Putnu gripas uzliesmojumā Apvienotajā Karalistē inficējušies arī zīdītāji

Līdz šim lielākais putnu gripas uzliesmojums Apvienotajā Karalistē ir pārņēmis zīdītājus, tostarp ūdrus un lapsas. Raidsabiedrības BBC publiskotie dati liecina, ka vīrusa dēļ visā pasaulē ir miruši aptuveni 208 miljoni putnu un vismaz 200 reģistrēti gadījumi zīdītāju vidū.

2. februārī 14:09

Sabiedrības veselības jomas vadītāji brīdina, ka zīdītāju mutācijas dēļ vīruss varētu pāriet uz cilvēkiem, taču risks sabiedrībai ir ļoti zems.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tagad Apvienotajā Karalistē tiks veikta mērķtiecīgāka vīrusa iedarbībai pakļauto dzīvnieku un cilvēku uzraudzība un testēšana.

Apvienotās Karalistes Veselības drošības aģentūra (UKHSA) joprojām norāda, ka putnu gripa galvenokārt ir putnu slimība, bet eksperti visā pasaulē izvērtē risku, ka tā varētu pāriet uz citām sugām.

Pasaulē vīruss ir konstatēts dažādiem zīdītājiem, tostarp grizli lāčiem Amerikā un ūdelēm Spānijā, kā arī delfīniem un roņiem.

Apvienotajā Karalistē Dzīvnieku un augu veselības aģentūra (APHA) ir pārbaudījusi 66 zīdītājus, tostarp roņus, un konstatējusi, ka deviņi ūdri un lapsas ir pozitīvas uz augsti patogēno putnu gripu (APPG) H5N1.

Gadījumi ir konstatēti Dērhemā, Češīrā un Kornvolā Anglijā, Povisā Velsā, Šetlandē, Iekšējos Hebridu salās un Fifā Skotijā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tiek uzskatīts, ka inficētie dzīvnieki bija barojušies ar beigtiem vai slimiem savvaļas putniem, kas inficēti ar vīrusu. Tika konstatēts, ka dzīvniekiem ir vīrusa mutācija, kas varētu atvieglot zīdītāju inficēšanos, bet nav pierādījumu par vīrusa pārnešanu starp zīdītājiem.

APHA zinātnisko pakalpojumu direktors profesors Īens Brauns teica: “Slims vai miris savvaļas putns satur ļoti daudz vīrusu. Tāpēc zīdītāji, kas oportūnistiski plēsīs beigtus vai slimus putnus, būs pakļauti ļoti lielam vīrusa daudzumam. Tas dod iespēju vīrusam iekļūt saimniekorganismu populācijā, kurā tas parasti neuzturas.”

Brauns sacīja, ka Apvienotās Karalistes valsts putnu gripas darba grupa tagad pastiprina zīdītāju saslimšanas gadījumu uzraudzību un paša vīrusa genoma analīzi, vienlaikus rūpīgi sekojot līdzi tā izplatībai savvaļas putnu populācijās pasaulē.

Viņš teica: “Šī globālā izplatība rada bažas. Mums globālā mērogā ir jāizskata jaunas stratēģijas, starptautiskās partnerības, lai cīnītos ar šo slimību.

“Ja mēs neatrisināsim šo problēmu visā pasaulē, mēs turpināsim saskarties ar šo risku.”

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm