tv3.lv

Prezidents: Mūsu pašreizējā dzīve brīvā Latvijas valstī lielā mērā ir Gunāra Astras nopelns

Tas, ka mēs šodien dzīvojam brīvā Latvijas valstī, lielā mērā ir Gunāra Astras nopelns, 20. janvārī, piedaloties latviešu brīvības cīnītāja Gunāra Astras piemiņai veltītā pieminekļa “Nebaidies!” atklāšanā, pauda Valsts prezidents Egils Levits.

20. janvārī 16:00
Egils Levits
Valsts prezidents

“Latvijas valsts, kuras atjaunošanas sapnim un ideāliem Astra ziedoja visu savu dzīvi, pastāv jau vairāk nekā 30 gadu pēc neatkarības atgūšanas. Tāpēc jāteic, ka šis piemineklis – kā latviešu pateicība un godinājums Gunāram Astram – ir tapis ilgi, pat pārāk ilgi. Taču beidzot tas ir izveidots un novietots pašā Rīgas centrā pie vēsturiskās ēkas, kur Astra pirms vairāk nekā 38 gadiem tika notiesāts, pie ēkas, kur padomju režīms sprieda tiesu par latviešu brīvības cīnītāju.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Levits arī uzsvēra – vien tagad sākam pilnīgāk aptvert to, kāda nozīme ir bijusi Latvijas valsts brīvības cīnītājiem un latviešu tautas cīņai 50 okupācijas gadu garumā. “Tikai pamazām mēs apjaušam, cik nozīmīga ir Gunāra Astras un viņa domubiedru rīcība nevardarbīgās pretošanās apstākļos. Tas, ka mēs šodien dzīvojam brīvā Latvijas valstī, lielā mērā ir Gunāra Astras nopelns,” uzsvēra Levits.

Pēc Valsts prezidenta sacītā, Gunāram Astram piemita augstas morālas īpašības, jo viņš bija viens – viens tiesā runāja pretī visai okupācijas varai, bet tas, ka viņš to spēja, padara Astru par Latvijas tautas varoni. “Gunārs Astra nesamierināmi pārstāvēja latviešu tautas brīvības ideju, un šī ideja šodien ir īstenojusies,” atzīmēja Levits.

Viņš arī teica, ka pārāk ilgi gaidīts līdz Gunāra Astras pieminekļa atklāšanai. “Tas, ka šis piemineklis ir šeit, pašā Rīgas centrā, pie šīs ēkas, kur iet garām daudz cilvēku, padarīs to par vietu, kur cilvēki vienmēr padomās, kādēļ mēs varam šodien dzīvot brīvā valstī, kādēļ mēs varam pulcēties un izmantot savu vārda brīvību, savu pulcēšanās brīvību. Tas ir lielā mērā Gunāra Astras dēļ, viņa morālās stājas un viņa ticības Latvijas valstij dēļ,” pārliecināts Levits.

Viņš arī norāda, ka Gunāra Astras sapnis – par brīvu Latviju ir iemiesojies attiecīgajā piemineklī. “Mēs visi esam pateicīgi un godinām viņa piemiņu, lai demokrātiska Latvija dzīvotu, lai būtu visas cilvēka un pilsoņa brīvības visiem, jo tā ir demokrātiska Latvija, par kuru cīnījās un mira Gunārs Astra,” savā uzrunā teica Valsts prezidents Egils Levits.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm