Dinamiska mūzika var palielināt braukšanas ātrumu, secināts Somijā veiktā pētījumā

Dinamiska mūzika ietekmē cilvēka sirdsdarbību, kas ne vien veicina ātrāku braukšanu, bet arī rada drošības riskus un atstāj negatīvas sekas uz vidi, secināts “Neste” veiktajā pētījumā Somijā ar mērķi noskaidrot, kā mūzikas izvēle ietekmē braukšanas paradumus.

24. maijā 11:47

“Neste” 2023. gada aprīlī veiktajā aptaujā 82% aptaujāto sieviešu un 76% vīriešu uzskatīja, ka mūzikas klausīšanās, vadot automašīnu, mazina sastrēgumu un citu ar satiksmi saistītu faktoru radīto stresu. Aptaujātie ir arī pārliecināti, ka piemērotas mūzikas izvēle automašīnā palīdz šoferim atslābināties, izbaudīt braukšanu, palikt nomodā un izvairīties no garlaicības.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

74% aptaujāto uzskata, ka mūzikas klausīšanās ir patīkama jo īpaši garākos braucienos.

Mika Hietileinens
“Neste” mārketinga komunikācijas viceprezidents

“Pētījums liecina, ka sastrēgumi un satiksmes sablīvējumi izraisa dusmas un paātrina sirdsdarbību vairāk nekā pusei – 55% – aptaujāto autovadītāju. Mēs izveidojām autovadītājiem pielāgotus dziesmu sarakstus, kas īpaši noderēs, braucot pa ikdienā noslogotiem maršrutiem. Dziesmas izvēlētas tā, lai to klausīšanās palīdzētu izvairīties no ātruma pārsniegšanas, saglabātu atbrīvotu atmosfēru automašīnā un samazinātu kaitīgos izmešus. Šajos sarakstos iekļauto dziesmu temps ir zem 90 sitieniem minūtē, kas ir ideāli piemērots, lai sirdsdarbība pie stūres saglabātos atbilstoši mierīga. Mēs ceram, ka šie dziesmu saraksti autovadītājiem sagādās prieku, un novēlam drošu braukšanu vasaras izbraucienu sezonā.”

Visbiežāk automašīnās klausās radio – popmūzika ir populārākais žanrs

Aptaujā 61% respondentu atzina, ka, braucot ar automašīnu, visbiežāk mūziku klausās tieši radio, savukārt apmēram trešā daļa aptaujāto automašīnā reizēm izmanto arī mūzikas straumēšanas pakalpojumus.

43% aptaujāto vecumā no 45 līdz 54 gadiem uzskata, ka popmūzika ir labākais mūzikas žanrs braukšanai, ko jo īpaši iecienījušas sievietes. Savukārt 41% respondentu dod priekšroku rokmūzikai, ko īpaši iecienījuši respondenti vecumā no 18 līdz 24 gadiem un no 35 līdz 54 gadiem. Vienlaikus rokmūzika ir vismazāk iecienītais mūzikas žanrs starp cilvēkiem vecumā virs 65 gadiem.

“Dienvidķīnas Tehnoloģiju universitātes iepriekš veikts pētījums liecina, ka cilvēki, kuri klausās dziesmas ar vairāk nekā 120 sitieniem minūtē, vidēji brauc par gandrīz 16 kilometriem stundā ātrāk. “Neste” projekta ietvaros tika veikts tests, kurā noteicām dažādu tempu dziesmu ietekmi uz cilvēku sirdsdarbību. Testa laikā atskaņotās dziesmas cilvēku sirdsdarbību paātrināja par aptuveni 10-19%, salīdzinot ar sākuma stāvokli. Rezultāts apstiprināja uzskatu, ka mūzika, ko cilvēki klausās automašīnā, ietekmē ne tikai braukšanas ātrumu, bet arī satiksmes drošību un transportlīdzekļa radīto kaitīgo izmešu apjomu, it īpaši, ja mūzika tiek apvienota ar videi draudzīga maršruta izvēli un braukšanas stilu,” saka Hietileinens.

“Neste” aptauja tika veikta Somijas mērogā, izmantojot “IRO Research Oy” aptauju Tuhat suomalaista (“Tūkstoš somu”), laikā no 2023. gada 18. līdz 26. aprīlim. Aptaujā piedalījās 1000 Somijas patērētāju.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm