Turcijas parlaments atbalstījis Somijas uzņemšanu NATO

Turcijas parlaments atbalstījis Somijas uzņemšanu NATO, līdz ar to novērsts pēdējais šķērslis ziemeļvalsts kļūšanai par alianses dalībvalsti. Savukārt Zviedrijas izredzes pievienoties NATO ir joprojām neskaidras, jo Turcija un Ungārija vilcinās ar lēmuma pieņemšanu, vēsta TV3 Ziņas.

Turcija ir pēdējā NATO dalībvalsts, kas atbalstījusi Somijas pievienošanos aliansei. Tās pieteikumu vakar vēlu vakarā vienbalsīgi ratificēja Turcijas parlaments, trīs dienas pēc tam, kad Somijas uzņemšanu atbalstīja Ungārija.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Hajdars Akars
Turcijas parlamenta priekšsēdētāja vietnieks

“Turcijas Lielā nacionālā asambleja apsveic Somiju un tās tautu.”

Visām 30 NATO valstīm par atbalstu pateikusies Somijas premjerministre Sanna Marina un norādījusi, ka Somija ne vien saņems, bet arī sniegs drošību. “Mēs aizsargāsim viens otru,” paziņojusi valdības vadītāja. Somijai ir spēcīgi bruņotie spēki, un to pienesumu aliansei atzinīgi novērtējis NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

Jenss Stoltenbergs
NATO ģenerālsekretārs

“Tuvākajās dienās Somija oficiāli pievienosies mūsu aliansei. Tās dalība Somiju padarīs drošāku un NATO spēcīgāku. Somijai ir ļoti spējīga armija un spēcīgas demokrātiskās institūcijas. Tāpēc Somija dos lielu pienesumu mūsu aliansei.”

Somijas gaidāmo pievienošanos NATO saimei apsveikušas arī Latvijas amatpersonas, uzsverot, ka tas stiprinās ne vien reģiona drošību, bet visu aliansi. Latvija cer, ka NATO drīzumā iestāsies arī Zviedrija. Iespējami ātru tās uzņemšanu sagaida arī Stoltenbergs.

“Visi sabiedrotie ir vienisprātis, ka Zviedrijas strauja uzņemšana ir visu interesēs. Es sagaidu, ka pēc iespējas ātrāk arī Zviedriju varēšu sveikt kā pilntiesīgu dalībvalsti NATO ģimenē,” teica NATO ģenerālsekretārs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Atbalstīt Zviedrijas uzņemšanu joprojām vilcinās Ungārija. To neapmierina zviedru politiķu kritiskais vērtējums par tiesiskuma un demokrātijas principu ievērošanu Ungārijā. Savukārt Turcija apsūdz Zviedriju par atbalsta sniegšanu kurdu grupējumiem, kurus Ankara uzskata par teroristiskām organizācijām.

Paredzams, ka Turcija lēmumu par Zviedriju pieņems pēc parlamenta un prezidenta vēlēšanām, kas notiks maija vidū. Zviedrija cer, ka varēs iestāties NATO pirms nākamā samita jūlijā Viļņā.

Vēsturisko lēmumu iestāties NATO Somija un Zviedrija pieņēma pagājušajā gadā, pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm