tv3.lv

Šveicē referendumā atbalsta izmaiņas noteikumos par orgānu donoriem

Šveicē referendumā ir nobalsots par transplantācijas orgānu pieejamības uzlabošanu, ikvienu tās pilsoni pēc nāves padarot par potenciālu orgānu donoru, ja vien persona nav skaidri iebildusi.

Juridiskās izmaiņas referendumā apstiprināja 60% vēlētāju. Saskaņā ar spēkā esošajiem tiesību aktiem transplantācija ir iespējama tikai tad, ja mirušā persona ir piekritusi, būdama dzīva. Taču mirušo vēlmes pirms nāves bieži vien nav zināmas, un šādos gadījumos lēmumu atstāj radinieku ziņā, kuri vairumā gadījumu izšķiras ziedot orgānus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

2021. gada beigās Šveicē, valstī ar aptuveni 8,6 miljoniem cilvēku, vairāk nekā 1400 pacientu gaidīja orgānu transplantāciju. Pērn Šveicē savus orgānus ziedojušas 166 mirušas personas, un kopumā pārstādīti 484 šādi orgāni. Taču 2021. gadā, gaidot orgānu transplantācijas gaidīšanas sarakstu, nomira 72 cilvēki, liecina organizācijas “Swisstransplant” dati.

“Sabiedrība ir parādījusi, ka ir gatava dot iespēju cilvēkiem, kuri ir gaidīšanas sarakstā,” sacīja Šveices transplantācijas direktors Francs Immers.

Cenšoties samazināt kavējumus, valdība un parlaments vēlējās mainīt likumu uz “prezumētas piekrišanas” modeli, kas jau ir pieņemts vairākās citās Eiropas valstīs. Saskaņā ar šo sistēmu cilvēkiem, kuri pēc nāves nevēlas kļūt par orgānu donoru, tas ir skaidri jāpasaka.

Tie, kas nav skaidri pauduši savas vēlmes, tiks pieņemti par tiem. Tomēr radinieki joprojām varētu atteikties no mirušā orgānu ziedošanas, ja zina vai viņiem ir aizdomas, ka attiecīgā persona būtu izvēlējusies orgānu neziedot. Gadījumos, kad nevar sazināties ar radiniekiem, orgānus nedrīkst izņemt.

Noteikumi attiektos tikai uz personām vecumā, sākot no 16 gadiem.

Medicīniskie nosacījumi ziedošanai ir nemainīgi: savus orgānus var ziedot tikai slimnīcas reanimācijas nodaļā miruši cilvēki, bet nāve jāapstiprina diviem ārstiem.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm