Ziemeļvalstīs trešdaļa Krievijas vēstniecību darbinieku ir Kremļa spiegi

Somijas un Zviedrijas sabiedriskie mediji kopīgā izmeklēšanā identificējuši vairākus Krievijas spiegus, kas valstīs uzdevušies par diplomātiem. Ziemeļvalstu drošības dienesti norāda – patiesībā trešā daļa Krievijas vēstniecību darbinieku ir lielvalsts spiegi, vēsta ERR.

26. aprīlī 14:56

Kopīgās pētniecības laikā noskaidroti vairāki Krievijas spiegi, kuri savu pienākumu pildīšanas laikā bijuši lielvalsts vēstniecību slepenajā reģistrā. Somijā tās nacionālā raidorganizācija “Yle” identificējusi trīs krievu izlūkdienesta darbiniekus, kuri Ziemeļvalstī iepriekš strādājuši.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Oficiāli Krievijas spiegi tiek reģistrēti kā vēstniecību darbinieki, taču patiesībā strādā Krievijas Ārvalstu izlūkošanas dienesta, militārā izlūkdienesta vai Federālā drošības dienesta labā. Krievijas vēstniecība Helsinkos atteikusies “Yle” komentēt šos apgalvojumus.

Vienam no medija atklātajiem krievu spiegiem sociālajā medijā “Vkontakte” bijuši vairāki vārdi. Identificētais spiegs īstajā vārdā Dmitrijs Otorotškins strādājis Krievijas vēstniecībā Helsinkos no 2014. līdz 2018. gadam, bet pēc tam strādājis Krievijas vēstniecībā Kopenhāgenā – Dānija viņu izraidījusi no valsts pērnā gada pavasarī.

“Yle” noskaidrojis, ka Krievijas spiegi bieži vien strādā vēstniecībās un amatos, kuru darba pienākumi nav skaidri definēti, kas, savukārt, dod viņiem lielāku rīcības brīvību. Vienlaikus nozīmīgākie lielvalsts diplomāti reti kad ir arī izlūkdienestu darbinieki. Piemēram, Otorotškins Krievijas vārdā piedalījies Baltijas jūras dzīvības aizsardzības komisijā, taču necentās sev pievērst lielu uzmanību.

Kā liecina Dosjē centra un Ziemeļvalstu izlūkdienestu dati, Otorotškins strādā Krievijas Ārvalstu izlūkošanas dienesta labā.

Savukārt Zviedrijas sabiedriskā raidorganizācija SVT identificējusi 21 Krievijas izlūkdienesta darbinieku, kuri pašlaik darbojas vai agrāk to darījuši Ziemeļvalstī. Vismaz 13 no viņiem strādājuši Krievijas vēstniecībā Stokholmā līdz pat 2022. gada aprīlim. Otrdien, 25. aprīlī, Zviedrija paziņojusi par piecu krievu diplomātu izraidīšanu, jo viņu darbība neatbilst diplomātiskajam statusam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Somijas Aizsardzības policija vēl paudusi, ka pēc tās aplēsēm trešdaļa no Krievijas vēstniecības Somijā darbiniekiem patiesībā ir lielvalsts izlūkdienestu darbinieki. Un, tā kā uz šādām personām atteicas diplomātiskā imunitāte, tās nevar sodīt ar kriminālatbildību.

Jāpiebilst, ka Somijas Ārlietu ministrija iepriekš “Yle” atzina – Krievijas interese par valsti pieaugusi pēdējā laikā, jo Kremlis ir ieinteresēts uzzināt, kāds būs Somijas pienesums NATO.

Taču Somija to apzinās un pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā uz krievu diplomātiem raugās piesardzīgi. Proti, pērnajā aprīlī no valsts izraidīja divus Krievijas vēstniecības darbiniekus, kā arī šo praksi turpinājusi šogad, tādējādi lielvalsts spiegu skaits Somijā samazinājies uz pusi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm