tv3.lv

VIDEO: Skoti balso referendumā par atdalīšanos no Apvienotās Karalistes

2014. gada 18. septembrī 14:20

Skotijā, kurā dzīvo aptuveni četri miljoni iedzīvotāju, pilnā sparā rit balsošana par atdalīšanos no Apvienotās Karalistes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lūk, video no Skotijas:

Ja skoti šodien referendumā nolems izstāties no Lielbritānijas, tas būs vēsturisks pavērsiens Skotijas 300 gadu ilgajā vēsturē.

Piedāvājam Jums ieskatu šī Lielbritānijas reģiona vēsturē, kā arī potenciālos nākotnes scenārijus, kas skotus sagaida dažādu referenduma rezultātu gadījumā!

Skotija, kur pašlaik dzīvo ap pieciem miljoniem cilvēku, uzskatāma par vienu no senākajām valstīm pasaulē, jo 843. gadā karalis Kenets Makelpins apvienoja skotus vienā valstī. Savu neatkarību tā saglabāja vairāk nekā 800 gadu

Pavērsiens notika 1707. gadā, kad tika izveidota Lielbritānija, kurai pašlaik ir četras daļas: Anglija, Velsa, Ziemeļīrija un Skotija. Tātad, Skotija Apvienotajā karalistē ir jau 307 gadus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Interesanti, ka karalienes Elizabetes Otrās māte nākusi no aristokrātiskas skotu ģimenes, un karaliene labprāt pavada vasaras savos īpašumos Skotijā. Lai arī viņa savu subjektīvo viedokli politiskos jautājumos paust nedrīkst – šo reizi var uzskatīt par nelielu izņēmumu, jo nedēļas nogalē, viesojoties Skotijā, viņa izteikusi cerības, ka ļaudis balsojot rūpīgi domās par nākotni.
1999. gadā Skotijā tika izveidots parlaments, kura deputāti drīkst lemt par saimnieciskiem jautājumiem, bet nekontrolē imigrācijas, aizsardzības, enerģētikas un galvenos finanšu, kā arī ārpolitikas jautājumus. Naudu Skotijas parlaments saņem no Apvienotās Karalistes.

Ja Skotija paliks Apvienotās Karalistes sastāvā, Lielbritānijas centrālā valdība solījusi palielināt Skotijas autonomās pilnvaras. Savukārt, Eiropas Komisijas prezidents Žozē Manuels Barrozu brīdinājis, ka neatkarīgai Skotijai būtu “sarežģīti, ja ne pat neiespējami” kļūt par Eiropas Savienības dalībvalsti.

Savukārt ja skoti nobalsos par atdalīšanos, Skotijas valdība sola, ka sterliņu mārciņa arī turpmāk būs Skotijas valūta, bet Lielbritānijas valdība uzstāj, ka valūtas savienībai nepiekritīs. Viens no Skotijas argumentiem par neatkarību ir tās spēja pašai sevi uzturēt – patlaban 75% no Eiropas Savienībā iegūtās naftas nāk no Lielbritānijas, bet no tā 90% no dzīlēm tiek izsūknēti Skotijas ūdeņos.

Savukārt jaunākie aptaujas dati liecina, ka cīņa par vai pret neatkarību ir līdzvērtīga – 45% vēlētāju sola balsot ”pret” neatkarību, 41% – ”par”, bet 14% vēl nav izlēmuši.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm