Rumānijā simtiem tūkstošu cilvēku protestē pret vairāku korupcijas noziegumu dekriminalizēšanu

Rumānijā sestdien piekto dienu pēc kārtas turpinās protesti, kuros piedalās simtiem tūkstoši cilvēku. Kā zināms, protesti sākās pret valdības izdoto ārkārtas dekrētu, ar kuru dekriminalizēti vairāki korupcijas noziegumi.

2017. gada 4. februārī 18:01

Piektdienas vakara protestos visā Rumānijā piedalījās ap 250 000 cilvēku, tostarp 100 000 Bukarestē.

Politiskā krīze padziļinājusies, kad divi svarīgi valdības sabiedrotie piektdien paziņoja, ka trešdienas rītā pieņemtais ārkārtas dekrēts bez parlamenta piekrišanas nav konstitucionāls. Pat ietekmīgā Rumānijas pareizticīgo baznīca kritizēja šo dekrētu, kas ļauj vairākiem korumpētiem politiķiem paglābties no soda.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valdības pieņemtais ārkārtas dekrēts dekriminalizē amata noziegumus, kuru rezultātā radušies finansiālie zaudējumi līdz 200 000 leju (44 387 eiro) apmērā.

Tiesībsargs Viktors Čorbja, kurš iepriekš atbalstīja šo dekrētu, piektdien mainīja savu nostāju un sacīja, ka viņš paziņos Konstitucionālajai tiesai, ka šis dekrēts “nav attaisnojams”. Čorbja teica, ka šis dekrēts rada risku padarīt “gandrīz visu valsts administrāciju krimināltiesībām nesasniedzamu”.

FOTO: Foto: LETA/AFP

Valdību piektdien kritizēja arī parlamentā pārstāvētā Demokrātisko ungāru savienība, kas oficiāli atbalsta valdību, paziņojot, ka krimināltiesības ir maināmas nevis ar ārkārtas dekrētiem, bet ar parlamenta debatēm. Pareizticīgo baznīca, kurai pieder vairāk nekā 85% Rumānijas pilsoņu, paziņoja, ka cīņai pret korupciju jāturpinās un ir jānosaka sankcijas pret tiem, kas atzīti par vainīgiem. “Laupīšana un zagšana morāli un materiāli degradē sabiedrību,” teikts baznīcas paziņojumā.

FOTO: Foto: LETA/AFP

Tieslietu ministrs Florins Jordake pirms tam atbalstīja ar dekrētu pieņemtos likuma grozījumus, spītējot kritikai pašu zemē un ārvalstīs un protestiem pret valdību, kuri ir plašākie kopš komunistu režīma krišanas 1989.gadā.

Dekrētu aizstāv valdošā kreisi centriskā Sociāldemokrātu partija (PSD), kuras līderis Liviu Dragnja ir viens no tiem, kam šis dekrēts dod labumu. Dragnja otrdien stājās tiesas priekšā par varas ļaunprātīgu izmantošanu.

Foto: protesti Rumānijā

 

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm