Slimnīcā Lietuvā sievietei atsaka palīdzību un lūdz atgriezties no rīta, naktī sasirgusī mirst

Lietuvā noslēgusies tiesas prāva par kompensācijas piešķiršanu mirušas sievietes radiniekiem. Nelaiķei ar ārsta nosūtījumu un acīmredzamiem veselības pasliktināšanās simptomiem slimnīcā atteikta medicīniskā palīdzība un lūgts uz pārbaudēm ierasties nākamajā dienā – slimnīcā sieviete vairs neatgriezās, jo naktī nomira, vēsta “tv3.lt”.

2022. gada 29. novembrī 14:43

Prasību tiesā iesniedza abi sievietes dēli. Vīrieši savā prasībā norādījuši, ka 2019. gadā viņu mātei pasliktinājusies veselība, tāpēc viens no dēliem, kurš ikdienā dzīvoja ar māti, viņu nekavējoties aizvedis pie ģimenes ārsta. Tā kā ārstes darba laiks bija beidzies, pacienti uzņēma dežurējošā medmāsa, kura pārbaudīja sievietes veselības stāvokli, veica ārkārtas asins analīzes un kritiskā veselības stāvokļa dēļ nosūtīja ārstēties uz slimnīcu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sievietei, ierodoties Utenas slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļā ar ārsta nosūtījumu, lūdza atgriezties ģimenes ārsta kabinetā un no turienes izsaukt ātro palīdzību, neraugoties uz to, ka paciente bija acīmredzami sliktā stāvoklī – runāja nedaudz un nesakarīgi, nekustējās.

Nelaiķes dēls mammu atstāja slimnīcā sēžam ratiņkrēslā un vēlreiz steidzās pie ģimenes ārsta, lai paņemtu viņas veselības stāvokli apliecinošus dokumentus. Atceļā uz slimnīcu Viļņas Universitātes slimnīcas Santaras klīnikas dežurējošais hematologs ieteicis sievietei slimnīcā veikt noteiktas pārbaudes.

Vīrietim atgriežoties slimnīcā, māte tomēr stacionārā nav uzņemta, bet tieši pretēji – no slimnīcas izrakstīta ar norādījumu nākamajā dienā doties uz hematologa nozīmēto pārbaudi, pēc kuras jāierodas slimnīcas reģistratūrā. Sieviete dēla pavadībā atgriezās mājās un devās pie miera. Nākamajā rītā pulksten 7 viņa atrasta mirusi.

Sievietes nāves iemesls – palīdzības nesaņemšana

Pacientu veselībai nodarītā kaitējuma noteikšanas komisija 2021. gada 15. janvārī nolēma, ka pacientei netika sniegta nepieciešamā medicīniskā palīdzība, kā arī netika veikti visi iespējamie un nepieciešamie pasākumi, lai pacientei, atrodoties kritiskā veselības stāvoklī, palīdzētu.

Secināts, ka slimnīcas personāls nebija tik uzmanīgs un gādīgs, kā to prasa profesionālā veselības sniedzēja standarts. Tāpat paciente, lai arī ieradās slimnīcas uzņemšanas nodaļā ar ārsta nosūtījumu, netika reģistrēta, netika pārbaudīts viņas veselības stāvoklis, aizpildīta medicīniskā dokumentācija un sniegta neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Komisija pieņēma lēmumu, ka sievietei nodarīts kaitējumus, sniedzot veselības aprūpes pakalpojumus. Šajā gadījumā gan būtu jāsaka, ka veselības pakalpojumi netika nodrošināti.

Neapmierina prasību par 30 000 eiro lielu morālo kompensāciju

Sievietes dēli Panevēžas rajona tiesā šā gada 5. aprīlī iesniedza prasību par morālā kaitējuma kompensāciju 30 000 eiro apmērā, taču tiesa nolēma vīriešu prasību šādā apmērā neapmierināt. Prasība apmierināta tikai daļēji – nolemts dēlam, kurš dzīvoja kopā ar sievieti, piešķirt 2600 eiro, bet otram – 600 eiro lielu morālo kompensāciju. Tāpat slimnīcai uzlikts pienākums segt 1800 eiro lielos tiesāšanās izdevumus.

Tiesas lēmumā norādīts, ka tā atzīst – paciente, kurai pēc ārsta nosūtījumā norādītās informācijas bija nepieciešama neatliekama un tūlītēja medicīniskā palīdzība, jo atradās kritiskā stāvoklī, tomēr netika slimnīcā stacionēta un nepieciešamo palīdzību nesaņēma. Lēmumā atzīmēts, ka palīdzība sievietei nav sniegta, lai arī medicīnas iestādei tobrīd bijis iespējams tādu nodrošināt.

Šie apstākļi tiesas ieskatā liecina par lielu paviršību no slimnīcas puses, kur medicīnas iestāde pacientam nav nodrošinājusi pat elementāru aprūpi.

“tv3.lt” atzīmē, ka, nosakot morālā kaitējuma atlīdzības apmērus nāves gadījumā, būtiska nozīme ir radinieku savstarpējām attiecībām ar nelaiķi. Tā kā viens no dēliem ar māti dzīvoja kopā 11 gadus, viņa zaudējums tika novērtēts kā ļoti nozīmīgs. Attiecīga viņš arī saņēma lielāko kompensāciju – 2600 eiro apmērā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savukārt otrs mirušās sievietes dēls jau ilgstoši dzīvoja atsevišķi no savas mātes un ar savu ģimeni. Tā kā viņš ikdienā par māti nerūpējās, bet vienkārši uzturēja ciešu kontaktu, piemēram, bieži sazvanoties, vīrietis saņēma 600 eiro lielu morālo kompensāciju.

Nelaiķes dēli ar šādu tiesas lēmumu nebija mierā, tāpēc mēģināja to pārsūdzēt. Vīriešiem gan joprojām neizdevās panākt 30 000 eiro lielas morālās kompensācijas piešķiršanu katram, un Lietuvas apelācijas tiesa nolēma Panevēžas rajona tiesas lēmumu pēc būtības atstāt negrozītu. Taču nolemts katru kompensācijas apmēru palielināt par 5% no jau esošajām summām.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm