Ukrainas aizstāvjiem Donbasā palīdz Polijas pašgājējhaubices jeb “krabji”

Militārie eksperti ziņo, ka Ukraina uzsākusi pretuzbrukuma operācijas vairākos frontes sektoros – Zaporižjas un Donbasa virzienā. Pie Bahmutas ukraiņu karavīriem pēdējās diennaktīs pa flangiem ir izdevies pavirzīties uz priekšu pat par vairākiem kilometriem. No Donbasa ziņo TV3 Ziņu filmēšana grupa – Ieva Vārna un Sergejs Medvedevs.

Polijā ražotās 155 milimetru pašgājējhaubices – sauktas arī par “krabjiem” – ir nozīmīga Rietumu sniegtās palīdzības daļa, lai stātos pretī Krievijas iebrucējiem. Šīs haubices sevi labi parādījušas kaujā – gan ar ātrumu, precizitāti un šaušanas diapazonu.

TV3 Ziņas pabija netālu no Bahmutas ar vienu no Ukrainas artilēristu brigādēm. Šos puišus pērn mācīja Polijā, un nu jau pusgadu viņi veic uzdevumus kauju epicentrā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī piektdien, laikā, kad esam artilēristu pozīcijās, dots uzdevums. Ir atsūtītas koordinātas vietai, kur tiek koncentrēta krievu artilērija un mīnmetēji. Saņemtas kooridinātas trim mērķiem.

“Mēs tikko strādājām pa ienaidnieka artilēriju un dzīvo spēku. [TV3: Un vai sanāca?] Protams! Visi mērķī,” stāsta Ukrainas Bruņoto spēku artilēristu brigādes karavīrs, artilērists Oļegs.

Viņš ir šīs bruņutehnikas vienības komandieris. 28 gadus vecais puisis pats ir no Kijivas apgabala. Šeit pie Bahmutas cīnās jau vairāk nekā pusgadu: “Strādājam mēs ar pašgājēju haubici – poļu “krabi”, 155 kalibra, kā jūs paši redzējāt. Šobrīd esam šeit, pozīcijās. Kā redzējāt, apkārt tehnikai ir speciāls tīkls, kas pasargā no iznīcinātājdroniem “Lancet”. Tehnika ir maskēta visā perimetrā. Kā mēs strādājam? Izlūki mums atsūta mērķi, viņi strādā ar droniem, atsūta mums koordinātas, un mēs strādājam. Tāpat, kad komandvadības punkts redz ienaidnieka koncentrēšanās vietu – to mēs “noklājam”.”

Oļegs ar saviem puišiem uz šo tehniku izgāja mācības Polijā. Viņš neslēpj, ka poļu “krabi” nevar salīdzināt ar padomju laikā ražoto tehniku. Tas var sasniegt mērķus 30-40 kilometru attālumā. Maksimālais šaušanas ātrums ir seši šāvieni minūtē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Mācījos Polijā. Braucām uz Poliju, tur mūs apmācīja uz šiem “krabjiem”. Sākumā bija tāda kā teorija, mācījāmies, kā šeit viss strādā. Pēc tam jau sāka mācīt, kā pielādēt, stāvot uz vietas bāzē, izspēlējām scenārijus, kad atsūta mērķus un mums jāveic uzdevums. Pēc tam jau braucām uz poligonu, tur jau bija jāieņem pozīcijas, kaujas izspēle. [TV3: Cik ilgi bija mācības?] Trīs nedēļas. [TV3: Tikai?] Jā, trīs nedēļas, bet tas bija pietiekami. Es teiktu, ka te nekas nav sarežģīti, vajag tikai visu saprast un viss,” teic artilērists.

Uz jautājumu, cik lādiņu dienā tiek izšauts, viņš atbild: “Vidēji apmēram 60 lādiņu dienā. Lielākais, kas man personīgi ir bijis, 126 lādiņi dienā. Bet tas ir dažādi. Ir dienas, kad mūs medī krievu droni – tad maksimāli divus lādiņus var pagūt izšaut. [TV3: Kāda šobrīd ir situācija?] Ļoti intensīvi, šeit ir sākušās aktīvas kaujas. Ir sauss laiks, beigusies lietus sezona, kurā pārvietoties nebija iespēju. Tagad jau ir sākusies normāla kustība.

Munīcijas puišiem pietiek, un tas atainojas arī pēdējo dienu militārajās kartēs. Tās rāda, ka Ukrainas spēki Bahmutas virzienā turpina veiksmīgu pretuzbrukuma operāciju plašā frontes sektorā. Arī šeit, pie Bahmutas, virzoties uz priekšu, lai aplenktu iebrucēju armiju par Donbasa cietoksni sauktajā Bahmutā. Šis būs Ukrainas uzvaras gads – par to šeit neviens nešaubās.

“Šī ir mūsu zeme, motivācija mums ir, jo tie nelieši atnāca un cenšas atņemt to, kas mums ir dārgākais. Bet to nevar pieļaut,” uzsver artilērists.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm