Vaira Vīķe‑Freiberga: Elizabete II paliks atmiņā kā kalpošanas un valstiskuma simbols

19. septembrī 15:43

“Elizabetes II nāve un bēres ir sasaistījusi Lielbritānijas tautas un Sadraudzības kopu lielākā vienotībā, kāda jebkad ir piedzīvota,” intervijā TV3 pirmdien – Elizabetes II bēru dienā – sacīja eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Viņa kā Latvijas prezidente 2006. gadā uzņēma Anglijas karalieni Rīgā.

Tas tiešām bija ļoti aizkustinoši un pārsteidzoši savā plašumā, – teic prezidente, komentējot britu sabiedrības atvadīšanos no savas karalienes, kam visa pasaule sekoja līdzi pēdējās dienās.

Prezidente arī pauda apbrīnu par britu tautas sīkstumu, spēku un apņēmību, ka viņi bija gatavi 12 stundas un pat 24 stundas stāvēt rindā, lai parādītu godu valdniecei, kura tronī bija septiņus gadu desmitus, kalpojot savai valstij.

“Karaliene Elizabete II atmiņā paliks kā turpinātības, kalpošanas un valstiskuma simbols,” sacīja prezidente.

Vīķe-Freiberga atminējās, ka savulaik ar smagu sirdi pieņēma Kanādas pilsonība, jo tobrīd šķitis, ka Latvija uz ļoti ilgu laiku ir vardarbīgi iekļauta Padomju Savienībā. Saņemot mītnes zemes pilsonību, vēlākajai Latvijas Valsts prezidentei bija jāzvēr uzticība karalienei. Vēlāk ar šo faktu, tiekoties ar Elizabeti II, prezidente karalienei atgādinājusi.

“Tajā brīdī, kad viņa ar tevi runā, Elizabete II to dara ar pilnu uzmanību, cieņu,” atminas Vīķe-Freiberga, atzīmējot, ka tā bijusi viena no karalienes raksturīgākajām īpašībām.

Vīķe-Freiberga arī atzīmēja, ka Elizabete II, viesojoties vizītē Latvija, mūsu valstij izrādījusi tādu pašu cieņu, kāda tā būtu izrādīta jebkurai lielvalstij. Karaliene esot bijusi labi informēta par Latvijas valsti, tostarp par prezidentes aktivitātēm folkloras izpētē.

Viņa bija ne tikai monarhs pēc savām iedzimtajām tiesībām, bet gan profesionāle, – vērtē prezidente. “Tā nav tikai cieņa un gods, ko viņa pasīvi saņēma. Viņa tiešām kalpoja savai valstij ar lielu atdevi un, es teiktu, arī pietiekamu piepūli.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Prezidente Vīķe-Freiberga atzīmēja, ka britu sabiedrība šajās dienās izrādījusi aizkustinošu mīlestību pret karalieni. “Tas nozīmē, ka sabiedrībā pastāv arī liela mīlestība pret karaļnamu,” piebilst eksprezidente.

Viņasprāt, gadu gaitā karaļnams ir pārdzīvojis pārmaiņas, spējot pielāgoties un saglabājot sev būtisko. Britu monarhija pēc Elizabetes II aiziešanas mūžībā varētu piedzīvot pārmaiņas, tomēr Vīķe-Freiberga prognozē, ka tas nenotiks tik ātri, kā tas iepriekš prognozēts.

“Pretēji iepriekš prognozētajam par britu monarhijas pēctecību, Elizabetes II nāve un bēres ir sasaistījusi Lielbritānijas dažādās tautas un Sadraudzības kopu lielākā vienotībā, kāda jebkad ir piedzīvota,” atzīmē Vīķe-Freiberga.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm