tv3.lv

Ukrainas karavīri: Mēs zinām, ka uzvarēsim un padzīsim ienaidnieku

Krievu okupanti, nespējot ieņemt Ukrainas austrumu pilsētas, aiz bezspēcības iznīcina mūsu pilsētas – tā TV3 Ziņām saka Ukrainas karavīri frontes līnijā. Motivācijas padzīt ienaidnieku no savas zemes tur netrūkst nevienam, bet, lai tas notiktu ātrāk, nepieciešamas apjomīgākas un ātrākas smagā bruņojuma piegādes no Rietumiem.

Ukrainas Nacionālā gvarde izplatījusi video, kurā redzami tās pārstāvji, kuri šonedēļ uzspridzināja tiltu Luhanskas reģionā, lai kavētu krievu armijas virzību uz Lisičanskas, no kurienes ceturtdien, 19. maijā, ziņoja TV3 Ziņu filmēšanas grupa Ukrainā. Ķermeņa videokameru ierakstos redzami bruņoti vīri militārā apģērbā, piestiprinot sprāgstvielas pie tilta virs Siverskijdonecas upes. Tālāk viņi atkāpjas drošā attālumā un detonē spridzekļus. Redzami arī no drona uzņemti kadri, tilta uzsprāgstot.

Šonedēļ tieši šajā reģionā norit sīvas cīņas starp Ukrainas un Krievijas bruņotajiem spēkiem, un tur šonedēļ strādāja arī TV3 Ziņu filmēšanas grupa, kas tagad devusies uz Kijivas pusi. Ukrainas aizstāvjiem noskaņojums, karam ilgstot jau teju trīs mēnešus, joprojām ir apņēmības pilns uzsveikt okupanta spēkus. Apņēmība un motivācija padzīt ienaidnieku no savas zemes ir ārkārtīgi augsta.

TV3 Ziņas sarunājās ar ukraiņu izlūkiem pirmajās līnijās, kuri mājās nav bijuši kopš februāra vidus. Lai pienācīgi stātos pretī Krievijas okupācijas spēkiem, viņiem ne tikai nepieciešami dažāda veida ieroči, bet arī citas it kā pašsaprotamas lietas. Tāpēc uz Ukrainas austrumiem TV3 Ziņu filmēšanas grupa nogādāja Ukrainas brīvības cīnītājiem Latvijas Aizsardzības ministrijas un uzņēmēju sarūpētos armijas apavus, apģērbus, cimdus un citu karā vajadzīgo aprīkojumu.

Brigādes komandieris, kura vārdu un seju atklāt nedrīkstam, tāpēc viņa dots segvārds Pelēkais, stāsta, ka situācija frontē ir smaga.

Pelēkais (segvārds)
Ukrainas armijas izlūku brigādes komandieris

“Šeit, frontes līnijā, mēs veicam izlūkošanu, ja man jāsaka par kopējo situāciju, tad ienaidnieks šobrīd ir novājināts, nav spējīgs veikt aktīvas darbības. Skatoties uz viņu uzbrukumiem, viņiem pat nedarbojas izlūkošana, viņi uzbrūk ar masu. Situācija ir smaga, bet mēs turamies, esam atgrūduši ienaidnieku apmēram 20 kilometrus atpakaļ.”

Ienaidnieks, saprotot savu nespēju sagrābt Ukrainas teritorijas, iznīcina Austrumukrainas pilsētas ar visa veida artilēriju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Mēs šeit viņus noturam, atspiežam atpakaļ, viņi cenšas kaut ko izdarīt, pārsvarā izmantojot smago artilēriju, met bumbas uz mūsu pilsētām, bet mēs cīnāmies un cīnīsimies līdz galam. Viņi to dara, jo ir bezcerīgā stāvoklī. Iepriekš mēs atradāmies citā vietā, mums bija cita dislokācija, tur viņi saprotot, ka nespēj pavirzīties uz priekšu – visu dedzināja, visas teritorijas apšaudīja ar artilēriju, tādā veidā cenšoties virzīties uz priekšu, bet arī tas viņiem nepalīdzēja,” stāsta Ukrainas armijas izlūku brigādes komandieris.

Šīs brigādes komandieris saka, – cilvēkresursu ziņā krievu spēki esot vairāk, taču tas nenozīmē, ka viņi ir spēcīgāki. Redzot tās zvērības, ko krievu okupanti nodara Ukrainas cilvēkiem, šeit karavīros rodas vēl lielāks cīņasspars padzīt ienaidnieku no savas zemes.

