tv3.lv

Piespriež mūža ieslodzījumu pirmajam par kara noziegumiem tiesātajam Krievijas karavīram

Noslēgusies pirmā prāva par kara noziegumiem Ukrainā, kurā par civiliedzīvotāja nogalināšanu uz mūžu notiesāts Krievijas karavīrs, seržants Vadims Šišimarins.

23. maijā 13:34

Šišimarins notiesāts par 62 gadus vecā Oleksandra Šelipova, kurš pa ceļa malu stūma velosipēdu, nogalināšanu šā gada 28. februārī Čupakhivkas ciematā Ukrainas ziemeļaustrumos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šišimarins atzina, ka nošāvis civiliedzīvotāju Šelipovu, taču sacīja, ka rīkojies pēc pavēles un lūdza piedošanu atraitnei.

Ukraina izmeklē vairākus citus iespējamos kara noziegumus.

Maskava ir noliegusi, ka iebrukuma laikā tās karaspēks uzbruka civiliedzīvotājiem, savukārt Ukraina apgalvo, ka varētu būt notikuši vairāk nekā 11 000 noziegumu. Šo tiesas procesu Ukrainas galvaspilsētā Kijevā uzskata par Ukrainas iespēju bez šaubām pierādīt, ka Krievijas karavīrs nogalināja civiliedzīvotāju, neievērojot kara noteikumus.

Pirms sprieduma Šišimarina aizstāvības advokāts, kuru iecēlusi valsts, “BBC News” sacīja, ka neviena Krievijas amatpersona ar viņu nav sazinājusies. Prezidenta Vladimira Putina pārstāvis sacīja, ka Kremlim par šo lietu “nav informācijas”.

Nozieguma laikā 21 gada vecais Šišimarins un citi karavīri brauca automašīnā, kuru viņi bija sagrābuši pēc tam, kad uzbrukts viņu konvojam un viņi tika atdalīti no savas vienības. Kad viņi pamanīja Šelipovu, viņš runāja pa tālruni, Šišimarins pastāstīja tiesai. Viņš stāsta, ka viņam šo vīrieti lika nošaut ar triecienšauteni.

Viņa aizstāvis piektdien tiesā sacīja, ka Šišimarins šāvis tikai pēc tam, kad divas reizes bija atteicies izpildīt pavēli šaut, un tikai viena no trim līdz četrām patronām bija trāpījusi mērķī. Advokāts pauda, ka Šišimarins izšāvis patronas, baidoties par savu drošību, un apšaubīja, vai apsūdzētais bija nodomājis vīrieti nogalināt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vienā dramatiskā tiesas procesa brīdī upura atraitne Katerina Šelipova jautāja Šišimarinam. “Sakiet man, lūdzu, kāpēc jūs [krievi] atbraucāt uz šejieni [uz Ukrainu]? Lai mūs aizsargātu? Pasargā mūs no kā? Vai tu mani pasargāji no mana vīra, kuru tu nogalināji?” viņa jautāja, atsaucoties uz Krievijas prezidenta Vladimira Putina attaisnojumu Krievijas iebrukumam Ukrainā.

Karavīram uz atraitnes jautājumu nebija atbildes. Iepriekš, lūdzot piedošanu, viņš atraitnei sacīja: “Bet es saprotu, ka jūs man nevarēsit piedot.”

Šeļipova BBC sacīja: “Man viņu ļoti žēl, bet par tādu noziegumu – es nevaru viņam piedot.”

Jau ziņots, ka Ukrainas prokuratūra ceturtdien pieprasījusi piespriest mūža ieslodzījumu pirmajam Krievijas karavīram, kas Ukrainā stājies tiesas priekšā par pastrādātajiem kara noziegumiem – 21 gadu vecajam seržantam Vadimam Šišimarinam par 62 gadus vecā Ukrainas civiliedzīvotāja Oleksandra Šelipova nogalināšanu 28. februārī Sumu apgabalā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm