Skolotāja, kas Kauņā ar zīmuļiem sadūra skolēnus, caur ”spēli” vēlējusies parādīt nepaklausības radītās sāpes

Mūzikas skolotāja, kas Romaiņu pamatskolā ar zīmuļiem sadūra padsimt skolēnus, nākusi klajā ar savu notikušā skaidrojumu – viņa tikai vēlējusies “spēles” veidā parādīt, kā bērnu nepakalusība viņu sāpina. Tiesa, lai arī bērni iepriekš nav sūdzējušies par vardarbību no skolotājas puses, tā nav pirmā “sodu” piemērošanas reize. Notikušais piesaistījis gan policijas, gan bērnu tiesībsargu uzmanību.

2022. gada 13. oktobrī 5:24

Pirmdien 23 gadus veca Kauņas Veršvu ģimnāzijas un Romaiņu pamatskolas mūzikas skolotāja ar zīmuļiem sadūrusi teju visu kādas 4. klases skolēnu rokas. Viņa 18 bērnus ieslēdza klasē, nostādīja vienā rindā un pirms savdabīgā soda izpildes skolēnu acu priekšā sagatavoja zīmuļus, tos uzasinot.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lasi vēl: Šausmas Kauņā: mūzikas skolotāja afekta stāvoklī ar zīmuļiem sadūrusi 19 pamatskolēnus

TV3 Ziņām Lietuvā izdevies aprunāties ar cietušajiem bērniem, kuri stāsta – dažiem joprojām uz plaukstām redzami zīmuļu dūrumu atstātie nospiedumi:

“Kad visi atgriezās [no mūzikas stundas], meitenes atgriezās raudādamas… (..) Šī ir pirmā reize    [kad skolotāja ko tādu dara].”

“Vienai manai draudzenei joprojām ir kreveles.”

“Viņa [skolotāja] visus nostādīja rindā un visiem sadūra rokas, un pirms duršana aizslēdza [klases] durvis.”

Nespēja savaldīt trokšņojošo klasi

Pirmdienas pēcpusdienā, izņemot bērnus no skolas, cietušo skolēnu vecāki ieraudzīja savainotās bērnu rokas un nekavējoties par notikušo vērsās pie skolas vadības.

“Mēs [par notikušo] uzzinājām no vecākiem – bērni nāca mājās, runāja, rādīja savainojumus, tā mēs uzzinājām,” TV3 Ziņām Lietuvā stāsta skolas direktors Žilvins Damijonaitis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Direktors atklāj, ka runājis ar skolotāju-pāridarītāju, kura notikušo esot skaidrojusi ar grūtībām apklusināt trokšņojošo klasi.

“Skolotāja [mācību] stundas laikā līdz galam netika galā ar skolēniem, pēc stundas skolēnus aizturēja un veica mums zināmās darbības, bērnus sadurot ar zīmuļiem – citus vairāk, citus mazāk,” notikušo atstāsta Damijonaitis.

Lai arī sākotnēji skolotāja sacīja, ka nespēj izskaidrot savas rīcības motīvus un rīkojusies sava veida afektā, tomēr noskaidrojies, kāpēc viņa skolēnu pārmācīšanas nolūkos rīkojusies tik drastiski. “Es tās brūces neredzēju. Skolotāja skaidroja, ka “spēles” veidā gribējusi [bērniem] parādīt, kā viņai sāp sirds, kad bērni viņu neklausa,” mūzikas skolotājas skaidrojumu atstāsta skolas direktors.

Bērni sodīti arī iepriekš, bet nav sūdzējušies

Vecāki un vecvecāki, kuri ieradās pēc cietušajiem bērniem, bija šausmās par šādu skolotājas rīcību. Vienlaikus nedz vecāki, nedz skolas vadība sakās, ka nekad iepriekš no bērniem nav saņēmuši nekādas sūdzības par skolotāju:

“Protams, tas ir slikti – tu nevari būt skolotājs, ja tā rīkojies.”

“Slikta rīcība.”

“Mana meita ir klusāka, viņai [skolotāja] patika, bet, kā ir ar citiem, nevaru pateikt.”

Savukārt TV3 Ziņu Lietuvā uzrunātie skolēni dalās divās grupās – citi skolotāju uzteic, bet daļa atklāj, ka tomēr jau iepriekš tikuši dažādos veidos sodīti:

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Viņa mūs visus mīlēja.”

“Viņa sāka uz mums kliegt, viņa šķita neapmierināta, bet 2. klasē viņa mūs slavēja par skaistu rakstīšanu.”

“Viņa mēdza man sist pa pieri. Nezinu, kāpēc, varbūt mēs kaut ko darījām nepareizi.”

Skolotājas rīcība nonākusi bērnu tiesību speciālistu redzes lokā

Jaunā skolotāja Kauņas Veršvu ģimnāzijā darbu uzsāka pirms trim gadiem – laikā, kad vēl studēja. Sākotnēji viņa bērniem vadīja pulciņus, organizēja pasākumus, bet vēlāk kļuva par skolotāju. Pēc notikušā viņa nekavējoties no darba pienākumiem atstādināta, bet dienu vēlāk brīvprātīgi nolēmusi darba attiecības pārraut pavisam.

“Tā kā skolotāja pārkāpa pedagogu ētikas kodeksu, viņa rīkojās neadekvāti, šāda rīcība nav pieļaujama – skolotāja tika atbrīvota no darba. Savukārt, tā kā pret bērniem tika lietota fiziska vardarbība, vērsāmies pie tiesībsargājošajām iestādēm,” TV3 Ziņām Lietuvā norāda Kauņas Izglītības nodaļas vadītāja Ona Gucevičiene.

Policija ziņas par notikušo saņēma pirmdienas pēcpusdienā, bet otrdien devās uz Romaiņu pamatskolu skaidrot atgadījuma detaļas. “Kauņas policijas komisariāta birojā uzsākta pirmstiesas izmeklēšana par fizisku sāpju nodarīšanu, par ko draud brīvības atņemšana uz laiku līdz diviem gadiem,” TV3 Ziņas Lietuvā informēja Kauņas policijas pārstāve Reda Zarauskiene.

Ziņas par šo atgadījumu pārsteigušas arī Lietuvas bērnu tiesību speciālistus, kas ieinteresēti notikušā analīzē. “Ir tiešām neizprotami, ka skolā iespējamas šādas skolotāja darbības. Mēs nemeklējam attaisnojumus, tā ir nepieļaujama uzvedība, jo bērni nonāk vidē, kur viņi ir jāizglīto un jāmāca,” norāda Kauņas pilsētas Bērnu tiesību nodaļas vadītāja Anželika Vežbačiūte

Pēc notikušā cietušajai 4. klasei arī piesaistīta skolas psiholoģe.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm