Zviedrijas premjers Korāna dedzinātājus nosauc par “noderīgajiem idiotiem”

Pret Redžepu Tajipu Erdoganu vērstie un islamofobiskie protestētāji, kuri ir saniknojuši Turciju un draudējuši Zviedrijas un Somijas dalībai NATO, ir “noderīgi idioti” spēkiem, kas vēlas kaitēt Zviedrijai, paziņojis Zviedrijas premjerministrs Ulfs Kristersons.

1. februārī 13:22
Ulfs Kristersons
Zviedrijas premjerministrs

“Pēdējo nedēļu notikumi Stokholmā ir skaidri parādījuši, cik sarežģīti ir aizsargāt mūsu drošību un cik cieši atsevišķi nacionālie notikumi ir saistīti ar lielākiem starptautiskiem notikumiem visā pasaulē. Grupas un indivīdi, kas veica šāda veida darbības, šajā drošības situācijā kļūst par noderīgiem idiotiem spēkiem, kas vēlas Zviedrijai kaitēt.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zviedrijas premjerministrs arī atgādina – ir redzēts, kā atsevišķas zviedru demonstrācijas, kas pašas par sevi ir pilnīgi likumīgas un ko veic neliela ļaužu grupa vai pat atsevišķas personas, var būtiski negatīvi ietekmēt Zviedrijas tēlu ārpasaulē, Zviedrijas pilsoņu drošību ārvalstīs, Zviedrijas uzņēmumu intereses un centrālo jautājumu par Zviedrijas nacionālo drošību un Zviedrijas un Somijas iestāšanos NATO.

Ulfs Kristersons
Zviedrijas premjerministrs

“Mēs esam redzējuši, kā ārvalstu dalībnieki, pat kādas valsts dalībnieki, ir izmantojuši šīs demonstrācijas, lai veicinātu noskaņojumu veidā, kas tieši ir kaitīgs Zviedrijas drošībai. Mēs esam, kā mēs parasti sakām, nopietnākajā drošības politikas situācijā kopš Otrā pasaules kara.”

Zviedrijas premjerministrs arī veltīja dažus “īsus vārdus” par Zviedrijas valdības līdz šim veiktajiem soļiem, lai apspriestu ar partneriem un atdzesētu situāciju un to, ko plānots to darīt turpmāk. Nupat kā viņam esot bijusi telefona saruna ANO ģenerālsekretāru Antoniu Guterrešu, kurā Kristersons ANO ģenerālsekretāru informējis par pašreizējo situāciju Zviedrijā.

“Uzsvēru, ka visi cilvēki, kas runā ar līderiem visā pasaulē un kuri šajās sarunās izturas ar cieņu, var mums palīdzēt izskaidrot, ka Zviedrija nemeklē konfliktu ar pārējo pasauli,” pauda Zviedrijas premjers.

Jau ziņots, ka Turcija uz nenoteiktu laiku atlikusi nākamo sarunu kārtu ar Zviedriju un Somiju par abu Ziemeļvalstu uzņemšanu NATO. Sarunas bija paredzētas februārī, atsaucoties uz avotiem diplomātu aprindās, vēstīja Turcijas mediji.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šāds lēmums pieņemts nākamajā dienā pēc Erdogana paziņojuma, ka Zviedrijai nevajadzētu sagaidīt Ankaras atbalstu tās uzņemšanai NATO.

Zviedrija un Somija pieteikumu dalībai NATO iesniedza maijā, taču Turcija ir izvirzījusi vairākus nosacījumus, kas abām valstīm jāizpilda pirms Ankaras atbalsta saņemšanas.

Turcija ir pieprasījusi, lai Zviedrija izdod desmitiem cilvēku, galvenokārt kurdus, kurus Ankara uzskata par teroristiem vai 2016.gadā notikušā valsts apvērsuma mēģinājuma līdzdalībniekiem.

Tomēr situāciju papildus sarežģījusi janvāra otrajā pusē Stokholmā notikusī protesta akcija, kuras laikā labējais ekstrēmists Rasmuss Paludans pie Turcijas vēstniecības sadedzināja Korānu.

Zviedrijas varas iestādes, neskatoties uz Ankaras iebildumiem, bija atļāvušas šo protesta akciju.

Turcija un Ungārija ir pēdējās NATO dalībvalstis, kas nav ratificējušas Somijas un Zviedrijas uzņemšanu aliansē, taču Ungārijas premjers Viktors Orbāns apsolījis, ka tas notikšot februārī.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm