Saeimas komisija atbalsta Latvijas garantiju 8,096 miljonu eiro apmērā EK aizdevumam Ukrainai

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija trešdien atbalstīja Latvijas garantiju 8,096 miljonu eiro apmērā no Eiropas Komisijas (EK) aizdevuma Ukrainai.

2022. gada 30. novembrī 11:22

Eiropas Parlamenta un Padomes 2022.gada 12.jūlija un 20.septembra lēmumi, ar ko sniedz ārkārtas makrofinansiālo palīdzību Ukrainai, nosaka – lai sniegtu Ukrainai aizdevumu veidā ne vairāk kā attiecīgi vienu miljardu eiro un piecus miljardus eiro, kopējo uzkrājumu fondu ES vispārējā budžetā var papildināt ar dalībvalstu garantijām, kopā sniedzot garantijas līdz 3,66 miljardu eiro apmērā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Atbilstoši Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā noteiktajam Ministru kabinets iepriekš apstiprināja garantijas nolīgumu starp Latviju un EK atbilstoši lēmumam par makrofinansiālo palīdzību Ukrainai, dodot tiesības finanšu ministram parakstīt minēto garantijas nolīgumu.

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu garantijas ir nepieciešamas kā papildu aizsardzība ES budžetam pie 9% uzkrājuma, kas jau ir paredzēts budžetā. Ņemot vērā kara situāciju Ukrainā, ES sniegto makrofinansiālo palīdzību aizdevuma veidā Ukrainas budžeta iztrūkuma segšanai ir nepieciešams nodrošināt steidzami. Līdz ar to, lai nekavētu aizdevuma piešķiršanu Ukrainai, ir nepieciešama ātra rīcība no dalībvalstu puses, sniedzot garantijas un parakstot nolīgumu ar EK.

Nolīgums paredz, ka Latvija sniedz garantiju 8 095 766 eiro apmērā. Garantijas apmērs atbilst katras dalībvalsts relatīvajai daļai no ES kopējā nacionālā kopienākuma, kas Latvijai ir 0,221195%.

Ņemot vērā, ka Latvijas valsts garantija tiek piešķirta Ukrainai, pastāv augsts EK aizdevuma neatmaksāšanas risks, tāpēc būs nepieciešams izveidot uzkrājumus Latvijas valsts sniegtā galvojuma izpildei.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm