tv3.lv

“Ir arī blogotāji mums ceļu satiksmē…” 70% autovadītāju atzīst, ka lieto mobilo tālruni pie stūres

70% autovadītāju atzīst, ka lieto mobilo tālruni pie stūres, vienlaikus apzinoties to kā problēmu. Novembris ir viens no tumšākajiem mēnešiem, turklāt drīz vien sāksies pirmais apledojums, tāpēc, lai pievērstu uzmanību nelāgajam ieradumam, novembrī Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) rīko akciju “Stūrē? Izkāp no telefona!”, jo viedierīču lietošanai, vadot automobili, var būt pat letālās sekas.

Runāšana pa tālruni pie stūres, īsziņu rakstīšana, sērfošana internetā un sociālajos medijos. Šādu autovadītāju rīcību pamana gan ceļu policisti, kuri brauc ar netrafarētajiem auto, gan paši šoferi ir atzinuši jaunajā CSDD pētījumā – 70% runā pa tālruni, 43% raksta īsziņas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tvīto, ir arī blogotāji mums ceļu satiksmē. Ir ļoti maz cilvēku, kas 100% dara tikai viena darbu pie stūres. Vairāk viņi pievēršas mobilajam tālrunim, un tas ir kļuvis par atkarību. Par to ļoti būtiski runāt rudens laikā, kad mums ir tumšais laiks, slidenas lapas, tūlīt būs pirmie apledojumi. Ja šajā laikā tu neesi ceļu satiksmē, tad sekas tiešām var būt letālas,” saka CSDD pārstāve Ieva Bērziņa.

Ārvalstu pētījumi liecina, ka, rakstot īsziņas vai runājot pa tālruni, braucot pie stūres, risks iekļūt ceļu satiksmes negadījumā ir četras reizes lielāks. Šogad no janvāra līdz oktobra beigām notikuši gandrīz 15 500 ceļu satiksmes negadījumu. Un daļa no tiem ir saistīta ar viedierīču lietošanu, vadot auto. Taču autovadītāji reti atzīstas un uzskata, ka lietot telefonu nav nekas bīstams, stāsta Valsts policijā.

“Ļoti daudzi vadītāji to uzskata par normālo parādību, par to, ka viņš pieradis, par to, ka viņam tas netraucē, un līdz šim ar viņu nekas nav noticis. Viņš domā, ka tā ir normāla parādība, ka arī turpmāk ar viņu nekas nenotiks. Šī novēršanās no ceļa vismaz uz sekundi var novest pie ļoti smagām sekām, kas nav atgriezeniskās,” saka Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieka pienākumu izpildītājs Juris Jančevskis.

Šā gada 10 mēnešos uz autoceļiem ir gājuši bojā 118 cilvēki, tas ir par 8 vairāk nekā šajā pašā periodā pērn. Daļa no viņiem gājusi bojā arī viedierīču lietošanas laikā.

“Bieži tas rezultējas ar ļoti smagām avārijām, kas ir saistītas ar iebraukšanu pretējā joslā; smagas frontālās sadursmes ir saistītas tieši ar telefona lietošanu. Jā, to ir grūti identificēt, bet tur, kur ir šie videoieraksti, kur ir lietoti videoreģistratori, tad jāsaka, ka ļoti liels apjoms ir saistīts ar šo viedierīču lietošanu,” skaidro satiksmes drošības eksperts Oskars Irbītis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Satiksmes drošības eksperts uzskata, ka handsfree sistēma der tikai īsām sarunām. Ja saruna ir nopietna un tai ir jākoncentrējas, labāk tomēr apstāties ceļmalā un tad turpināt runāt, bet tā dara arvien retāk.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm