Ukraina un Krievija vienojas par graudu izvešanu no ielenktajām ostām

Piektdien Stambulā, Turcijā, beidzot parakstīts tā dēvētais graudu līgums, kas ļaus Ukrainai eksportēt tās noliktavās līdz šim pūstošos graudu krājumus. Tiesa, Ukraina tiešu vienošanos ar Krieviju nav parakstījusi, bet gan saistības uzņemas Turcija un ANO.

2022. gada 22. jūlijā 17:20

Graudu līguma pilnais nosaukums ir “Iniciatīva drošai graudu un pārtikas produktu transportēšanai no Ukrainas ostām”, vēsta “Ukrainska Pravda”. Saskaņā ar laikraksta avotiem Ukrainas valdībā dokumentu parakstīja Ukrainas infrastruktūras ministrs Oleksandrs Kubrakovs, Turcijas aizsardzības ministrs Hulusi Akars un ANO ģenerālsekretārs Antonio Gutērrešs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ukrainas valdības amatpersonas uzsvērušas, ka neparakstīs nevienu tiešu vienošanos ar Krieviju. Līdz ar to tādi pati iniciatīva Turcijai un ANO bija jāparaksta ar Krieviju, kuru pārstāv aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu.

Iniciatīva vēl būs jāapstiprina Ukrainas Ministru kabinetā, bet pēc apstiprināšanas tiks publicētas pilna informācija par vienošanos.

“Graudu līgums” paredz, ka kontrole pār “Odesas”, “Čonomorskas” un “Južnijas” ostām pilnībā bija un paliek Ukrainas kontrolē. Paredzams, ka šajās ostās neatradīsies citi kuģi, izņemot tos, kas paredzēti graudu, saistīto pārtikas produktu un mēslošanas līdzekļu eksportam.

Vienlaikus dokuments neparedz nekādu sankciju mīkstināšanu pret Krieviju, neskatoties uz to, ka lielvalsts vairakkārt mēģinājusi to panākt.

Informāciju par iniciatīvā iekļautajām detaļām mikroblogošanas vietnē “Twitter” apstiprinājis arī Ukrainas prezidenta kancelejas vadītāja padomnieks Mihailo Podoljaks. Pēc viņa rakstītā, Ukrainas ostās nebūs ne Krievijas kuģu transporta eskorta, ne Krievijas pārstāvju klātbūtne.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Visas transporta kuģu pārbaudes pēc nepieciešamības veiks apvienotas komandas teritoriālajos ūdeņos.

Provokāciju gadījumā Ukraina nekavējoties sniegs militāro reakciju.

Graudu eksportu varētu atsākt nākamnedēļ

Ukrainas Augstākās Radas deputāts Aleksandrs Gončarenko BBC “World News” norādījis – “mēs neticam krieviem”, piebilstot, ka Krievija vienošanos parakstīs tikai tad, ja uzskatīs, ka citu iespēju nav.

“Esmu pārliecināts, ka [Vladimirs] Putins mēģinās to izmantot kā sviru, viņš darīs visu iespējamo, lai padarītu šos sūtījumus par “pudeles kaklu”. Tātad mēs vēl redzēsim,” viņš saka.

Deputāts arī pastāstījis, ka, pēc darījuma parakstīšanas un līdzko kuģi būs pieejami, Odesa graudu eksportu varētu sākt jau no nākamās nedēļas. Tāpat Gončarenko atkārtoti paudis, ka Ukrainai no pasaules joprojām “izmisīgi nepieciešami ieroči un atbalsts”.

Bažas par nepietiekamu skaitu kuģu Ukrainas ostās

Iespēja atsākt graudu eksportu ir nozīmīga ne tikai pašai Ukrainai un tās zemniekiem, kuriem akūti nepieciešams pārdot ievākto ražu, lai varētu domāt par nākamo stādīšanas sezonu un attiecīgi ražu, bet arī pārējai pasaulei. Šo vienošanos īpaši gaidījušas arī tās valstis, kurām Ukraina vēl līdz 24. februārim bija galvenā graudu importētāja un kurām nācās meklēt alternatīvas graudu ieguvei.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat zināmu atvieglojumu varēs izjust teju ikviens pasaules iedzīvotājs, jo graudu eksporta apturēšana pēdējos mēnešos arī diktējusi to produktu cenas, tās būtiski paceļot. Atsākoties Ukrainas eksportam, aina pasaules graudu tirgū varētu pamainīties.

Vienlaikus Starptautiskās Kuģniecības kameras pārstāvis Džons Stvaperts BBC Radio 4 raidījumā “World at One” sacījis – Ukrainas ostās nav pietiekami daudz kuģu, lai graudus eksportētu.

“Kara sākumā 2000 jūrnieku bija iestrēguši uz kuģiem Ukrainas ostās un Krimas otrā pusē. Tagad to skaits ir samazinājies līdz 450, tāpēc mums būs jāmeklē [veidi], kā efektīvi nokomplektēt šos kuģus,” norādījis Stvaperts

Viņš pauda, ka tiek lēsts – visu graudu pārvietošanai būs nepieciešami 400 beramkravu kuģi, bet visās iniciatīvā minētajās ostās kopumā nav šāds kuģu skaits. “Mēs lēšam, ka šajās ostās pašlaik iestrēguši aptuveni 109 kuģi,” sacījis Stvaperts.

Iepriekš vēstīts, ka Ukrainas ostās “iestrēguši” 23 miljoni tonnu graudu un sēklu, par kuriem ANO jau maija vidū brīdināja – bloķētās pārtikas piegādes noliktavās burtiski pūst. Sākotnēji Eiropa centās meklēt risinājumus, lai atjaunotu graudu eksportu, taču tie cieta neveiksmi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm