"Un jūs man nesat svētīt suni”: pāvests rājas, ka mājdzīvnieki aizstāj bērnus

Ģimenes veidošana Itālijā prasa “titāniskas pūles”, ko var atļauties tikai bagāti cilvēki, – brīdinājis pāvests Francisks. Itālijā ir viens no zemākajiem dzimstības rādītājiem Eiropas Savienībā (ES), kas var novest valsti pie smagām ekonomiskām grūtībām.

Uzrunājot konferenci, kas bija veltīta demogrāfijas krīzei Itālijā, pāvests atzīmēja, ka daudzās ģimenēs mājdzīvnieki aizstāj bērnus, – vēsta raidsabiedrība BBC.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Itālijā, kurā ir vieni no zemākajiem dzimstības rādītājiem ES, pagājušajā gadā jaundzimušo skaits saruka zem 400 tūkstošiem, kas ir jauns zemākais rādītājs, mirstības rādītājam pārsniedzot 700 tūkstošus.

Savā runā pāvests sacīja, ka dzimstības samazināšanās liecina par cerību trūkumu attiecībā uz nākotni, jo jauno paaudzi moka nedrošības un nestabilitātes sajūta.

“Grūtības atrast stabilu darbu, pārmērīgi augsta īres maksa un nepietiekamas algas ir reālas problēmas,” uzsvēra pāvests Francisks.

“Tas nebija bērns”

Brīdinot, ka dažās ģimenēs mājdzīvnieki aizstāj bērnus, pāvests pastāstīja gadījumu, kad kāda sieviete atvērusi savu somu un lūgusi viņu svētīt “savu bērnu”. Tikai tas nebija bērns, bet gan mazs suns.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Es zaudēju pacietību un teicu viņai: ir daudz bērnu, kas ir izsalkuši, un jūs atnesat man suni?” viņš piebilda, izpelnoties konferences dalībnieku aplausus.

Dzimstības rādītāji palēninās daudzās valstīs, piemēram, Japānā, Dienvidkorejā, Puertoriko un Portugālē. Arī Latvija šajā ziņā nav izņēmums.

Kā informē Centrālā statistikas pārvalde, šā gada pirmajos trīs mēnešos dzimstības lejupslīde Latvijā turpinās. Šogad pirmajos trijos mēnešos reģistrēts 3421 jaundzimušais, kas ir par 13,2% jeb 518 jaundzimušajiem mazāk nekā 2022. gada attiecīgajā periodā.

Dzimstība Latvijā joprojām ir zemāka nekā laikā pirms pandēmijas un vairāk nekā uz pusi zemāka par mirstību.

Itālija, kas trešā lielākā eirozonas valsts, līdz 2050. gadam varētu zaudēt gandrīz piekto daļu iedzīvotāju. Vienlaikus iedzīvotāji strauji noveco – pēdējo 20 gadu laikā Itālijā simtgadnieku skaits ir trīskāršojies.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tukšo šūpuļu zeme

Itāliju bieži mēdz dēvē par “tukšo šūpuļu zemi”. Eksperti brīdina, ka iedzīvotāju krīze novājinās nācijas potenciālu. Pēc ekonomistu aplēsēm līdz 2042. gadam dzimstības samazināšanās galu galā samazinās Itālijas iekšzemes kopproduktu par 18%.

Tiek minēti daudzi iemesli, kāpēc Itālijā dzimst mazāk bērnu. Jauniem cilvēkiem ir grūti atrast stabilu darbu, un bērnu aprūpes atbalsta sistēma bieži vien ir nepietiekama, tāpēc māmiņām ir grūti apvienot darbu un ģimenes dzīvi.

Saskaņā ar labdarības organizācijas “Glābiet bērnus” datiem sešām no desmit mātēm nav pieejami bērnudārzi. Daudzas grūtnieces ir spiestas atteikties no darba, un dažas tiek atlaistas, iestājoties grūtniecībai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Itālijas premjerministres Džordžija Meloni valdība atbalsta kampaņu, kuras mērķis ir līdz 2033. gadam panākt vismaz 500 tūkstošus jaundzimušo gadā. Pēc ekspertu domām, tas ir nepieciešams, lai novērstu ekonomikas sabrukumu, – norāda ziņu aģentūra AP.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm