Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Pirms Lieldienām lietuvieši aktīvi dodas iepirkties uz poļu veikaliem; ko un par cik iegādājas?
Piektdien, marta pēdējā dienā, Polijas Suvalku tirdzniecības centri bijuši pārpildīti ar lietuviešiem. Pirms Lieldienām turp plūst lietuviešu straumes, lai iepirktos lētāk. Kaimiņvalsts iedzīvotāji lēš – daži pārtikas produkti Polijā maksā uz pusi lētāk nekā Lietuvā un viņi ietaupa naudu, tur pērkot zāles, autiņbiksītes un alkoholu.

Lietuviešu medijs “15 minūtes” apmeklēja trīs tirdzniecības tīklu veikalus – “Biedronka” (“Mārīte”), “Lidl” un “Kaufland” -, kas atrodas Suvalkos. Visās sajūtu ziņā bijis gluži kā iepirkties Lietuvā. Visapkārt atskanējusi pazīstama valoda.
Lietuvieši tur skaļi rēķina, cik eiro maksās konkrētā prece, kuras cena šeit norādīta zlotos. “Lētāk!” kliedz viens lietuvietis, kurš šeit ieradies ar ģimeni un sievu, ieliekot dārgo dzērienu somā. Lētāks alkohols. “15 minūšu” aptaujātie lietuvieši arī ārpus Suvalkiem atzina, ka alkohols Polijā ir krietni lētāks.
“Svinēsim divas dzimšanas dienas, šī ir iespēja iepirkties. Alkohols, protams, ir lētāks,” 15 minūtēm” apgalvoja Živile no Kauņas, kura reizi mēnesī ierodas Polijā iepirkties un tur iepirkšanās centros atstāj 300-400 eiro.
Marijampoliete Rita, kura iepirkties ieradās kopā ar ģimeni, piebilda, ka vienmēr, kad nepieciešams, pērk alkoholu Polijā, jo Lietuvā to vienkārši kļūst grūtāk materiāli atļauties.
“Tikko nopirku vienu alkoholisko dzērienu, kura pudele šeit maksāja 12 vai 14 eiro, savukārt pie mums – līdz 20 eiro. Vīri prasīja alu, teica, ka Polijā ir daudz lētāk, nopirkām,” stāstīja Sigita no Zarasu rajona Dusetēm, kura iepirkties ieradusies kopā ar draugu.
Kauņas Juozas, kurš Suvalkos ieradās kopā ar radiniekiem, kuri atgriezās Lietuvā no Apvienotās Karalistes un Amerikas, Sigitai esot stāstījis, ka, pērkot vienu pudeli alus Polijā, ietaupa vismaz 30 eiro centus.
Kauņas iedzīvotāju svītai ar pirkumiem piepildot mašīnas bagāžnieku, sievietes viena otrai stāstīja, ka Polijā viss, acīmredzot, ir lētāk nekā Lietuvā. Viens no kompānijas vīriešiem pat jokoja, vaicājot, kāda izglītība būtu jāiegūst, lai tik daudz cilvēku no Lietuvas varētu tikt pie iespējas iepirkties kaimiņvalstī.
Iztērēti pat 1000 eiro
Lietuviešiem, kuri iepērkas Polijas lielveikalos, izdodas ietaupīt arī uz pārtiku. “Nopirkām ēdienu kopējam galdam. Augļi ir lētāki. Piemēram, āboli maksā 0,30 eiro kilogramā, bet Lietuvā – virs eiro,” salīdzināja Juozas.
Pēc Živiles teiktā, par pārtiku Polijā ir jāmaksā mazāk, piemēram, pērkot gaļu. Piemēram, “Biedronkā”, kur sieviete iepirkusies, šajā nedēļas nogalē svaiga pīle maksā 2,56 eiro. Kā stāsta marijampoliete Rita, piena produkti, piemēram, dažādi jogurti, Polijā uzskatāmi ir lētāki. “Piens, salīdzinot ar Lietuvu, maksā gandrīz uz pusi lētāk,” aprēķināja Rita no Marijampoles. Un tas nav tikai piens, kas nemaksā nevienu eiro, tas ir daudz lētāks, šķērsojot robežu, viņa nosaka.
Rita aprēķināja, ka zaļie zirnīši, kas paredzēti Lieldienu galdam, “Biedronkā” maksā 0,42 eiro, kamēr Lietuvā to cena ir gandrīz viens eiro. “Uz Lieldienām olas un visas dāvanas pirksim “Kaufland’, bet piena produktus un sīkumus pirkām “Biedronkā”. Sastādījām sarakstu Lieldienām, domāju, ka ietaupīsim 100-150 eiro, salīdzinot ar Lietuvu,” “15 minūtēm” aplēsa Rita no Marijampoles.
