TV3 piedāvā dokumentālo filmu “Elizabete II. Atvadas.”

Pirmdien, 19. septembrī, visai pasaulei sekojot līdzi, zemes klēpī tika guldīta Lielbritānijas karaliene Elizabete II – otrs ilgāk valdījušais monarhs pasaulē, kurš tronī atradās 70 gadus. TV3 Ziņu filmēšanas grupa tobrīd atradās Londonā un piedāvā ieskatīties Lielbritānijā visilgāk valdījušā monarha dzīves gājuma noslēgumā dokumentālajā filmā “Elizabete II. Atvadas.”.

Filmā skatītājiem piedāvāta iespēja ielūkoties vēsturiskajā notikumā, sākot no četrām dienām pirms karalienes Elizabetes II bērēm, kad Londonā bija izkārti plakāti ar monarha portretiem un cilvēki steidza nolikt ziedus, tā godājot viņas piemiņu, līdz pat bēru ceremonijai, 19. septembrī.

Ceturtdien, 15. septembrī, cilvēki novietoja ziedus Grīnparkā, nesa ziedus, pateicības kartītes un pat kārumus karalienes četrkājainajiem draugiem, ko nodot jau esot aizsaulē.

Maikls
atnācis atvadīties no Elizabetes II

“Nedomāju, ka savā vecumā varu 12 stundas nostāvēt rindā, lai redzētu karalieni. Bet man ir manas atmiņas, un šodien atnācām aplūkot Bakingemas pili. Šī ir skumja, bet jauka diena. Es piedzīvoju karalienes tēvu, viņu pašu, un tagad viņas dēlu kļūstam par karali. Esmu redzējis trīs monarhu paaudzes. Viņa nozīmē tik daudz! Ja bija nepieciešams piemērs, atlika vien palūkoties uz karalieni. Viņa to iedeva. Burvīga personība.”

Vietējie stāsta – radās sajūta, ka līdz ar karalienes došanos mūžībā, pietrūkst kaut kā ļoti svarīga. Tas ir ļoti emocionāls notikums britiem. “Neviens vēl nespēj vārdos noformulēt, kas viņa bija. Tas nāks ar laiku. Šie visi ir mēģinājumi atrast to vārdu un emocijas, kas raksturotu viņu visprecīzāk. Kamēr tikai redzi  televīzijas ekrānā, līdz galam nesaproti, kamēr neesi nonācis šeit,” spriež Šarlote.

Virzienā uz Vestminsteru sāka veidoties dzīvā rinda, karalienes šķirsts atceļojis uz Londonu, cilvēkiem dotas četras dienas, lai atvadītos. Cilvēkus brīdina, ka var nākties stāvēt rindā pat naktī. Vietējie gan tās nesauc par grūtībām, bet mazāko, ko var paveikt monarham, kas viņiem kalpojis 70 gadus – atdot pēdējo godu.  “Tās nav mocības, tas ir gods, būt līdzās saviem līdzpilsoņiem,” pauda Markuss.

TV3 Ziņas Londonā satika arī kādu latvieti, kura atnākusi atvadīties no karalienes Elizabetes II – Inesi Kuplo, kura vairāk nekā astoņas stundas gaidīja iespēju teikt ardievas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ne viens vien saka – karaliene simbolizēja stabilitāti, stāvēja pāri politiskām peripetijām.

Turpmākajās dienās Londonā saradās vēl vairāk cilvēku, uzliekot arī nopietnu ļoti lielu drošības pārbaudījumu. Kopumā ierodas miljoniem cilvēku, kuru vidū arī dažādi valdības līderi. Kameras uz katra stūra, ārvalstu mediji, šis ir pasaules mēroga notikums. Galvenā atbildība gan gulst uz britu medijiem, kuri translē cauru dienu. Slodze milzīga, bet TV3 Ziņām izdodas paviesoties arī vietējā ziņu dienestā.

Džeims Meits ir viens no vadošajiem ITV žurnālistiem. Viņš saka – šis ir lielākais notikums viņa karjerā, kādu jebkad būs iespēja atspoguļot. Uz Džeimsa gulst milzu atbildība – ceremonijas laikā viņam jāskaidro ekrānā redzamie rituāli – un tas nozīmē celt augšā vēstures grāmatas, lai sagatavotos bēru ceremonijas atspoguļošanai.

TV3 Ziņas novēroja, ka daudzi jau kopš darba nedēļas beigām, proti, piektdienas, 16. septembra, pēcpusdienas, slējuši teltis un atpūtas vietas pašā Londonas sirdī – Vestminsteras apkaimē. Cilvēki vēlas redzēt karalienes zārka ceļu, kad tas tiks vests no Vestminsteras pils uz turpat blakus esošo Vestminsteras abatiju, kur notiks bēru ceremonija. Pēc tam Elizabetes II zārks nonāca Vindzorā, kur viņa tika guldīta zemē.

Naktis, lai to sagaidītu, bija grūtas, smagi gan tiem, kas guļ uz zemes, gan tiem, kas gaida rindā. Tomēr aptaujātie vietējie saka, ka atmosfēra esot laba, cilvēki sadzīvo nelielajos zemes pleķīšos ceļa malās. Tiem, kuri nostāvēt nevar, iedod aproci un saka, cikos atgriezties atpakaļ.

Karalienes bērēs, kad zārks pietuvojās Londonas ārējai robežai, visi varēja sākt nedaudz uzelpot, jo gaiss bija gandrīz elektrizēts. Kā paredzot lielo sanākušo skaitu, Londona bija tālredzīgi rīkojusies ar ekrāniem, kas bija izvietoti dažādās publiskās vietās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat milzu pūļi izmantoja oficiālo brīvdienu, lai varētu izsērot karalienes zaudējumu. Zemē vietām bija izvietoti pledi, kur piesēst, kāds iedzēra šampanieti, uzsaucot pēdējo tostu karalienei, vēl kāds – notrausa asaru. Visi pēdējo reizi vienojās himnas dziedājumā, pieminot karalieni, nevis karali. Britiem tas bija sāpīgāk, nekā sagaidīts – zaudēta nācijā ārkārtīgi populāra karaliene. Karaliene bijusi britu ikdienā un svētkos, no vienkārša bistro līdz zeltītām pilīm. Viņa bijusi daļa no pašiem britiem, identitāte, kas daudziem, iespējams, tagad jāmeklē no jauna.

Skaties dokumentālo filmu “Elizabete II. Atvadas.” svētdien, 25. septembrī, plkst. 18.20. kanālā TV3 un nākamās paaudzes televīzijā “Go3”.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm