paraugi, ko darīt, lai neļautu dzērušam draugam braukt.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm