Piecas reizes, kad bīstami dzīvnieki izkļūst no savas mītnes zoodārzā

Šīs trešdienas rītā lauvu bariņš īslaicīgi izkļuva no sava iežogojuma Sidnejas Tarongas zoodārzā, vēlāk pašiem atgriežoties atpakaļ. Tikmēr oktobra beigās Stokholmas Skansenas zoodārza terārijā pēc nedēļu ilgas bēguļošanas atgriezusies indīga divarpus metrus gara karaliskā kobra. Kādi vēl bīstami dzīvnieki vēsturiski ir izbēguši no zoodārziem?

2022. gada 5. novembrī 10:00

Brīdinājumi par no zoodārza izbēgušiem dzīvniekiem iedalās dažādās pakāpēs atkarībā no tā, cik bīstams ir dzīvnieks. Kad Sidnejas Tarongas zoodārzā no sava iežogojuma izkļuva lauvas, zoodārza teritorijā atskanēja avārijas brīdinājums “1. kods”, kas signalizēja visbīstamāko iespējamo situāciju šajā kontekstā – izbēdzis cilvēku nogalināt spējīgs dzīvnieks. Šajā kategorijā ietilpst, piemēram, indīgas čūskas, sālsūdens krokodili, lielie kaķi un cilvēkveidīgie pērtiķi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tikmēr 2. kods attiecas uz gadījumiem, kas dzīvnieks uzskatāms par “bīstamu”, jo var savainot zoodārza apmeklētājus, bet ne neogalināt tos. Šāda situācija būtu tad, ja izbēgtu, piemēram, zebras vai vombati.

Vēsturiski ir bijuši vairāki gadījumi, kad patiešām bīstami dzīvnieki ir izbēguši no zoodārziem, prasot pieņemt steidzamus mērus.

Sniega leoparda Mārgaša pēdējā pastaiga

Sniega leopards Mārgašs 2018. gada rudenī tika nošauts pēc tam, kad Dadlija zoodārza Anglijā darbinieks atstāja vaļā tā mītnes nožogojuma durvis un dzīvnieks aizbēga. Dadlija zoodārzs paziņoja, ka astoņus gadus vecais Mārgašs tika nogalināts pēc izkļūšanas brīvībā 23. oktobrī, zoodārzam aizslēdzoties un visiem apmeklētājiem to pametot. Izmeklēšanā tika konstatēts, ka durvis uz dzīvnieka korpusu tika atstātas atvērtas plkst. 17 pēc vietējā laika kopēja “kļūdas” dēļ. Pret iesaistītajām personām tika uzsākta disciplinārlieta un tiek pārskatīta drošība. Mārgašu ārpusē pamanīja sargi, incidenta pārvaldīšanai tika piesaistīta komanda ar šaujamieročiem. Dadlija zoodārzs informēja, ka leopardu ar vienu šāvienu nogalināja kāds vecākais šaujamieroču komandas loceklis, kurš pats tā rezultātā necieta. Zoodārza darbinieki piebilda, ka viņiem nebija citu rīcības iespēju, dzīvnieku izlemts nogalināt sabiedrības drošības interesēs.

Šimpanzes izbēgšana no Tarongas zoodārza

Pagājušā gada janvārī Sidnejas Tarongas zoodārzā īsi pirms plkst. 6 ieradās darbinieks, kurš ieraudzīja šimpanzi, kas tupēja ārpus savas mītnes iežogojumam Āfrikas savannas zonā. Zoodārzā nekavējoties tika likts darbiniekiem, kas tobrīd atradās uz vietas, ieslēgties telpās, drošajās zonās. Uz notikuma vietu tika izsaukta Ārkārtas reaģēšanas vienība, taču tikmēr šimpanze pati pēc savas iniciatīvas jau paspēja atgriezties atpakaļ savas mītnes iežogojumā.

Lauvas izlaušanās no Mogo zoodārza

2009. gadā deviņus gadus veca lauvene, vārdā Jamēlija, kas dzīvoja Mogo (pilsēta Austrālijā) zoodārzā, aizbēga no tā zooloģiskā dārza uzrauga kļūdas dēļ. 190 kilogramus smagās lauvas izbēgšanas brīdī publiskajā zonā, kur tā virzījās, atradās aptuveni 35 gados vecāki apmeklētāji.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zooloģiskā dārza dibinātāja Sallija Padeija Džemelija, kura dzīvnieku bija audzinājusi no mazotnes, izsauca cilvēku, lai tas iemidzinātu lauvu. Taču zoodārza ģenerāldirektors Džons Eplbijs toreiz sacīja, ka trankvilizatoru iedarbošanās laiks ir astoņas līdz desmit minūtes, un tādējādi viņi riskētu satraukt dzīvnieku un padarīt situāciju vēl bīstamāku.

“Desmit minūtes ar lauvu brīvībā var nodarīt lielu kaitējumu,” toreiz sacīja Eplbijs. “Jūs pat nevēlaties zināt, kāds būtu rezultāts.” Finālā neatlika nekas cits kā apmeklētāju drošības labad lauvu nogalināt letāli.

Evakuācija Adelaidas zoodārzā Austrālijā

Pasaules ziņu virsrakstos 2009. gadā nokļuva Adelaidas zoodārzā Austrālijā mītošais orangutāns, kurš bija izkļuvis no sava iežogojuma, izraisot plašu evakuāciju rosīgajā Mātes dienas svētdienā.

Orangutāns Karta no zoodārza izkļuva visai gudri – iegrūda nūju sava nožogojuma vados, elektriskajam žogam izveidojot īssavienojumu, un sakrāva nūju masu un stiprinājumus pret vadiem, lai varētu uzkāpt augšā, tikt pāri žogam un izlauzties brīvībā. Taču pēc iespaidīgās bēgšanas Karta drīz atgriezās savas mītnes nožogojumā.

Pirms vairāk nekā 30 gadiem izbēdzis arī leopards

1990. gadā no Tarongas zoodārza izbēga nesen tajā nonākušais dūmakainais leopards saukts arī par mākoņaino leopardu. Dzīvniekam izdevās izbēgt, pateicoties pārrautam vadam, kas tam ļāva “izslīdēt” no ekspozīcijas. Apdraudētais Āzijas kaķis visu dienu pavadīja, medīdams baložus lāču un lauvu mītņu ārpusē, iekams darbiniekiem izdevās to nomierināt un atgriezt iežogojumā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vēsturiski piemēri

Tarongas zoodārzs ir slavens ar brīžiem, kad no tā izbēguši bīstami dzīvnieki. Piemēram, nākamgad aprit apaļi 50 gadi kopš 1973. gadā toreizējais zoodārza direktors apgalvoja, ka zagļi nozaguši divus saldūdens krokodilus. Nākamajā dienā gan krokodili tika uzieti zooloģiskā dārza teritorijā – viņi bija pārcēluši 2,5 metrus augsto žogu, kas, direktoraprāt, nebija “fiziski iespējams”.

1950. gadu vidū bijusī cirka šimpanze Koko aizbēga no sava nožogojuma un, iekams viņu notvēra, Koko ieleca biroja vadītāja “Ford Prefect” automašīnā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm