Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Zviedrijas un Somijas pievienošanās NATO “būs ātrākā alianses vēsturē”, lēš Stoltenbergs
Zviedrijas un Somijas pievienošanās NATO ir “ātrākā” alianses vēsturē, un tās pabeigšana prasīs mēnešus, nevis gadus, paudis NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

Abas Ziemeļvalstis otrdien, 5. jūlijā, parakstīja attiecīgos pievienošanās protokolus, aizsākot ratifikācijas procesu, kam jāiet cauri visu 30 dalībvalstu parlamentiem.
“Pagājušajā reizē tas prasīja aptuveni gadu, un daudzi sabiedrotie ir pauduši, ka šoreiz var mēģināt to izdarīt ātrāk. Tāpēc, cerams, ka mēs, visticamāk, runājam par mēnešiem,” “Euronews” sacīja Stoltenbergs.
Pēc Stoltenberga teiktā, dažādās sabiedrotajās valstīs ir spēcīga politiskā griba veikt ratifikāciju. Lai pabeigtu procedūru, ir nepieciešams galīgais vienprātīgs balsojums.
Dānija jau ir ratificējusi abus protokolus, savukārt Igaunijas premjerministrs trešdien, 6. jūlijā, ir sasaucis parlamenta sēdi, lai paātrinātu procesu. Iekļaujoties aliansē, Zviedrija un Somija gūs labumu no alianses kolektīvās aizsardzības 5. panta.
“Prezidents [Vladimirs] Putins patiesībā mēģināja aizvērt NATO durvis. Mēs šodien demonstrējam, ka NATO durvis paliek atvērtas un mēs esam kopā,” sacīja Stoltenbergs.
Nozīmīgais lēmums par alianses paplašināšanu tika pieņemts tikai pēc tam, kad pagājušajā nedēļā Turcija samita laikā Madridē piekrita atcelt veto Zviedrijas un Somijas pieteikumiem. Ankara atteicās no pretestības, parakstot kopīgu memorandu, kurā Stokholma un Helsinki apņemas pastiprināt cīņu pret Kurdistānas strādnieku partiju (PKK), atcelt ieroču embargo un risināt Turcijas neizlemtos deportācijas pieprasījumus “ātri un rūpīgi”.
Šis formulējums radījis bažas, ka Zviedrija un Somija piedāvāja pārāk daudz piekāpšanās Turcijai, kuras prezidents Redžeps Tajips Erdoans darījumu nodēvēja par šīs valsts “diplomātisku uzvaru”.
Dokuments sniedz labu platformu Turcijai, Somijai un Zviedrijai, lai tās varētu vēl ciešāk sadarboties cīņā pret terorismu. Tas ir kopīgs mērķis, par kuru panākta pušu vienošanās nepieciešamībā cīnīties pret terorismu visos tā veidos un izpausmēs.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!