tv3.lv

Valsts svētkus sagaidīsim bez padomju pieminekļa, lemj Saeimas komisijā

Uzvaras parkā esošais piemineklis Rīgas pašvaldībai būs jādemontē līdz 15.novembrim, paredz trešdien Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdē atbalstītais likumprojekts “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā”.

Likumprojekts, kas atbalstīts pirms pirmā lasījuma Saeimā paredz, ka padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu demontāžu pašvaldības īsteno ne vēlāk kā līdz šī gada 15.novembrim. Tas attiecas arī uz pieminekli Uzvaras parkā Rīgā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Komisija izskatīja darba grupā piedāvātās izmaiņas likumprojektam “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā”. Viena no idejām paredz, ka pašvaldībām ir tiesības ierosināt objekta demontāžu, neatkarīgi no objekta piederības un bez saskaņošanas ar zemes vai objekta īpašnieku vai tiesisko vadītāju.

Arvils Ašeradens
Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas vadītājs, “Jaunā Vienotība”

“Nevienai pašvaldībai vai nevienam nav aizliegts šos pieminekļus sākt demontēt, tā ir taisnība. Bet mēs redzam, ir ļoti dažādas attieksmes. Ir tādas pašvaldības, kas jau pašas, tā teikt, ņem, demontē, kaut ko dara. Un ir tādas pašvaldības – taisni otrādi – šos pieminekļus kopj un kaut kā īpaši izceļ.”

Papildus komisija sprieda, ka sabiedrībai ir jāsniedz iespēja ne tikai ziedot finanšu līdzekļus, bet arī pakalpojumus okupācijas režīmu slavinošu pieminekļu nojaukšanai.

Komisija atbalstīja priekšlikumu nodot likumprojektu izskatīšanai Saeimā pirmajā lasījumā, dokumentu ir paredzēts virzīt steidzamības kārtībā.

Pret jauno likumu balsoja tikai “Saskaņas” deputāts, izsakot bažas par iespējamu Krievijas militāru uzbrukumu Latvijai, lai atriebtos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Edgars Kucins
Saeimas deputāts, “Saskaņa”

“Mēs nezinām, kas ir tiem Kremlī tur galvās. Un reāli ar tādu gājienu mēs varam pietuvināties un, nedod Dievs, atkārtot Ukrainas likteni. Ja gadījumā tas atkārtosies, mēs visi būsim vainīgi par to. Saprotiet? Es saprotu, ka mums ir NATO, ka viņi pasargās mūs. Bet tas nepasargās no kara uzsākšanas. Un cietīsim galu galā mēs visi un mūsu bērni.”

Lai padomju piemiņas vietu nojaukšanu atvieglotu, likums paredz mazināt birokrātiskos šķēršļus. Un šobrīd paredzēts, ka šādi objekti jādemontē līdz 15. novembrim. Aktīvisti, kuri iestājas par okupācijas pieminekļa nojaukšanu Pārdaugavā, deputātus gan aicina noteikt īsāku termiņu.

Ģirts Kalniņš
uzņēmējs

“Pirmkārt, tas būtu simboliski, ka mēs no šī Pārdaugavas objekta atbrīvotos pēc iespējas ātrāk. Un, otrkārt, tas ir arī tīri praktiski, jo, velkot garumā aizvien vairāk, tomēr, es gribētu teikt, ka tur var vēl visādas pārdomas rasties cilvēkiem, kuri varbūt to negribētu pieļaut.”

Likumprojekta anotācijā pausts, ka likuma mērķis ir nepieļaut Latvijas kā demokrātiskas un nacionālas valsts vērtību noniecināšanu un apdraudējumu, paust nosodošu nostāju pret PSRS un nacistiskās Vācijas prettiesiskajām okupācijas varām, kā arī novērst nepatiesu, neprecīzu un neobjektīvu vēsturisku notikumu atspoguļojumu.

Ar jauno likumu paredzēts noteikt, ka publiskajā vidē tiek aizliegts eksponēt pieminekļus, mākslinieciskus veidojumus un citus objektus, kas atbilst vismaz vienam no šiem kritērijiem – piemineklis slavina PSRS vai nacistiskās Vācijas okupācijas varu, ar to saistītu notikumu vai personu, slavina totalitārisma ideoloģiju, vardarbību, militāru agresiju un kara ideoloģiju, kā arī ietver padomju varas vai nacisma simbolus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tomēr likumprojektā tiek izcelts, ka tas neattiecas uz pieminekļiem, piemiņas zīmēm, piemiņas plāksnēm, piemiņas vietām, vai citiem veidojumiem, kas atrodas karā kritušo karavīru apbedījuma vietās, kā arī padomju vai nacistiskās terora upuru piemiņas vietās.

Iepriekš ziņots, ka komisijas sēdē, kas norisinājās 24.maijā, Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Ritvars Jansons piedāvāja izveidot konsultatīvo padomi, ar kuru, demontējot padomju režīmu slavinošus objektus, atbildīgai personai būtu iespējams konsultēties.

Vairāki sapulces dalībnieki izteica ieteikumus, kurus vajadzētu veikt, lai precizētu likumu, piemēram, “4.maija deklarācijas” kluba pārstāve Ilma Čepāne ieteica pievienot informāciju, ka likums balstās uz Satversmes preambulas 3.daļu, kas nosaka, ka Latvijas tauta neatzīst okupācijas režīmus.

Papildus tika diskutēts par papildu finansējuma piešķiršanu Okupācijas muzejam, kuram tiktu nodotas demontējamo objektu oriģinālās detaļas vai fragmenti.

Savukārt Rīgas domes vadība uzsver, ka, lai būtiski paātrinātu pieminekļa demontāžu, speciālā likumā būtu jāparedz, ka iepirkumam tiek piemērota Publisko iepirkumu likuma norma, kas nosaka, ka komisijas lēmuma pārsūdzēšana neaptur iepirkuma procedūru.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saeima iepriekš pieņēma Ārlietu komisijas virzītos likuma grozījumus, ar ko atcelti savulaik ar Krieviju noslēgtā dokumentā bijušie juridiskie šķēršļi Pārdaugavā, Uzvaras parkā, esošā padomju pieminekļa nojaukšanai. Sagaidot Saeimas lēmumu, Rīgas dome nolēma demontēt padomju pieminekli Pārdaugavā.

Jautājums par pieminekļa nojaukšanu īpaši aktualizējās pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu.

Žurnālists
Vairāk nekā 20 gadu pieredze žurnālistikā. Specializējies politisko notikumu atspoguļošanā, ziņojot par sabiedrībai nozīmīgām norisēm

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm