tv3.lv

Tautu labāk nekaitināt – Spānijas pieeja cīņā pret pandēmiju

Kamēr kaimiņvalstis cīņā pret jaunu Covid-19 uzliesmojumu reģionā pastiprina ierobežojumus, Spānijas reģionu varasiestādes ir negribīgas pret jauniem drošības pasākumiem.

10. janvārī 16:00

”Spānija iespringa uz Ziemassvētkiem un Jauno gadu, kad papildus ierobežojumi bija bāru un naktsklubu darbībā, bet šobrīd tos ierobežojumus atceļ,” “Skaties.lv” stāsta Valensijas reģionā Spānijā studējošā latviete Marta. Viņa atzīst, ka ierobežojumi svētku dienās patiešām bija vajadzīgi: ”Kad 23. decembrī biju Madridē, sajutos kā milzīgā festivālā. Tur nevarēja mierīgi pastaigāties pa ielu, pūlis tevi vienkārši nesa uz priekšu.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc svētkiem drošības pasākumi ir atslābuši. Piemēram, apmeklējot restorānu Valensijā, Martai neviens vairs neprasīja uzrādīt vakcinācijas sertifikātu vai negatīvu testa rezultātu, lai gan formāli šāda prasība nav atcelta.

Pēdējo nedēļu laikā Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits Spānijā ir pakāpies līdz rekordaugstam līmenim, sasniedzot 2723 inficēšanās gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, liecina Spānijas Veselības ministrijas jaunākie dati.

Tomēr līdz šim straujā infekcijas izplatība nav izraisījusi hospitalizāciju skaita pieaugumu. Un pacientu skaits intensīvās terapijas nodaļās ir aptuveni uz pusi mazāks nekā pirms gada.

Spānijas premjers Pedro Sančess iepriekš norādījis, ka jauno Covid-19 vilni valsts pārcietīs vieglāk, pateicoties augstajam vakcinācijas līmenim sabiedrībā. Vakcinēti ir aptuveni 80% spāņu.

Reģionos nevēlas protestus

Vienlaikus infektologi un sabiedrības veselības speciālisti brīdina, ka esošie ierobežojumi ir neefektīvi. Bet reģionu politiskie līderi vilcinās spert stingrākus soļus, kā tas tika darīts pirms gada. Lielākā daļa Spānijas reģionu akcentu liek uz caurlaižu režīmu, kas sabiedriskas ēkas ļauj apmeklēt cilvēkiem ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, kā arī derīgi ir negatīvi testi. Praktiski visā valstī spēkā ir arī prasība vai rekomendācija publiskās telpās valkāt sejas aizsarg masku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tikmēr, piemēram, Madrides reģionālās varasiestādes iepriekš noraidīja gan Covid-19 caurlaižu režīma ieviešanu, gan pulcēšanās ierobežojumus Ziemassvētku un Jaunā gada svinību laikā. Tā vietā, tika apelēts pie cilvēku individuālās atbildības.

Spānijā dzīvojošās Martas vērtējumā vietējās varasiestādes labi apzinās, kādu neapmierinātības cunami spāņos izsauktu stingru ierobežojumu ieviešana, piemēram, obligāta vakcinācija. ”Kā man atzina viens spānis, obligātas vakcinācijas ieviešana valstī radītu līdz šim nepieredzētus protestus,” stāsta Marta.

Viņa klātienē pieredzējusi vairākas protesta akcijas, ko izraisījuši līdz šim salīdzinoši mīkstie ierobežojumi. ”Viņi diezgan ugunīgi reaģē un iet ielās. Mani draugi Bilbao, piemēram, bija ārkārtīgi sašutuši par bāru aizvēršanu tikai uz dažām dienām svētku periodā – kā viņiem vispār ko tādu kāds var nodarīt!?” spāņu noskaņojumu raksturo Marta.

Kaimiņos noteikumi stingrāki

Spānijas kaimiņvalstis – Itālija un Francija – ir krietni izlēmīgākas, lai panāktu pilsoņu vakcināciju. Itālijas valdība no 15. februāra ieviesīs obligātu vakcināciju cilvēkiem vecumā virs 50 gadiem. “Mēs gribam palēnināt inficēšanās līkni un pamudināt itāliešus, kas vēl nav vakcinējušies, to izdarīt,” lēmumu pamatoja premjerministrs Mario Dragi.

Francijas prezidents Emanuels Makrons pagājušajā nedēlā brīdināja pilsoņus, kas vēl nav vakcinējušies pret Covid-19, ka viņš radīs tiem grūtības, ierobežojot pieeju svarīgiem dzīves aspektiem. No 15. janvāra valstī tiks ieviests Covid-19 sertifikātu derīguma termiņš, ierobežojot nevakcinēto vai balstvakcīnu nesaņēmušo cilvēku iespējas piedalīties sabiedriskajā dzīvē. Francijā pret covid-19 vēl nav vakcinējušies aptuveni pieci miljoni cilvēku un tiek uzskatīts, ka 20% no viņiem pastāv augsts risks saslimt ar šo slimību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm