Šoreiz spāņiem paveicies: valdība viņus glābj no mājokļa kredītu nastas straujā kāpuma

Lai mazinātu hipotēku procentu likmju pieaugumu, Spānijas valdība vienojusies Centrālo banku un Banku asociāciju par pasākumiem, lai pasargātu mājsaimniecības ar zemākiem ienākumiem un novērstu cilvēku masveida izlikšanu no mājokļiem, kā tas bija 2008.gadā.

2022. gada 26. novembrī 6:01

Pieaugošo hipotekāro kredītu procentu likmju apstākļos iecerētie pasākumi atvieglošot dzīvi vismaz miljonam Spānijas mājsaimniecību ar zemiem ienākumiem, atsaucoties uz ekspertu aplēsēm, vēsta laikraksts “La Vanguardia”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Šim pasākumu kopumam vajadzētu palīdzēt izvairīties no kredītu nemaksāšanas un līdz ar to arī no piespiedu izlikšanas.”

Pēc valdības iniciatīvas panāktā vienošanās paredz sociālā atbalsta plāna iekļaušanu jaunajā banku labas prakses kodeksā. Lai gan kodeksa ievērošana ir brīvprātīga, tas kļūst obligāts tām bankām, kuras to pieņem.

Eksperti atzīmē ātrumu, ar kādu valdība un finanšu sektors šoreiz reaģējis uz briestošo problēmu, atgādinot par 2008.gada krīzē gūto traumu, kad šādas reakcijas nebija.

Kā atgādina izdevums “El Periódico de Catalunya”, 2008.gadā Spānijā mājokli zaudēja desmitiem tūkstošu cilvēku – kad viņi palika bez darba un vairs nespēja veikt hipotekārā kredīta maksājumus.

Rezultātā bankas pārņēma milzīgu mājokļu fondu, kas tām nebija vajadzīgs. “Šī ļoti sāpīgā pieredze tagad ir ļāvusi valdībai panākt vienošanos ar bankām,” uzsver izdevums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Paredzētie kredītņēmēju aizsardzības pasākumi automātiski nenozīmē zaudējumus bankām, drīzāk runa esot par līdzsvarotu attieksmi, uzsverot abpusēju labumu, ko sniedz aizdevuma refinansēšana, izvairīšanās no kredītsaistību nepildīšanas vai izbēgšana no piespiedu īpašuma atgūšanas viļņa, kāds tika piedzīvots pirms vairāk nekā desmit gadiem.

Kā liecina Eiropas Centrālās bankas dati, eirozonas valstu vidū septembrī visaugstākā vidējā hipotekāro kredītu procentu likme bija Lietuvā – 3,45%. Piemēram, Latvijā vidējā procentu likme ir 3,34%, Igaunijā – 3,18%, bet Somijā – tikai 2,54%. Bet viszemākās procentu likmes mājokļu kredītiem ir Francijā (1,68%) un Maltā (1,99%).

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm