Viltus grieķiete Marija: Kremļa spiedze fotogrāfes un rokdarbnieces brunčos

Grieķijā atmaskotās krievu specdienestu aģentes lieta atgādina aukstā kara laiku spiegu romānu: viltvārde Irina Smireva no Maskavas Atēnās ierodas kā repatriante, iegūst Marijas Tsallas vārdu un Grieķijas pilsonību, pasludina sevi par fotogrāfi un atver rokdarbu veikalu “Galazio”, vienlaikus viņa piedalās fotokonkursos.

Kļūstot par Grieķijas pilsoni, krieviete Irina ieguva ne tikai jaunu vārdu un citus labumus, bet kļuva arī par trīs gadiem jaunāka. Patiesībā 35 gadus vecā sieviete nu bija kļuvusi par 32 gadus jauno Mariju Tsallu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Irinas pārvērtības izmaksājušas 5 miljonus eiro

Atēnās Irina ieradās 2018. gadā kā “grieķu repatriante”, kas vēlāk viņai ļāva iegūt arī Grieķijas pilsonību.

Grieķijas specdienesti, kuri Krievijas spiedzi atmaskoja pagājušā gada beigās, norāda ka sieviete darbojusies “dziļā aizsegā”. Pēc dienestu rīcībā esošās informācijas, krievietes Irinas pārtapšanā par grieķieti Mariju Krievijas valsts ieguldījusi 5 miljonus eiro.

Specdienestu uzmanību viņa piesaistījusi, kad tika atklāts kādas trešās valsts mēģinājums piekļūt mirušo Grieķijas pilsoņu personas datiem. Tā esot starptautiski zināma prakse, kuru konkrētas ārvalsts izlūkdienesti izmanto īpašas kategorijas spiegu, ko dēvē par “nelegāļiem”, izveidei.

“Grieķiete” varēja brīvi ierasties arī Latvijā

Pēc ierašanās Grieķijā viņa darbojusies patstāvīgi, nesazinoties ar Krievijas vēstniecību Atēnās. Spiedzei esot bijušas attiecības gan ar savu Krievijas kolēģi, kas darbojas Brazīlijā, gan vienlaikus viņa uzturējusi attiecības ar kādu grieķi, izmantojot viņu kā aizsegu. Tāpēc, visticamāk, “Marijas Tsallas” darbība neaprobežojās tikai ar Grieķiju.

Marijas misijas beigas pienāca pirms pāris mēnešiem, kad Slovēnijas iestādes arestēja viņas kolēģus. Krievijas slepenais dienests, baidoties, ka varētu tikt atklāti arī citi spiegu tīkla dalībnieki, atsauca Mariju uz Maskavu, un ar to viņas pēdas izgaist.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Grieķijas likumsargi tagad cenšas noskaidrot, kādas bija viņas spiegošanas darbības. Tiek norādīts, ka viņa varēja brīvi pārvietoties gan pa Grieķiju, gan Eiropas Savienību un ārpus tās, piesedzoties ar fotogrāfa statusu, droši fotografēt, nepievēršot nekādu uzmanību.

Bildējas vienmēr ar aizsegtu seju

“Maria Tsallu”, kā redzams viņas izveidotajos profilos sociālajos medijos, pārsvarā publicēja fotogrāfijas, kurās bija redzamas ainavas, mīļdzīvnieki un it kā pašas adījumi. Piecus gadus sieviete centusies aktīvi iefiltrēties dažādās sociālo tīklu kopienās.

Tomēr zīmīgas ir divas lietas. Publicētajos attēlos viņa vienmēr centās aizsegt savu seju. Bet, maksājot par mājokļa īri Atēnās viņa priekšroku deva skaidrai naudai, izvairoties no banku pārskaitījumiem.

Sev piederošajā rokdarbu piederumu un suvenīru veikalā “Galazio” viņa arī legāli bija nolīgusi grieķu darbinieci, kura acīmredzot neko nezināja par savas darba devēja dubulto dzīvi. Tagad šīs tirdzniecības vietas mājaslapa ir slēgta, solot klientiem “drīzu atgriešanos”.

Ko rāda spiedzes “Facebook” profils

“Marijas Tsallas” izveidotais profils “Facebook” joprojām ir aktīvs, – pārliecinājās “tv3.lv”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tajā redzams, ka Irina neatklāj neko par savām dzīves gaitām – ne dzimšanas, ne dzīves vietu, ne izglītības iestādes, kurās skolojusies, viņa neuzrāda arī ģimenes locekļus. Vienīgais fakts, ko “Marija” par sevi atklāj, ir viņas īpašumā esošais veikaliņš “Galazio”.

Pirmo ierakstu savā “Facebook” profilā viņa publicējusi 2019. gada 7. oktobrī, bet pēdējais ieraksts publicēts pagājušā gada 19. decembrī. Pārsvarā viņa publicējusi dažādas fotogrāfijas.

“Plaša kadra” un “dziļas perspektīvas” meistare

Kā aprakstīts portālā “Lens Culture”, Marija Tsalla ir “grieķu fotogrāfe”, kas dzimusi 1991. gadā, dzīvo Atēnās.

“Daudz ceļojusi pa Grieķiju un ārpus tās – Eiropā un Latīņamerikā, viņa ir atradusi māksliniecisku iedvesmu ainavu fotogrāfijā, kā arī pilsētu un kultūras fotogrāfijā.”

Vietnē minēts, ka Marijas foto valodai raksturīgi “plaši kadra un dziļas perspektīvas ainavas un jūras ainavas, spilgti un krāsaini floras portreti, paradoksālas ielu ainas un spontāni ikdienas notikumi ar dokumentālu raksturu un kinematogrāfisku atmosfēru, eleganti arhitektūras tēlojumi.” Tikai tagad varam apjaust, kur Marijas uzņēmumi ir nonākuši un kādi bijuši viņas darbības patiesie mērķi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Maskava, kas pēc Grieķijas specdienestu ziņotā viltus Marijas operācijā ir ieguldījusi miljoniem eiro, tagad acīmredzot cenšas līdzekļus atgūt. Piemēram, pārdošanā ir izlikts fotogrāfes – spiedzes mājaslapas domēns.

Žurnālists kopš 1992. gada. Atspoguļo sociālpolitiskus notikumus un procesus. Strādā ar pārliecību, ka uzticamas ziņas ir pirmās nepieciešamības prece ikvienam, kā arī vitamīni veselīgas pilsoniskās telpas veidošanā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm