Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Piena Ceļa galaktikā atklāj retu zvaigžņu pāri
Neskaidrs sprādziens, kas pazīstams kā “īpaši noslīpēta” supernova, likusi pētniekiem 11 000 gaismas gadu attālumā no Zemes atklāt divas zvaigznes.

Tiek uzskatīts, ka reti sastopamais zvaigžņu pāris ir viens no tikai aptuveni 10 līdzīgajiem zvaigžņu pāriem Piena Ceļa galaktikā.
Atklājums prasīja ilgu laiku.
2016. gadā NASA Neila Gehrelsa Svifta observatorija atklāja lielu rentgenstaru gaismas uzplaiksnījumu, kas radās no tā paša debess apgabala, kur atradās karsta, spoža Be-tipa zvaigzne. Astronomus interesēja, vai abus debess ķermeņus varētu potenciāli saistīt. Dati šajā kontekstā tika iegūti, izmantojot “Cerro Tololo Inter-American Observatory” 1,5 metru teleskopu Čīles ziemeļos.
Viens no tiem, kas vēlējās izmantot šos datus, lai uzzinātu vairāk par zvaigzni, bija doktors, fizikas un astronomijas docents Embry-Riddle Aeronautical universitātē Noels D. Ričardsons.
2019. gadā universitātes bakalaura studente Klarisa Pavao vērsās pie Ričardsona, apmeklējot viņa astronomijas kursu, lai pajautātu, vai viņam ir kādi projekti, pie kuriem viņa varētu strādāt, lai iegūtu pieredzi astronomijas pētniecībā. Viņš dalījās ar teleskopa datiem, un pandēmijas laikā Pavao ar tiem strādāja, izmantojot teleskopu Čīlē.
Viņa nosūtīja savus sākotnējos rezultātus Ričardsonam, kurš atzina, ka pētniece ir nospraudusi orbītu divu zvaigžņu sistēmai. Turpmākie novērojumi palīdzēja viņiem pārbaudīt bināro zvaigžņu sistēmas orbītu ar nosaukumu CPD-29 2176.
Radās iespaids par sarkano supergigantisko zvaigzni, kas atrodas savas dzīves pēdējā gadā, un izstaro vētrainu gāzes mākoni. Tas liek domāt, ka vismaz dažas no šīm zvaigznēm pirms supernovas nonākšanas piedzīvo būtiskas iekšējas izmaiņas.
Bet šī orbīta nebija tā, ko viņi gaidīja. Parasti binārās zvaigznes ovālas formas orbītā griežas viena ap otru . CPD-29 2176 viena zvaigzne riņķo ap otru apļveida veidā, kas atkārtojas aptuveni ik pēc 60 dienām.
Abas zvaigznes, lielākā un mazākā, ļoti tuvu orbītā virpuļo viena ap otru. Laika gaitā lielākā zvaigzne bija sākusi izdalīt savu ūdeņradi pret mazāko zvaigzni.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!