“Ja kaujā iziet viens mūsu karavīrs, bet viņi pretī 10 cilvēki, tad mūsējais nenogurstot viņus piebeigs. Un tas nav atkarīgs no tā, cik mēs esam stipri, tas nozīmē, cik spēcīgs ir mūsu gars, mums ir mērķis, mēs neesam aizgājuši iekarot viņu zemi, mēs aizstāvam savējo un cilvēks, kurš iet uz patiesību, brīvību un ticību, viņam vienmēr būs vairāk spēka,” skaidro Ukrainas armijas izlūku brigādes komandieris.

Viņš piebilst, ka viņam kara sākumā bija ļoti lielas bailes, domājis, ka tās būs beigas, bet, kad es redzēja, kā mirst bērni, veci cilvēki, sievietes, bailes pārgāja. “Nav baiļu, ir tikai dusmas un dusmas, tā sajūta, vēlme izdzīt ienaidnieku no savas mājas. Man ir vienalga, cik viņu tur ir, kāda artilērija, vienalga. Mana brigāde ir bijusi šajā laikā pakļauta gan tanku, gan artilērijas, aviācijas uzbrukumiem, nav vairs bail,” nosaka Ukrainas armijas izlūku brigādes komandieris.

Motivācijas par spīti cīņai jau trīs mēnešus – netrūkst nevienam – ne izlūkiem, ne artilēristiem, ne ierakumos esošajiem. Viņi zina, ka uzvarēs. Lai tas notiktu ātrāk, nepieciešams smagais bruņojums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Mums pietrūks smagā bruņojuma, lai jūs saprastu, ja viņiem ir 10 lādiņi, mums trīs, ir nepieciešamas pretgaisa aizsardzības sistēmas, lai varam precīzi pārtvert ienaidnieka uzbrukumus, arī aviāciju, jo šobrīd, ja mēs vienu pusi pārtveram, viņi cenšas uzbrukt no otras puses, pretgaisa aizsardzība nespēj uz visu to reaģēt. Motivācija mums ir, uzvara ir aiz mums, tikai nepieciešami ieroči. Bet jūsu valstij es vēlos pateikt paldies visas savas brigādes vārdā, paldies!” saka Ukrainas armijas izlūku brigādes komandieris.

Tikmēr Ukrainas garīdznieki lūdz Krieviju savākt savu karavīru līķus.

Volodimirs Streļcovs
Ukrainas armijas kapelāns

“Es kā armijas kapelāns vēršos pie Latvijas baznīcām, īpaši pie Maskavas patriarhāta – šeit stāv mācītāji no dažādām baznīcām un dažādām pakāpēm. Ar jūsu palīdzību gribam nodot ziņu Maskavas patriarhātam, lai viņi pasteidzas savākt krievu ķermeņus, šeit kritušos, kuri tagad guļ mūsu saldētavās. Savāciet viņus un atdodiet ģimenēm, lai ķermeņus atdod zemei. Mēs paši nevaram iziet uz tiešajiem sakariem ar Kirilu, jo viņš nevēlas. Lūdzam Latvijas mācītāju un bīskapu, kas ir Maskavas baznīcas pakļautībā, sazinieties ar Kirilu, lai šie ķermeņi tiek aizvākti mājās pie vecākiem.”

TV3 Ziņas novēroja, ka iepriekš karadarbības smagi skartajā Bučā un Irpiņā nu viss tiek sakopts, atsākušas darboties degvielas uzpildes stacijas, cilvēki mājokļos iestiklojuši izdauzītos logus, norit sakopšanas darbi. Cilvēku vēlme atgriezties pašu mājās ir ārkārtīgi liela.

Starptautiskajā presē parādījušies jauni apstiprinājumi zvērībām, ko Krievijas armija kara pirmajās nedēļās pastrādāja Kijivas apgabala Bučā. ASV laikraksta “New York Times” apkopotajos video materiālos no 4. marta redzams, ka bruņoti okupantu karavīri ved vairākus ukraiņu gūstekņus. Starp viņiem arī vīrietis spilgti zilā jakā. Nākamajā dienā uzņemtā drona video turpat netālu redzami līķi uz zemes pie kādas biroju ēkas, tiem līdzās stāv divi Krievijas karavīri. Vienam no līķiem saskatāma spilgti zila jaka. Šie video kadri apstiprina arī daudzu aculiecinieku stāstīto par Krievijas īstenotajiem kara noziegumiem.

Žurnāliste
Žurnalistikā kopš 2012. gada. Strādājot žurnalistikā un ziņojot no ‘’karstajiem punktiem’’ Ieva par savu misiju uzskata sniegt sabiedrībai pēc iespējas objektīvāku informāciju, aktualitātes piedzīvojot savām acīm.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm