Policijas prasību dēļ muzejiem Lietuvā ir jāpārskata vēsturisko ieroču uzglabāšana

Ierocis paliek ierocis. Pēc šādas loģikas rīkojas Lietuvas policija – Muzejiem, kuru kolekcijās ir šaujamieroči, jānodrošina attiecīga uzglabāšana. Pretējā gadījumā – jānodod tiem, kas to spēj, vēsta TV3 Ziņas.

2022. gada 3. decembrī 21:00

Lietuvas pilsētas Kretingas muzejā apskatāma izstāde par pretošanos kustību pēckara periodā. No fotogrāfijām noraugās partizāni. Pie sāniem ieroči. Turpmāk šajā, kā arī citos mazākos muzejos, tie var palikt tikai fotogrāfijās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lietuvas policijā pārmaiņas skaidro ar prasību Eiropas Savienības līmenī, kuras ieviešanai bijis piecu gadu ilgs pārejas posms. Proti – muzeju vadītājiem bija jāveic savu krājumu inventarizācija, un vēlāk tie jānodod Valsts policijai.

Audrius Čiupala
Lietuvas VP Licencēšanas nodaļas vadītājs

“Tika pieņemts, ka pat tādi ieroči, kas ir veci un it kā neizmantojami, var radīt risku. Piemēram, tos var atjaunot vai pārveidot. Saskaņā ar ES direktīvu tie tika iedalīti C kategorijā un šie ieroči bija jāreģistrē.”

Ieroči, kurus policija atzina par teorētiski bīstamiem, bija jādeaktivē. To veic apmācīts speciālists, kurš šaujamieroci padara par nederīgu.

Visā Lietuvā par deaktivējamiem tika atzīti vairāk nekā 800 vēsturisko ieroču. Ap 200 palika neskarti. Taču, lai tos paturētu un izstādītu, jāveic pamatīgi ieguldījumi.

Vida Kanapkiene
Kretingas muzeja direktore

“Mums jāuzstāda papildus signalizācijas. Mums ir nepieciešams iegādāties metāla seifus. Mums jāatvēl speciāla uzglabāšanas telpa. Savukārt, vitrīnās jābūt drošības sensoriem un tā tālāk.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viena vēsturiskā ieroča deaktivācija vidēji maksā ap 100 eiro. Kretingas muzejam par nederīgiem jāpadara 85. vienības. Tātad  8500 eiro.

Atlikusī daļa Kretingas muzeja eksponātu tiks nodoti Vītauta Lielā Kara muzejam Kauņā, papildinot tā vismaz 4000 ieroču plašo kolekciju. Šeit gan mierina – bijušie saimnieki tos ik pa brīdim varēs atgūt. Piemēram, rīkojot tematiskas izstādes. Taču arī tad būšot jārod risinājums drošai uzglabāšanai.

Policijas prasības gan nonākot arī līdz absurdam. Pašvaldībai uzdots deaktivēt arī padomju tanku precīzāk tā paliekas. Muzejam Kauņā tas nav vajadzīgs, taču policija uzstājusi sabojāt stobru un aizmetināt lūku.

Antanas Kalņus
Kretingas mērs

“Viss kopā, ar dokumentāciju, mums izmaksāja 2500 eiro. Ja to nedarītu, būtu jāmaksā sods. Esam likumpaklausīgi, tāpēc pildām.”

Kopumā precedents ar vēsturiskajiem ieroči

Kā TV3 Ziņām komentēja Latvijas Valsts policijā, Latvijā šāda problēma nepastāvot, jo akreditēto muzeju rīcībā esošie vēsturiskie ieroči jau esot deaktivēti. Darba kārtībā esoši ieroči atrodas vien Kara muzejā, kurš atbilst izvirzītajām prasībām.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm