Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
TV3 Anglijā skaidro daļas emigrācijas jauniešu domas par iespējamo atgriešanos
Pirms nedēļas sociālajos tīklos šumēšanos radīja TV3 Ziņu rādītais sižets par daļas latviešu jauniešu Anglijā noraidošo attieksmi pret valsts aizsardzības dienestu. Nu atgriežamies pie tiem pašiem jauniešiem, bet ar citu jautājumu – kas viņus motivētu atgriezties atpakaļ Latvijā? Emigrācijā Lielbritānijā līdz šim piedzimuši tūkstošiem bērnu, bet tūkstošiem kā bērni emigrējuši uz Angliju.
20 gadus vecā Kristera amats Anglijā – policijas sakaru inspektors. Latvijā nekad nav strādājis, jo emigrēja kā bērns. Tagad, kad iegūta koledžas izglītība IT, prātā iezogas ideja par atgriešanos, sevišķi dzirdot ziņas, ka Latvijā būtiski cēlušās algas. Līdz koferu krāmēšanai tā arī netiek.
“Bail ir visu zaudēt šeit. Ja braucu uz Latviju riskēt, sāku no nulles tur, ar mazāku iespēju finansiāli atgūties saprātīgā laikā. Te esmu zaudējis labu darbu, dzīvokli, mašīnu, praktiski – sāktu dzīvi. Alga te ir četras reizes lielāka nekā Latvijā. Pēdējo reizi apskatījos – septiņsimt eiro. Ko es esmu pats pieredzējis, dzīvodams Latvijā, tu grauz akmeņus,” saka Kristers.
Kad viņš apmeklē Latviju, viņu nepatīkami pārsteidzot, cik nošņurkušas un jauniešu dzīvei nesimpātiskas joprojām esot mazpilsētas. Redzētais ātri aizslaukot domas par atgriešanos: No tās vietas, no kuras es nāku – Roja – tur darbu atrast kā jaunietiem un vēlies atsperties, nav iespējams. Vienīgā iespēja ir cehs. Uz Latviju atgriezties – ļoti gribas. Kultūras ziņā. Nav tas stūmiens. Latvijai nav ko piedāvāt. Kāpēc man pamest visu šeit, kur jūtos kā mājās un sākt visu no sākuma un neviens man nepalīdzēs.”
Kristera draugs – Eduards, strādā noliktavā. Viņš Anglijā ir tik ilgi, ka vieglāk runāt esot angliski. Un to latviešu, kuriem izteikties latviski ir grūti – Lielbritānijā ir aizvien vairāk. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc viņi pagaidām neplāno pārcelties uz Latviju.
“Man nav tā labākā valoda. Man ir grūtības runāt latviski. Mazliet uzlabojas, jo ar draudzeni runāju latviski. Latviski rakstu slikti, lasīšana ir lēna. Man tāpēc būtu grūti atgriezties Latvijā un tur strādāt. Es gan gribētu atgriezties, ja man būtu daudz naudas. Ja es būtu spējīgs tur atrast darbu, kurā maksā divus tūkstošus eiro, es apsvērtu atgriešanos,” saka Eduards.
Līdzīgu summu vēlētos arī 18 gadus vecā Samanta. Viņa apzinās, ka Madonā 2000 eiro nekādi nevarot nopelnīt. Kad kā vidusskolniece piestrādājusi, algu saņēmusi aploksnē. Tam piekritusi, jo savukārt nepatīk darbaspēka nodokļu lielās summas: “Tas nav risinājums strādāt neoficiāli, jo ir vajadzīgas sociālās garantijas, bet tajā pašā laikā – ja vēlies labu algu, jābūt izglītībai. Nekur neņem tik jaunus cilvēkus, kas tikko izmācījušies un nav tik lielas pieredzes.”
Turpretim Anglijā visai viegli pat mazkvalificētajos darbos varot saņemt vēlamo algu, un britu darbadevēji ne tik ļoti vecumu skatot, cik degsmi iemācīties amatu strādāšanas laikā. Samanta ieradās Pīterboro pavadīt dažus mēnešus, lai saprastu – vai vēlētos dzīvot emigrācijā. Secinājusi, ka jā. Tagad lidos atpakaļ uz Latviju, lai oficiāli kārtotu darba vīzu. Pēc “Brexit” no jauna iebraukušie nedrīkst strādāt bez darba vīzas un tā jākārto savā izcelsmes valstī.
“Es neteiktu, ka Latvija mani ir zaudējusi. Es taisos atgriezties. Ne drīz. Pēc kādiem pieciem vai desmit, jo es neredzu nākotni citā valstī. Latvijas man ir mīļa. Piecus gadus es netaisos atgriezties. Ja es nebūtu ieradusies Angliju, es būtu citā valstī izvēlējusies pelnīt. Plāns ir pārcelties uz Angliju, lai strādātu, iekrātu naudu un palīdzētu ģimenei,” saka Samanta.
Viņa vēlas Anglijā arī studēt. Arhitektūru. Savukārt šie puišiem ambīcijas saistās ar savu uzņēmējdarbību. Katrs jau spēris kādus soļus e-komercijā. Esot salīdzinājuši nodokļu politiku starp Latviju un Lielbritāniju. Jaunajiem uzņēmējiem Anglijā nodokļi jāmaksā nevis no pirmās mārciņas, bet tikai – kad sasniegts vairāku desmitu tūkstošu mārciņu apgrozījums.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!