tv3.lv

Spriedze Baltkrievijā: opozīcija apsūdz Lukašenko vēlēšanu nozagšanā

Mūsu kaimiņvalstī Baltkrievijā aizvadīta lieliem protestiem piesātināta nakts pēc prezidenta vēlēšanu noslēguma. Vēlēšanu komisijas publicētie dati vēsta par pārliecinošu autoritārā prezidenta Aleksandra Lukašenko uzvaru, tomēr opozīcija norāda uz atklātu vēlēšanu nozagšanu.

2020. gada 10. augustā 19:45

Pie vēlēšanu iecirkņiem Minskā un citur valstī pulcējās garas vēlētāju rindas. Drīz pēc to slēgšanas tika publicētas pirmās vēlētāju aptaujas, kas opozīcijas kandidātes Svetlanas Tihanovskas nometnē izraisīja sašutumu – viņas vārdam pretī ap 9% atbalsta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Es domāju, ka ap 70% cilvēku šajā rindā ir par Tihanovsku, skatoties pēc aprocēm vien,” spriež vēlētāja Veronika. Baltās aproces ir opozīcijas vienojošais simbols.

Uzreiz pēc iecirkņu slēgšanas tika novēroti interneta piekļuves traucējumi un apgrūtināta saziņa. Minskā tika bloķēti ceļi un ielās izgāja simtiem specvienības policistu. Ieradās arī policijas auto kolonnas.

Protesti drīz vien pārauga asiņainās sadursmēs, likumsargiem piekaujot vai dažādi traumējot cilvēkus. Kopumā vairāk nekā 20 pilsētās nakts laikā aizturēti 3000 cilvēku. Lai ierobežotu protestus, policija izmantoja gumijas lodes, ūdenslielgabalus, asaru gāzi arī trokšņa granātas. Notiekošais Minskas centrā brīžiem atgādināja uguņošanu, taču patiesībā tās bija granātu skaņas un uzplaiksnījumi.

Iekšlietu ministrijas izplatītajā paziņojumā akcentēts, ka cietuši 50 protestētāji un teju 40 policisti. Vietām bija redzama arī cilvēku stāšanās pretī policijai un omoniešiem, kuri centās aizturēt demonstrantus, izcēlās arī kautiņi.

Opozīcijas štābs akcentējis, ka atteiksies pieņemt ”viltotus rezultātus.”

”Mēs nepiekrītam publicētajiem rezultātiem, mums ir pilnīgi pretēja informācija. Ieguvām oficiālos protokolus no vairākiem iecirkņiem, tajos redzams, ka balsu skaits par mani vairākas reizes pārsniedz pārējo kandidātu atbalstu. Mēs vācam pierādījumus, un mums ir liecinieki,” norāda Baltkrievijas prezidenta amata kandidāte Svetlana Tihanovska.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņa arī nosoda vardarbību un teju pilnībā nogriezto interneta piekļuvi nakts laikā. Arī šobrīd vērojami traucējumi: ”Tas, kas vakar notika, ir uz valdības sirdsapziņas. Mēs aicinājām neizmantot spēku pret cilvēkiem, kas izgāja ielās. Tas ir sāpīgi… Mums pienākusi informācija, ka viens cilvēks varētu būt zaudējis dzīvību, taču nevaram to apstiprināt, mums nav interneta. Es ceru, ka tā nav patiesība, citādi valdībai ir jāuzņemas vaina par šo noziegumu. ”

Šobrīd, pēc valsts piedāvātajiem datiem, Lukašenko uzvarējis ar aptuveni 80% atbalsta. “Šie ir sākotnējie rezultāti. Tie tiks precizēti, tomēr es nedomāju, ka tie būtiski mainīsies,” saka Baltkrievijas Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja Lidija Jermošina.

Kritiķus māc aizdomas, ka balsis viltotas iepriekšējās balsošanas laikā, kā arī novērotas aizdomīgas darbības iecirkņos. Starptautiskie novērotāji nebija pielaisti pie vēlēšanu gaitas uzraudzīšanas.

Sagaidāms, ka protesti varētu turpināties. Baltkrievu kopienas pārstāvji citās valstīs, piemēram, Polijā, arī izgāja ielās, protestējot pret, viņuprāt, nozagtajām vēlēšanām.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm