tv3.lv

Vēstnieks: Ukrainai ir apņēmība atbrīvot visu savu teritoriju, arī Krimu

Daudz viet Ukrainā, kur okupanti ir vai nu padzīti, vai atspiesti tālāk dzīve atgriežas daudz maz ierastākā ritmā, cik nu tas iespējams valstī, kurā plosās karš. Arī galvaspilsētā Kiivā, kur darbu atsākušas lielākā daļa diplomātisko pārstāvniecību. TV3 Ziņas intervijā Kijivā ar Latvijas vēstnieku Ukrainā Ilgvaru Kļavu skaidroja, kā jaunajos apstākļus darbojas Latvijas vēstniecība.

TV3 Ziņas: Kā patlaban norisinās vēstniecības darbs? Jūs nupat esat atgriezušies šeit – Kijivā?

Ilgvars Kļava: Mēs darbojamies ierobežotā apjomā, tas ir arī tehnoloģiju jautājums, jo mēs atjaunojam visu to, kas vēstniecības darbam ir nepieciešams konsulārajām funkcijām. Protams, to varbūt šobrīd ir mazāk, jo lielākā daļa Latvijas valstpiedrīgo ir evakuēti, vai evakuējušies paši. Tas darba apjoms šobrīd ir mazāks, tiek kooridinēts cita veida atbalsts, kas Ukrainai ir nepiececiešams.

TV3 Ziņas: Tostarp, kā varam palīzēt atjaunot vietas, sniegt humānā un militāro atbalstu?

Ilgvars Kļava: Jā absolūti. Visas tās lietas ir absolūti svarīgas, karš turpinās un diemžēl jāsaka, ka kaut kādu galu tam visam vēl nevar saskatīt, jo agresora pusē, Krievijas pusē, ir ir vērojama vēlme karu turpināt. Ukrainas pusē ir apņēmība atbrīvot visas savas teritorijas, tostarp arī Donbasu un Krimu, tā kā, jā, visi tie trīs faktori, ko jūs nosaucāt, ir svarīgi. Ļoti svarīga ir militārā palīdzība, lai tā turpinātos, lai Ukrainas bruņotie spēki saņemtu tos ieročus, kas ir nepieciešami.

Pēc tam lielais jautāums ir, kā rekonstruēt Ukrainas valsti, kā atjaunot to, kas ir sagrauts. Tas būs milzīgs darbs, šobrīd tiek izstrādāta apjomīga programma visiem valsts apgabaliem  – uzsvsrs ir uz austrumu reģioniem, tur būs vajadzīgi milzīgi līdzekļi. Ir cerība un tas būtu tikai taisnīgi, ja Krievijas iesaldētos līdzkeļus novirzītu šai te atjaunotnei. Protams ka Ukraina sagaida, ka liela daļa pasaules valstu iesaistīsies šajā atjaunotnes procesā.

TV3 Ziņas: Mēs paši runājot gan austrumos, gan visur citur Ukrainā strādājot, gan ar militārpersonām, gan ar cilvēkiem runājot – par Baltijas valstu, Latvijas tādu skaidru pozīciju un atbalstu ir ārkārtīgi pateicīgi, bet, vai atbalsts no visas ES turpināsies, kā tas bija sākumā? Kā jūs redzat, cik spēcīga ir izpratne, ka vajag palīdzēt?

Ilgvars Kļava: Es esmu pārliecināts, ka atbalsts turpināsies, raksturs var mainīties – no humānās palīdzības tieši uz rekonstrukciju un, lai tas nesamazinātos visu laiku ir jāninformē par to, kas šeit Ukrainā notiek.

TV3 Ziņas: Jūs pats esat bijis Kijivas piepilsētās gan Irpiņā, gan Bučā, kādas cilvēcīgi ir jūsu sajūtas par to, kas tur ir izdarīts?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ilgvars Kļava: Tas ir fantastiki, ka Ukrainas cilvēki ir jau sakopuši uz ielām vairs neredzi to sadauzīto okupantu tehniku. Tas viss ir aizvākts prom, ielas ir sakoptas un notiek gruvešu novākšanas darbi. Es pat nezinu, kā lai precīzi apraksta tās izjūtas, bet katrā ziņā dusmas tas ir pavisam noteikti. Skatījos Irpiņā uz tām majām – tas tā kā mūsu Mežaparks, jaunie projekti. Ukraiņu ģimenes ir ņēmušas kredītu, ar pūlēm krājuši naudu sapņu mājvietai savai ģimenei, dzīvot audzināt bērnus, attīstīt biznesu un tad atnāk nelieši, noziedznieki ar tankiem, to visu sašauj gabalos… Tas vēl labi, ja cilvēks savu kailo dzīvību var izglābt, miljoniem cilvēku ir izpostītas dzīves tikai tāpēc, ka viens pusjucis noziedznieks ir ieņēmis galvā, ka Ukrainai nav tiesību pastāvēt un Ukrainas tauta neeksistē – to normālos vārdos nevar aprakstīt, tā ir milzīga traģēdija.

TV3 Ziņas: Bet galvaspilsētā jau arī šobrīd ir tāda situācija, ka kaut kur kaut kas ik pa laikam pilsēta atlido, cik jūs pats šeit jūtaties droši?

Ilgvars Kļava: Mēs jūtamies droši – , pa sauszemi apdraudējuma nav, jāņem vērā, ka jebkuru punktu Ukrainā var aizsniegt ar raķetēm. Te tiek mēģināts graut infrastruktūras objektus, dzelzceļu ražotnes. Nekādu panākumu nav un tas nekādā mērā nemazina Ukraiņu kaujas spējas.

Žurnāliste
Žurnalistikā kopš 2012. gada. Strādājot žurnalistikā un ziņojot no ‘’karstajiem punktiem’’ Ieva par savu misiju uzskata sniegt sabiedrībai pēc iespējas objektīvāku informāciju, aktualitātes piedzīvojot savām acīm.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm