Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Tā var apžilbināt un izraisīt avārijas – “Zebra” skaidro aizmugurējo miglas lukturu lietošanas principus
Gandrīz visi autovadītāji zina, ka automašīnas tālās gaismas apžilbina pretimbraucošos, taču krietni mazāka daļa apzinās, ka spilgtākā gaisma transportlīdzekļa aizmugurē ir miglas lukturis, kuru nu gan nav ieteicams lietot, kad vien iegribas.
Skaties arī
Piemēram, priekšējos miglas lukturus var lietot brīvi, tos var slēgt diennakts gaišajā laikā, protams, vēlams tos izmantot sliktas redzamības apstākļos – migla, lietus, sniegputenis.
Tomēr pavisam cits stāsts ir par aizmugurējiem miglas lukturiem – daudzi nemaz nezina, kad tad tos lietot, bet daļa pat nemaz nenojauš, ka viņi brauc ar iedegtiem aizmugurējiem miglas lukturiem. Izrādās, tā ir pati spožākā lampiņa automašīnas aizmugurē.
Tam ir arī zinātnisks pamatojums. Kā skaidro Rīgas Stradiņa universitātes Cilvēka fizioloģijas un bioķīmijas katedras asociētais profesors Leons Blumfelds, apgaismojums mums apkārt var mainīties desmitiem un pat simtiem tūkstošu reižu – no visspilgtāk apgaismotā laukuma pludmalē līdz pilnīgai krēslai vai tumsai kādā dzīvoklī.
Tevi varētu interesēt
“Acij ir jāpielāgojas, lai vienlīdz labi tiktu galā ar šo izteikto apgaismojuma maiņu. Izrādās, ka galvenais mehānisms, kas to dara, ir gaismas jutīgais pigments, un acs reaģē pavisam vienkārši – ja apkārt ir spilgts apgaismojums, acs noārda šo gaismas jutīgo pigmentu, kļūst nejutīgāka un labi redz spilgtā apgaismojumā. Tiklīdz mēs nonākam tumsā, mums ar šo nelielo pigmenta daudzumu ir par maz, un acs cītīgi uzsintezē lielāku pigmenta porciju, un tad mēs sākam diezgan labi redzēt arī tumsā. Problēma ir tā, ka šo pigmentu nevar uzsintezēt zibenīgi, un, ja mēs esam bijuši spilgtā apgaismojumā, tad, pēkšņi iestājoties krēslai vai tumsai, uz kādu laiku mēs kļūstam akli vai pusakli,” skaidro RSU profesors.
Braucot ar auto krēslā vai tumsā un priekšā redzot ļoti spilgtu gaismas pleķi, tas noārda pigmenta daudzumu, acs kļūst nejutīgāka un sliktāk redz visu apkārt, pārējās vājākās ugunis un visus priekšmetus uz slikti apgaismotā ceļa vai ceļa malā.
Valsts policija atzīst, ka autovadītāji tiek apturēti arī par nepareizu aizmugurējā miglas luktura lietošanu. Interesanti, ka sods par neieslēgtām gaismām ir 40 eiro, bet par nelaikā ieslēgtu miglas lukturi sods ir tikai līdz 15 eiro.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.