Piektdien uz Suvalkiem iepirkties svētku galdam ieradās arī pāris no Viļņas. “Mēs dodamies iepirkties uz Poliju ik pēc sešiem mēnešiem līdz pat četrām reizēm gadā. Arī bērniem vispiemērotākie ir piena produkti: graudaugi, jogurti. Iegādājoties tās pašas lietas, ko pirktu Lietuvā, ietaupām uz PVN, un piena produkti tik un tā ir lētāki, tāpēc mums paliek vairāk pāri,” pastāstīja Dovilē un Andrius, kuri ieradušies no Viļņas.
Kāpēc Polijā ir lētāk?
Pirms gada Polijas valdība atcēla pievienotās vērtības nodokli pārtikai, un nulles likme joprojām ir spēkā. Tikmēr Lietuvā PVN pārtikai tāpat kā Latvijā ir 21%.
Sigita, kura iepirkties Suvalkos ieradās kopā ar draugu no Zarasu rajona Dusetēm, pastāstīja, ka iegādājusies gan preces Lieldienu galdam, gan pirkumus ilgākam laikam. “Man pietiek diviem vai trim mēnešiem. Šobrīd esmu iztērējusi ap 1000 eiro. Iepirkos pēc sirds patikas. Piemēram, vistas krūtiņa maksāja 4,28 eiro, pie mums – varbūt 6 eiro. Olas nepirkām, tikai bērnu-šokolādes. Milti joprojām ir ļoti labi, nopirkām,” stāstīja viņa. Piemēram, “Biedronkā” Polijā šokolādes ola bērniem maksā 0,96 eiro, bet, pērkot trīs, vienu saņem dāvanā.
Vītauts no Marijampoles atzina, ka gandrīz katru dienu iepērkas Polijas veikalos, jo tur strādā. Piemēram, bulciņas Polijā ir uz pusi lētākas nekā Lietuvā, Polijā tās maksā tikai septiņus eiro centus. Vīrietis teica, ka Lieldienu galdam vēl neko nav nopircis, jo viņam noteikti tam vēl būs laiks. Autiņbiksītes Polijā ir uz pusi lētākas, var ietaupīt uz zālēm un sadzīves ķīmiju. Pēc Živiles teiktā, audzinot mazu bērnu, autiņbiksītes ir svarīgas, un tās Polijā ir krietni lētākas – pat divas reizes.
Arī dusetiete Sigita stāstīja, ka uz Poliju atmaksājas braukt pat no Zarasu rajona tieši pēc autiņbiksītēm un biezeņiem bērniem. Pēc viņas teiktā, akcijas šīm precēm ir pieejamas “Biedronkā”. Pirms braukšanas vienmēr tiekot salīdzināts, kādas ir cenas Lietuvā. Tas tiešām atmaksājas, atzīmēja sieviete ar bērnu.
Valdemāra pastāstīja, ka kopā ar ģimeni devusies iepirkties uz Lieldienām un ne tikai tām. “Gatavoju lielai ģimenei, gaļa nekur neaizies zudumā arī pēc svētkiem. Iztērējām apmēram 300 eiro, domājam, ka īpaši par ilgtermiņa produktiem,” sacīja viņa. Pēc lietuviešu domām, ir vērts iegādāties arī sadzīves ķīmiju.
Iznākusi no veikala “Biedronka”, Rita “15 minūtēm” atzina, ka uz Poliju parasti dodas ik pēc divām nedēļām, sastādījusi sev nepieciešamo preču sarakstus. “Mēs ietaupām 200 eiro mēnesī. Nedēļā iztērējam ap 150 eiro. Vislabāk ietaupām uz higiēniskajiem mājsaimniecības produktiem: visa veida ķīmiju,” viņa teica. Kā stāsta suvalkiete Rita, daži medikamenti pie kaimiņiem esot krietni lētāki. Jo viņai pastāvīgi jāpērk zāles pret alerģiju bērniem. Var teikt, ka zāles tur maksā par 30-50% mazāk. Vitamīni un zivju eļļa bērniem ir lētāki.
Cik Lieldienām plāno tērēt kaimiņi?
“Lietuvieši šajā nedēļas nogalē gāzīs no kājām Poliju,” “15 minūtēm” pastāstīja cenu salīdzināšanas portāla “Pricer.lt” pārtikas sadaļas vadītājs Petrs Čepkausks, skaidrojot, ka lietuvieši šogad Lieldienu galdam tērēs par aptuveni 20% vairāk nekā pērn. “Kopējā tendence ir meklēt lētākas alternatīvas, tāpēc pārtikas grozs augs mazākā mērā nekā inflācija.” Kādas būs Lietuvas pircēju produktiem svētku galdam atvēlētās summas, var tikai minēt, pamatojoties uz jaunāko Polijas publicēto aptauju. Ja poļi svētkiem plāno atvēlēt ap 150 eiro, tad Lietuvā ar tās cenām iztērēs ap 200 eiro,” viņš salīdzināja.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!